Xlive.dll Eksik veya Bulunamadı Hataları Nasıl Düzeltilir

Xlive.dll hatalarına, xlive DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlar neden olur.

Bazı durumlarda, xlive.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım hatasını gösterebilir.

Xlive.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Xlive.dll Hataları

Bilgisayarınızda xlive.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Bu DLL dosyası hatasını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Xlive.dll Bulunamadı
 • Xlive.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [PATH] xlive.dll bulunamıyor
 • Xlive.dll dosyası eksik
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: xlive.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin

Xlive.dll hata mesajları belirli oyunları oynarken, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Xlive.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Aşağıdaki adımları izlerken bunu aklınızda bulundurun.

Xlive.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Xlive.dll dosyasını bir DLL indirme web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Xlive.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından edinmeniz en iyisidir.

Xlive.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Windows için Microsoft Games'i indirin ve yükleyin. Xlive.dll dosyası bu yüklemeye dahildir ve yüklemek büyük olasılıkla xlive.dll dosyasının yerini alacak ve bu sorunu çözecektir.

  DLL dosyası şu klasörlerden birine veya her ikisine de kurulmalıdır:

  C: Windows SysWOW64
  C: Windows system32

  Gerekirse, bir konumdan diğerine veya xlive.dll hata iletisinde açıklanan klasöre kopyalamanız gerekiyorsa DLL dosyası eksiktir.

 2. Xlive.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. "Eksik" bir xlive.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  Xlive.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, xlive.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz.

  Xlive.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz iyi bir fikirdir.

 3. Xlive.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Xlive.dll DLL hatası, belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

  Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Adım 1 başarısız olduysa, mümkünse xlive.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.

 4. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı xlive.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz xlive.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 5. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Xlive.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 6. Xlive.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken "xlive.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Xlive.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra xlive.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Xlive.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında xlive.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız xlive.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki xlive.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz xlive.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Nadiren kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını öneriyoruz. Bir sonraki yıkıcı adımdan önce "son çare" denemesi olarak burada bir seçenek olarak yer alıyorlar.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri xlive.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak xlive.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir xlive.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.