Hid.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

Hid.dll hataları, hid DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, hid.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Hid.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Hid.dll Hataları

Sorunun nedenine bağlı olarak hid.dll hata iletilerinin ifade edilmesinin birkaç yolu vardır. İşte bazı yaygın hid.dll hataları:

 • Hid.dll Bulunamadı
 • Hid.dll dosyası eksik.
 • Hid.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [PATH] hid.dll bulunamıyor
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: hid.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin.
 • C: Windows system32 HID.DLL ya Windows üzerinde çalışmak üzere tasarlanmadı ya da bir hata içeriyor.

Hid.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Hid.dll hatasının hangi noktada ortaya çıktığını not etmek, sorun giderme sırasında yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Hid.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Hid.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Hid.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi onu orijinal, yasal kaynağından temin etmektir.

Hid.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Hid.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. Bir "eksik" hid.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  Hid.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, hid.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz.

  Hid.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm bilgisayarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı hid.dll hataları, bilgisayarınızda DLL dosyasına zarar veren bir tür kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir.

  Hatta gördüğünüz hid.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Hid.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow komutunu yürütün.

  Neyse ki hid.dll dosyası, Windows'un en azından bazı sürümlerinde Microsoft tarafından sağlanır, bu nedenle Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı (sfc komutu) dosyayı geri yüklemelidir.

  Bu eksik veya bulunmayan hid.dll hatası için en olası çözümdür. Lütfen bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmadığından emin olduktan sonra bu adımı tamamlamak için elinizden gelen her türlü çabayı gösterin.

 4. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Hid.dll dosyası bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 5. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Hid.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve Sistem Dosyası Denetleyicisi yardımcı olmadıysa, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözmelidir.

 6. Hid.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Hid.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

  Bu adım en çok Microsoft tarafından sağlanmayan DLL dosyalarını değiştirmek için kullanışlıdır, ancak bu program aynı zamanda dosyanın bir kopyasını da sağlarsa ve önceki sorun giderme fikirleri başarılı olmazsa hid.dll sorununuzda yardımcı olabilir.

 7. Hid.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken "hid.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Hid.dll dosyası video kartlarıyla ilişkili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra hid.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceki bir sürüme geri alın.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel hid.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir Yenileme, Başlangıç ​​Onarma veya Onarım Kurulumu (Windows sürümünüze bağlı olarak) gerçekleştirmek tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 10. Kayıt defterindeki hid.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz hid.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Nadiren kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını öneriyoruz. Bu seçeneği, yardımcı olması durumunda buraya ekledik, bu durumda aşağıdaki daha zor testlerden ve son çare seçeneklerinden kaçınabilirsiniz.

 11. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek nispeten kolaydır ve başarısız olduklarında hid.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir kurulum her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası kuracaktır. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri hid.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Açık olmak gerekirse, Windows yüklü sürücüdeki tüm veriler temiz bir kurulum sırasında silinecektir, bu nedenle yapabiliyorsanız önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Açıkçası, temiz bir kurulum yapmadan önce bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak hid.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan her girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir hid.dll hatası devam ederse, bilinmeyen bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows kurulumu, sorun gidermenin yazılım tarafında yeni bir başlangıçtır. Ne yazık ki, bu işe yaramadıysa, DLL sorununuz donanımla ilgili olmalıdır.