Asl.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

Asl.dll hataları, asl DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, asl.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Asl.dll hata mesajı, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde görülebilir.

Asl.dll Hataları

Bilgisayarınızda asl.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Asl.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Asl.dll Bulunamadı
 • Asl.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [PATH] asl.dll bulunamıyor
 • Asl.dll dosyası eksik.
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: asl.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin.

Asl.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Asl.dll hata mesajları genellikle iTunes veya Safari gibi bir Apple programıyla ilişkilendirilir. Dosya şu klasörlerden herhangi birinde bulunabilir:

 • C: Program Dosyaları iTunes
 • C: Program Files (x86) Common Files Apple Apple Application Support
 • C: Program Dosyaları Ortak Dosyalar Apple Apple Uygulama Desteği
 • C: Program Dosyaları (x86) Safari Apple Uygulama Desteği

Ancak, belirli asl.dll hatanız, farklı bir programı kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows yüklemesi sırasında görünebilir.

Blackra1n kullanarak iPhone'unuzu jailbreak yaparken asl.dll hatası alırsanız, sorunun bu çözümüne bakın. Asl.dll sorunlarını farklı bir durumda görüyorsanız, aşağıdaki sorun giderme ile devam edin.

Asl.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Asl.dll dosyasını "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Asl.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından edinmeniz en iyisidir.

Asl.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Asl.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. "Eksik" bir asl.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  Asl.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, asl.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz.

  Asl.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Apple Uygulama Desteği kurulumunu onarın. Bu, iTunes ve Safari tarafından kullanılan ve asl.dll'yi kullanan bir araçtır, bu nedenle onu onarmak, eksik veya bozuk asl.dll dosyasını düzeltmelidir.

  Bunu yapmak için, Denetim Masası'nı açın ve Programlar ve Özellikler veya Program Ekle veya Kaldır seçeneğini bulun. Seçiniz Apple uygulama yardımı (benzer şekilde adlandırılmış iki giriş görürseniz 32 bit olanı) ve ardından Onarım (Ya da değişim o pencerenin üstünde Onar'ı görmüyorsanız). 64 bit onarım DLL hatasını düzeltmediyse 32 bit sürümü için (görürseniz) tekrarlayın.

 3. Apple Uygulama Desteği'nin onarılması asl.dll hatasını çözmediyse iTunes'un en son sürümünü indirin ve yükleyin.

  Güncellemeden veya yeniden yüklemeden önce iTunes'un mevcut sürümünü kaldırmayı deneyebilirsiniz. Bunu ücretsiz bir kaldırıcı aracıyla veya Denetim Masası aracılığıyla yapabilirsiniz (2. Adımı tamamladığınız yerde, ancak kaldırma or Kaldır iTunes girişinde).

  Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Asl.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, mümkünse, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.

 4. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı asl.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz asl.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 5. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Asl.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 6. Asl.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Asl.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

 7. Asl.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken "asl.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Asl.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra asl.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında asl.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız asl.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki asl.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz asl.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri asl.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak asl.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir asl.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.