Atl.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

Atl.dll hataları, atl DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, atl.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Atl.dll hata mesajı, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde görülebilir.

Atl.dll Hataları

Bilgisayarınızda atl.dll hatalarının gösterilmesinin birkaç farklı yolu vardır. Atl.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Atl.dll Bulunamadı
 • Atl.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [PATH] atl.dll bulunamıyor
 • Atl.dll dosyası eksik.
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: atl.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin.

Atl.dll, System32 klasöründe bulunması gerektiğinden, bu önemli DLL dosyasını gerektiren her türlü şeyi yaparken bir atl.dll hatası görebilirsiniz.

Örneğin, atl.dll hata mesajı, bir web tarayıcısı veya Sistem Geri Yükleme yardımcı programı gibi belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows yüklemesi sırasında görülebilir.

Atl.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Atl.dll dosyasını "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Atl.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi onu orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir.

Atl.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Atl.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. "Eksik" bir atl.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  Atl.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, atl.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz.

  Bir dosya kurtarma programıyla atl.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı atl.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz atl.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Atl.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. Atl.dll dosyasını bilgisayarınızdaki başka bir konumdan kopyalayın. Windows bu dosyanın birkaç kopyasını saklar; bu nedenle, eğer atl.dll C: Windows System32 klasöründe (olması gereken yerde) eksikse, onu başka bir yerde bulabilmeli ve ardından bir kopyasını System32 klasörü.

  Windows 10 ve Windows'un diğer yeni sürümlerinde, C: Windows WinSxS içindeki bir alt klasör muhtemelen bir kopya tutar. Windows XP'de ve muhtemelen daha eski Windows sürümlerinde, C: Windows System32 dllcache konumunda bir atl.dll kopyası arayın.

  Windows'taki yerleşik arama aracını kullanırken sorun yaşıyorsanız, tüm bilgisayarınızı Her Şey gibi bir programla arayabilirsiniz.

  Atl.dll dosyasını bu güvenli konumlardan birinde bulursanız, devam edin ve onu System32 klasörüne kopyalayın. Ancak atl.dll dosyasını masaüstünüzde veya indirilenler klasörünüzde olduğu gibi başka bir yerde görürseniz, büyük olasılıkla orijinal bir kopya olmadığı için hemen silin.

 5. Atl.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda atl.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

 6. Atl.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken "atl.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Atl.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra atl.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Atl.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 9. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Atl.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 10. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında atl.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 11. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız atl.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 12. Kayıt defterindeki atl.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz atl.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz (neden Kayıt Temizleyicileri SSS sayfamıza bakın), ancak bu, bir sonraki yıkıcı adımdan önce "son çare" denemesi olarak buraya dahil edilmiştir.

 13. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri atl.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak atl.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 14. Herhangi bir atl.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.