Dosya Yöneticisi Nedir?

Dosya yöneticisi, o cihazdaki dosya ve klasörlerin yanı sıra ekli diskleri ve hatta ağa bağlı depolamayı yönetmenize yardımcı olan bir uygulamadır. Dosya yöneticisi uygulamaları, dosya ve klasörleri kopyalamanıza, görüntülemenize, düzenlemenize, silmenize veya taşımanıza izin verir.

İlk grafik dosya yöneticisi 1983 yılında Apple'ın Lisa kişisel bilgisayarında tanıtıldı. Lisa ticari bir başarı olmasa da, arayüzü dosya yönetimini içeren bir bilgisayarı kullanmanın yeni bir yolunu açtı.

Windows 10'da Dosya Yöneticisi Nerede?

Windows 10'daki varsayılan dosya yönetimi uygulaması dosya Gezgini. Windows 10'da Dosya Gezgini'ne birkaç farklı yoldan erişebilirsiniz.

Varsayılan olarak, Dosya Gezgini uygulaması (bir klasör simgesi) görev çubuğuna sabitlenmiştir.

Bu, Dosya Gezgini'ne erişmenin en hızlı yoludur. Diğer birkaç seçenek şunları içerir:

  • Başlat Menüsü: Seç Başlamayazın dosya Gezginiseçeneğini belirleyin ve Dosya Gezgini masaüstü uygulaması.
  • Komut Çalıştır: Seç Başlamayazın koşmakseçeneğini belirleyin ve Masaüstü uygulamasını çalıştırın. Çalıştır uygulamasına yazın kâşif seçin OK.
  • Sağ Tıklamayı Başlat: Sağ tık Başlama seçin dosya Gezgini.

Windows 10'daki Dosya Gezgini uygulaması, Microsoft tarafından sunulan daha işlevsel dosya yönetimi uygulamalarından biridir. Klasörlere göz atmak, dosyaları yönetmek ve dosya içeriklerini önizlemek için birkaç bölme içerir.

MacOS'ta Dosya Yöneticisini açın

Mac'teki Dosya Yöneticisi uygulamasının adı Bulucu. Her zaman Mac'inizde çalışır ve Mac'in varsayılan davranışını değiştirmediğiniz sürece, Mac'in başlattığı uygulamadır.

Linux'ta Dosya Yöneticisi Yazılımı

Linux işletim sistemleri her zaman kullanımın karmaşık olmasıyla ünlüdür. Ancak son yıllarda, en iyi Linux masaüstü ortamları oldukça sezgiseldir ve Windows Gezgini'ne rakip olan kendi güçlü dosya gezgini uygulamalarıyla birlikte gelir.

Popüler Linux dağıtımlarına dahil edilen bazı varsayılan dosya yöneticileri şunları içerir:

  • Yunus: KDE Plazma
  • Thunar: XFCE
  • PCManFM: LXDE
  • kutu: EXTENT
  • Nautilus: GNOME
  • dışarıda canlı yayın: Tarçın
  • Pantheon Dosyaları: Temel İşletim Sistemi

Dosya yöneticisini Linux'ta açma süreci bir işletim sisteminden diğerine değişir. Ancak Linux geliştiricileri, genellikle Windows deneyimine benzer şeyler tutarlar. Bu nedenle, dosya yöneticisine genellikle görev çubuğundaki sözde "Başlat" menüsünde veya bir masaüstü simgesinde erişim bulacaksınız.

Android Dosya Yöneticisi

5.0 (Lollipop) üstü bir Android işletim sistemi kullandığınız sürece, varsayılan bir dosya yöneticisi ile birlikte gelir.

Uygulamayı açmak için, sadece Dosya Yöneticisi uygulama listenizdeki uygulama.

Varsayılan Android dosya yöneticisi çok minimalisttir, ancak kullanımı da çok basittir. Dosyaları taramanın, kopyalamanın, taşımanın veya açmanın basit bir yoluna ihtiyacınız varsa, işi iyi yapar.

iPhone Dosya Yöneticisi

İPhone çıktığında dosya yöneticisi uygulaması yoktu (ve App Store henüz oluşturulmadığı için bir tane yükleyemezdiniz).

İOS 11 ile Apple, yerel aygıt dosyalarına erişebilen ve bunları yönetebilen bir Dosyalar uygulamasını da tanıttı.

Varsayılan Android dosya yöneticisi gibi, çok basit bir uygulamadır. Ancak temel dosya yönetimi görevleri için işi iyi yapar.

Uygulamayı açmak için, sadece dosyalar ana ekranlarınızdan birinden app.