Vbscript.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

Vbscript.dll hatalarına, vbscript DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlar neden olur.

Bazı durumlarda vbscript.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım hatasını gösterebilir.

Bilgisayarınızda vbscript.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Vbscript.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

Vbscript.dll Bulunamadı
Vbscript.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
[PATH] vbscript.dll bulunamıyor
Vbscript.dll dosyası eksik.
[UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: vbscript.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin.

Vbscript.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Vbscript.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Vbscript.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Vbscript.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Vbscript.dll dosyasını "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Vbscript.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir.

Vbscript.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Vbscript.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin. "Eksik" bir vbscript.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  • Vbscript.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, vbscript.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz.

  Vbscript.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.


 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı vbscript.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz vbscript.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.


 3. Vbscript.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

  Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Orijinal vbscript.dll dosyasını geri yüklemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.


 4. Vbscript.dll dosyasını kaydettirin. Vbscript.dll dosyası% systemroot% system32 klasöründe bulunur, ancak sisteminize bağlı olarak% systemroot% SysWOW64 içinde de olabilir.

 5. Vbscript.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Vbscript.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosya ile ilişkisini sıfırlamalıdır.

 6. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Vbscript.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 7. Vbscript.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken "vbscript.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Vbscript.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.


 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra vbscript.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceki bir sürüme geri alın.

 9. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Vbscript.dll dosyası bu güncelleştirmelerden birine eklenebilir.

 10. Bir Windows Komut Dosyası çalıştırdığınızda "Kitaplık kaydedilmedi" yazan bir hata görüyorsanız Windows Komut Dosyasını yeniden yükleyin.

 11. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve bunlar başarısız olduklarında vbscript.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  • Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 12. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız vbscript.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 13. Kayıt defterindeki vbscript.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz vbscript.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Nadiren kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını öneriyoruz. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce "son çare" girişimi olarak buraya ekledim.


 14. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri vbscript.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak vbscript.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.


 15. Herhangi bir vbscript.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.