Ubuntu Alacarte Menü Düzenleyicisi

Ubuntu kullanmanın en büyük faydalarından biri, bir ton özelleştirilebilir özellik sunmasıdır. Bu teori özellikle menü seçenekleri için geçerlidir ve Ubuntu, Alacarte Menü Düzenleyicisi ile birlikte gelir, böylece menülerinizi özelleştirebilir ve yüklendikten sonra otomatik olarak görünmeyen uygulamalar için girişler ekleyebilirsiniz.

Lifewire / Hilary Allison

Alacarte güçlü bir uygulamadır, ancak her durumda işe yaramayabilir. Varsayılan Ubuntu kurulumu GNOME masaüstü ortamını kullanır. GNOME, uygulamaları listelemek için tamamen farklı bir yaklaşım sunar. Hepsini bir mobil cihaza benzer şekilde büyük bir listede gösterir. Yani, Alacarte size GNOME konusunda yardımcı olmak için fazla bir şey yapmayacak.

Bununla birlikte, MATE, XFCE veya Cinnamon gibi GTK tabanlı farklı bir masaüstü ortamı seçtiyseniz, uygulamalar menünüzü özelleştirmek için Alacarte'ın tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Alacarte yükleyin

Alacarte, normal Ubuntu depolarında mevcuttur. Terminal öykünücünüzü açın ve yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt yükleme alacarte

Alacarte ile Yeni Menü Girişi Nasıl Oluşturulur

Yeni bir menü girişi eklemek için:

  1. Açılış Alacarte ile Uygulamalar > Aksesuarlar > Alacarte Menü Düzenleyiciveya herhangi birine sağ tıklayarak üst düzey menü ve seçim Menüleri Düzenle.

  2. Alacarte'ın sol bölmesinde, yeni girişin görünmesi gereken alt menüyü seçin.

  3. Basın Öğe eklemek Alacarte penceresinin en sağında.

  4. Menü girişinizi oluşturmanız için yeni bir pencere açılacaktır. Bir vererek başlayın İsim.

  5. Ardından, Komuta uygulamanızı başlatmak için. Ne olduğundan emin değilseniz, Gözat'a basın ve / Usr / bin. Liste çok büyük olsa bile tüm uygulamalarınız orada olacak.

  6. Ardından soldaki görüntü simgesini seçin. Bu, uygulamanız için bir simge seçmenize izin veren yeni bir göz atma penceresi açar. Sisteminizdeki yüklü simgeler şurada: / Usr / share / simgeler.

  7. Şimdi isteğe bağlı olarak bir Yorum Yap girişinize.

  8. Son olarak, basın Ok Yeni menü öğenizi oluşturmak için.

Menü girişlerinin sırasını değiştirmek için yukarı ve aşağı tuşlarını kullanmanız yeterlidir. Alacarte penceresinin sağ tarafındaki oklar.

Bir menü girişinin görüntülenmesini durdurmak için, her girişin yanındaki onay kutularını kullanın. Bu menü girişini silmez, böylece aynı şekilde daha sonra geri yükleyebilirsiniz.