DVD’leri MP4’e Dönüştürmek için Ubuntu Nasıl Kullanılır

Bu kılavuz, Ubuntu / Linux işletim sisteminde DVD'lerin MP4 dosya formatına nasıl dönüştürüleceğini gösterir. Bu işlem genellikle ripleme olarak bilinir.

LdF / E + / Getty Images

DVD Kopyalarken Yasal Hususlar

Telif hakları söz konusu olduğunda yerel yasalarınızı bilmelisiniz. Pek çok ülkede, eğer DVD telif hakkı korumasına sahipse, DVD'leri yasal olarak dijital biçime dönüştüremezsiniz. Ancak tüm DVD'lerin telif hakkı yoktur. Örneğin, okul oyunları ve düğünler genellikle bir profesyonel tarafından filme alınır ve bir DVD olarak dağıtılır. DVD'deki içeriği yasal olarak dijital biçime dönüştürmenizi engelleyen bir şey olması olası değildir.

Ubuntu'yu Kurun ve El Freni Kurun

Bir DVD'yi kopyalamadan önce El Freni, Ubuntu Sınırlı Ekstralar ve Libdvd-pkg yazılımını kurun.

Handbrake, varsayılan Ubuntu depolarına dahildir, ancak paketin eski olma ihtimali vardır. En son sürümü almak için resmi Ubuntu PPA'ya gidin.

 1. Bir terminal penceresi açın ve PPA'yı sisteminize eklemek için aşağıdaki komutu yazın:

  sudo add-apt-deposu ppa: stebbins / el freni bültenleri

 2. Paket veritabanınızı güncelleyin, ardından Handbrake'i yükleyin. Bu, DVD'leri MP4'e dönüştürmek için video kod çözme yazılımını yükler.

  sudo apt güncellemesi
  sudo apt install el freni-gtk

 3. Sınırlandırılmış ekstralar paketini yüklemek için terminal komut istemine aşağıdaki komutu yazın. Bu, bir codec koleksiyonu yükler.

  sudo apt ubuntu-restricted-extras'ı yükleyin

 4. Kurulum sırasında, bir lisans sözleşmesiyle birlikte mor bir ekran belirir. Basın çıkıntı vurgulamak için Ok sözleşmeyi kabul etme seçeneği, ardından Keşfet.

 5. Aşağıdaki komutu girerek Ubuntu'da DVD oynatan bir kitaplık kurmak için libdvd-pkg'yi kurun:

  sudo apt install libdvd-pkg

 6. Kurulum sırasında bir anlaşmayı kabul etmeniz istenir. Basın çıkıntı seçmek için Ok seçimini yapın, ardından Keşfet.

 7. İşlemin sonunda, paketi kurmaya devam etmek için başka bir apt-get komutu çalıştırmanız gerektiğini belirten bir mesaj alabilirsiniz. Bu mesajı alırsanız, aşağıdaki komutu yazın:

  sudo dpkg-yeniden yapılandırma libdvd-pkg

 8. Kurulumun bitmesine izin verin, ardından düğmesine basarak El Freni'ni çalıştırın. süper anahtar Çizgiyi açmak ve El Freni'ni aramak için veya terminalde aşağıdaki komutu çalıştırarak:

  el freni &

 9. Artık DVD cihazını ve dosya biçimini kurmaya hazırsınız.

DVD Aygıtını Seçin ve Dosya Adı ve Biçim Ayarlarını Yapın

Ubuntu'da Handbrake'i kurduktan ve başlattıktan sonra, disk sürücünüze bir DVD yerleştirin.

 1. Handbrake'de basın Açık Kaynak ekranın sol üst köşesinde.

 2. Açılan yeni dosya tarayıcısında, Algılanan DVD Cihazları açılır menü, listeden DVD oynatıcınızı seçin ve ardından OK. DVD orada görünüyorsa sol menüden de seçebilirsiniz. DVD hakkındaki bilgileri içeri aktarmak için bir tarama gerçekleştirilir.

 3. seçmek Özet Ayarlarla birlikte kopyalamak istediğiniz DVD'nin ayrıntılarını görüntülemek için sekme. Çıktı formatını değiştirmek için, oluşturulan açılır menü ve mevcut seçenekler arasından seçim yapın. En yaygın format MP4'tür, ancak MKV de yaygındır.

 4. içinde Farklı Kaydet alanına dönüştürülen dosya için bir ad girin ve ardından dosyayı kaydetmek istediğiniz konumu ayarlayın.

 5. seçmek Preset açılır menüye gidin ve bir video çıkış biçimi ve çözünürlüğü seçin.

 6. Ayrıca, iPod'lar ve Android tabletler gibi belirli cihazlar için DVD'yi en iyi biçimde kodlamak için bir ön ayar seçin. Tüm DVD'yi veya bir dizi bölümü kodlamayı seçebilirsiniz. Son videoyu web'e yerleştirmek için çıktıyı da optimize edebilirsiniz.

Resim ve Video Ayarları

The boyutlar sekmesi, videonun boyutlarını kırpmak istemediğiniz sürece özellikle kullanışlı değildir.

The Video sekmesi, video kodlayıcıyı seçmenizi ve son çıktının kalitesini belirlemenizi sağlar. Mevcut kodlayıcılar arasında H.264, H.265, MPEG-4 ve MPEG-2 bulunur.

Ayrıca sabit ve değişken kare hızı arasında seçim yapabilirsiniz. Çoğu durumda, değişken kare hızı yerine sabit bir kare hızı seçin.

Diğer ayarlar, kaliteyi, profili ve düzeyi seçme yeteneğini içerir. Varsayılanlar çoğu durumda yeterlidir. Ancak, çizgi filmleri dönüştürür ve H.264 kodlayıcıyı kullanırsanız, bir Melodi seçenek denir Animasyonve bu varsayılan seçenekten daha iyidir.

Handbrake'ten en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu deneme yanılma yöntemidir. Bu ayarlar çoğu DVD için iyi çalışır, ancak sizin için neyin işe yaradığını görmek için farklı ayarlar deneyebilirsiniz.

Ses ve Altyazı Ayarları

Bir DVD farklı dillerde kodlanmış olabilir. Kullanmak istediğiniz dilleri şuradan seçebilirsiniz: Ses Varsayılanları sekmesi. Tek tek dilleri seçin Arkadaşlarınızdan düğmesini ve Kaldır girişin sağındaki simgesi.

Varsayılan olarak, DVD'den sesi kopyalamak için AAC kodlayıcı seçilir. Kopyalanan dosyayı çalan makinenin AAC kodlu dosyaları çalamaması durumunda MP3 için ikinci bir kodlayıcı eklemeye değer.

The Altyazı sekmesi, altyazılar için kullanılacak dilleri seçmenize izin verir. Aynı şekilde çalışırses sekmesi. Altyazı istemiyorsanız, seçin Hayır seçim davranışı olarak.

Videonuz için Etiketler

The Bölümler sekmesinde DVD'nin bölümlerinin bir listesi bulunur. Oynatma sırasında daha akılda kalıcı hale getirmek için her bölüme ad verebilirsiniz.

The Etiketler sekmesi video hakkında başlık, aktörler, yönetmen, çıkış tarihi, yorumlar, tür, açıklama ve olay örgüsüyle ilgili ayrıntılar gibi bilgileri eklemenizi sağlar.

DVD'nizi Kopyalayın

Videonuzun ayarlarını yapmayı bitirdiğinizde, kopyalama sürecini başlatın. Seçiniz Başlama ekranın üst kısmında. İşlem, DVD'nin uzunluğuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandığında, kopyalanan video dosyasını kendisi için seçtiğiniz konumda bulabilirsiniz.