Oleaut32.dll Eksik veya Bulunamadı Hataları Nasıl Düzeltilir

Oleaut32.dll hataları, oleaut32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, oleaut32.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Oleaut32.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Oleaut32.dll Hataları

Oleaut32.dll hatalarının bilgisayarınızda gösterilmesinin birkaç farklı yolu vardır. Oleaut32.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Oleaut32.dll Bulunamadı
 • Oleaut32.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • [PATH] oleaut32.dll bulunamıyor
 • Oleaut32.dll dosyası eksik.
 • [UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: oleaut32.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin.

Oleaut32.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Oleaut32.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Oleaut32.dll dosyasını "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Oleaut32.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir.

Oleaut32.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.

 1. Oleaut32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin. "Eksik" bir oleaut32.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  Oleaut32.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, oleaut32.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz.

  Bir dosya kurtarma programıyla oleaut32.dll'nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı oleaut32.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz oleaut32.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.


 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Oleaut32.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.


 4. Oleaut32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Oleaut32.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

  Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse, oleaut32.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.


 5. Oleaut32.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 32B video oyunu oynarken "oleaut3.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Oleaut32.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra oleaut32.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.


 7. Oleaut32.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası büyük olasılıkla Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Oleaut32.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.


 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında oleaut32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.


 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız oleaut32.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki oleaut32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz oleaut32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce "son çare" denemesi olarak buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri oleaut32.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki eyleminiz olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak oleaut32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.


 13. Herhangi bir oleaut32.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.