Excel Dosyasını Parola ile Koruma

İçinde çok fazla hassas veri depoluyorsanız, bir Excel dosyasını parolayla korumak iyi bir uygulamadır.

Bir Excel çalışma kitabının güvenliğini sağlamanın birkaç yolu vardır. Güvenlik uygulayarak hiç kimsenin şifresiz dosyayı açamaması veya şifresiz kimsenin dosyadaki hiçbir şeyi değiştiremeyeceği şekilde ayarlayabilirsiniz (ancak dosyayı salt okunur olarak açabilirsiniz).

Bu makaledeki talimatlar Excel 2019, 2016, 2013 için geçerlidir; Microsoft 365 için Excel ve Mac için Excel.

Excel'de Belge Açma Parolası Nasıl Ayarlanır

Çalışma kitabınızı hiç kimsenin parolası olmadan açamayacağı şekilde yapılandırmak için, Excel'in Bilgi alanında bir belge açma parolası uygulamanız gerekir.

 1. Çalışma kitabı açıkken seçin fileto > Info > Parolayı Koru. Çalışma Kitabını Koru açılır menüsünü seçin ve ardından Parola ile şifrele.

 2. Açılır bir pencere sizden bir şifre girmenizi isteyecektir. Güçlü bir şifre girin.

  Parolanın büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın, böylece parolayı daha güvenli hale getirmek için büyük ve küçük harfleri değiştirebilirsiniz.

 3. İkinci bir pencere, parolayı yeniden girmenizi isteyecektir. Parolayı tam olarak ilk pencerede yazdığınız gibi girdiğinizden emin olun.

  Parolayı iki kez girmeniz, her iki seferinde de yanlış yazarsanız, sayfayı yanlış parolayla kilitlemeyeceğinizi garanti eder.

 4. İşiniz bittiğinde, Çalışma kitabını açmak için bir parola gerektiğini belirten bir durumla birlikte Parolayı Koru seçeneğinin rengini göreceksiniz.

 5. Çalışma kitabınız artık parolayı bilmeyen herhangi birinin açmasına karşı korumalıdır. Herhangi biri çalışma sayfasını açmaya çalıştığında, şifreyi soran bir açılır pencere görecektir.

 6. Şifreyi yanlış girerlerse, ikinci kez girmeyi denemelerine izin verir. Doğru parolayı tekrar giremezlerse, çalışma sayfası açılmaz. Excel dosyalarınızı korumak için en iyi yöntem budur.

  Çalışma kitabı parola korumasını kaldırmak için yukarıdaki işlemi tekrarlayın, ancak parola alanını temizleyin ve OK.

Excel Çalışma Kitabınıza Değiştirme Parolası Nasıl Eklenir

Bir Excel çalışma sayfasını korumaya yönelik diğer bir yaklaşım, insanların üzerinde değişiklik yapmasını önlemek için bir parola kullanmaktır.

 1. Çalışma sayfanız açıkken şunu seçin: fileto > Farklı Kaydet. Ardından, Araştır dosya tarama penceresini açmak için.

 2. Farklı Kaydet penceresinde, Araçlar açılır ve seç Genel Seçenekler.

 3. Genel Seçenekler penceresinde, Değiştirilecek Parola alanına bir parola yazın.

  Çalışma kitabını açmak için parola gerektiren bir parolayı Açma parolası alanına da girebilirsiniz. Bu, yukarıda açıklanan Bilgi şifre koruması gibi çalışır.

 4. Yanlış yazmadığınızdan emin olmak için parolayı yeniden girmeniz istenecektir.

  Parola korumasını değiştirmek için yukarıdaki prosedürün aynısını takip edin, ancak parola alanını temizleyin ve Tamam'ı seçin.

 5. Herhangi biri bu çalışma kitabını açtığında, çalışma kitabını değiştirmek için doğru parolayı girmeleri istenir veya seçebilirler. Sadece oku çalışma kitabını salt okunur modda açmak için.

  Salt okunur çalışma sayfası korumasını kullanmak, önemli bilgileri insanlarla paylaşmanın akıllı bir yoludur, ancak geliştirmek için çok çalıştığınız bir sayfayı değiştirmelerini veya değiştirmelerini önler. Bu, karmaşık hesaplamalar ve formüller içeren raporlar göndermek için kullanışlıdır.

Gözden Geçirme Sırasında Parola Nasıl Korunur

İnsanların oluşturduğu taslak çalışma kitaplarını sık sık gözden geçiriyorsanız, çalışma kitabını gözden geçirme aşamasındayken parolayla korumak, kalite incelemesi sırasında veya sonrasında değişiklikleri önlemenin iyi bir yoludur.

Bu, içerik değişikliklerini engellemez ancak kişilerin yeni sayfalar eklemesini, kaldırmasını, yeniden adlandırmasını veya oluşturmasını engelleyecektir. İçindekiler yerine çalışma kitabının yapısını korur.

 1. Çalışma kitabı açıkken seçin Değerlendirme > Çalışma Kitabını Koruyun.

 2. Bir parola yazın ve ardından OK. Şifreyi tekrar girmeniz istenecektir.

 3. Etkinleştirildikten sonra, herhangi biri bu çalışma kitabını açtığında ve sayfaya sağ tıkladığında, sayfayı değiştirmek veya yeni sayfalar eklemek için tüm seçenekler devre dışı bırakılacaktır.