Ole32.dll Eksik veya Bulunamadı Hataları Nasıl Düzeltilir

Ole32.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Ole32.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • "Ole32.dll Bulunamadı"
 • "Ole32.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi bu sorunu çözebilir."
 • "[PATH] ole32.dll bulunamıyor"
 • "Ole32.dll dosyası eksik."
 • "[UYGULAMA] başlatılamıyor. Gerekli bir bileşen eksik: ole32.dll. Lütfen [UYGULAMA] 'yı tekrar yükleyin."

Ole32.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Ole32.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Ole32.dll Hatalarının Nedeni

Ole32.dll hataları, ole32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, ole32.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Bunu Kendiniz Düzeltmek İstemiyor musunuz?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgileniyorsanız, sonraki bölümdeki sorun giderme adımlarına devam edin.

Aksi takdirde, destek seçeneklerinizin tam bir listesiyle bilgisayarınızı nasıl düzeltebileceğinizi ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım alabileceğinizi öğrenin.

Ole32.dll Hatalarını Düzeltme

Bu çok önemlidir: ole32.dll dosyasını "DLL indirme" web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Ole32.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir. Ole32.dll hatası nedeniyle Windows'a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows'u Güvenli Modda başlatın.


 1. Ole32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu'ndan geri yükleyin. "Eksik" bir ole32.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır.

  • Ole32.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, ole32.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz.

  Bir dosya kurtarma programıyla ole32.dll'nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, ancak dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı ole32.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz ole32.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Ole32.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. Ole32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Ole32.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

  Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse, ole32.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.

 5. Ole32.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 32B video oyunu oynarken "ole3.dll dosyası eksik" hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

  Ole32.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir - bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra ole32.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. Ole32.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlanmışsa, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yama, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerini alır veya günceller. Ole32.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.


 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün sınanması kolaydır ve başarısız olduklarında ole32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir.

  Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa zamanda belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.


 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız ole32.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki ole32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz ole32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir.

  Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılması nadiren önerilir. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce "son çare" girişimi olarak buraya dahil ettik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri ole32.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır.

  Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak ole32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir ole32.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Bu Hatanın Uygulandığı Yer

Ole32.dll hata mesajı, dosyayı Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft'un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.