Disk dizisi nedir

Disk dizisi, büyük bir grup sabit disk sürücüsü (HDD) içeren bir donanım öğesidir. Birkaç disk sürücüsü tepsisi içerebilir ve hızı ve veri korumasını artıran bir mimariye sahiptir. Sistem, ünite içindeki etkinliği koordine eden bir depolama denetleyicisi aracılığıyla çalıştırılır. Disk dizileri, modern depolama ağ ortamlarının omurgasını oluşturur. Bir depolama alanı ağı (SAN), SAN'ın içine ve dışına taşınan veriler için havuz olarak işlev gören bir veya daha fazla disk dizisi içerir.

İlgili Terimler: LUN'lar ve RAID

Mantıksal Birimler: Bir disk dizisindeki veriler, Mantıksal Birimler (LU'lar) halinde düzenlenir. Küçük Bilgisayar Sistemleri Arayüzü (SCSI) G / Ç komutları bir depolama hedefine gönderilir ve bu hedef içindeki bir LU tarafından yürütülür.

LUN: Mantıksal Birim Numarası (LUN), aynı SCSI veriyolunu paylaşan aygıtlar arasında ayrım yapmak için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır. SCSI denetleyicisine gönderilen komutlar, cihazları LUN'larına göre tanımlar.

Ucuz (veya Bağımsız) Disklerin Yedek Dizisi (RAID): RAID, performansı ve hata toleransını iyileştirmek için iki veya daha fazla sürücü kullanır. RAID, verileri bozulmaya karşı korumak ve kullanıcılara daha hızlı sunmak için verilerin birden çok aşamada depolanmasını sağlar. Çeşitli RAID seviyeleri vardır. Örneğin RAID 0, veri şeritleme sağlar, bu sayede veriler herhangi bir yedeklilik olmadan birçok disk sürücüsüne yayılır. Bu, performansı iyileştirmenin iyi bir yoludur. Diğer yandan RAID 1, disk aynalamasına sahiptir, böylece tüm veriler iki fiziksel diske yazılır ve tüm veriler iki yerde bulunur; bir disk arızalanırsa, diğeri kullanılabilir. Bu, okumaları hızlandırmanın iyi bir yoludur, ancak olumsuz tarafı yazma sürecini yavaşlatmasıdır. RAID 10, RAID 0 ve 1'in birleşimidir. RAID 5 ve RAID 6 gibi başka RAID türleri de vardır.

Disk Dizisi Satıcıları

EMC, 1990'larda bir disk dizisi uzmanı olarak kendini kanıtladı. Bununla birlikte, NetApp, IBM, Dell, Oracle, HP, Hitachi Data Systems, Compellent, Pillar Data Systems, Xiotech, Fujitsu, NEC, Data Direct Networks, Huawei Symantec, Nexsan, SGI, Overland dahil olmak üzere disk dizileri sunan birçok başka satıcı vardır. ve Infotrend, diğerleri arasında.

Pazarın alt ucunda, Buffalo, LaCie, Dulce Systems, G-Technology, Newer Technology ve EMC'nin Iomega bölümü dahil olmak üzere nispeten ucuz disk dizileri sunan çok çeşitli satıcılar var. Dell, HP ve Overland gibi satıcılar da ucuz alt uç disk dizileri sunar.

Disk Dizisi Teknolojisi

Disk dizileri, verilerin depolandığı birçok dönen diski içerir. Başka bir deyişle, içeride bir dizi disk dizilmiştir. Böyle bir gruplamada, çok daha büyük mantıksal diskler oluşturmak için birçok fiziksel disk birleştirilebilir. Depolama denetleyicisi, örneğin 100 GB'lık üç fiziksel diskin 300 GB'lik bir mantıksal hacimde birleştirilmesini dikte edebilir. Ünitede yüzlerce dönen diskiniz olduğunda, istenirse birkaç gerçekten çok büyük mantıksal birim oluşturabilirsiniz.

Disk dizisi terimi ayrıca çok çeşitli farklı cihazlar için de geçerlidir. En üst düzeyde, monolitik depolama dizileri çok büyük ve pahalıdır ve tam yedeklilik gibi kurumsal sınıf özelliklerle birlikte gelir. Bir disk veya başka bir bileşen arızalanırsa, sistem durmadan devam eder. Bu nedenle, kurumsal sınıf disk dizileri yüksek düzeyde kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Neredeyse hiç düşmezler. Dahası, büyük miktarda hafıza ile gelirler. Sık erişilen veriler hafızada saklanabilir ve hızlı bir şekilde servis edilebilir.

Kurumsal disk dizileri ayrıca RAID'in yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu diziler, büyük miktarda disklerine hizmet vermek için genellikle iki yüksek performanslı yedekli RAID denetleyicisi içerir. Bazı RAID yapılandırmaları, bir disk arızalanırsa sistemin çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. Ancak RAID 6, iki eşzamanlı disk arızasıyla kesinti olmaksızın baş edebilen bir RAID türü örneğidir.

Ek olarak, orta ölçekli işletmeler, küçük işletmeler ve hatta tüketici pazarlarına hizmet edecek çok çeşitli disk dizileri vardır. Bu günlerde, birkaç yüz dolara çoklu-TB disk dizilerini satın almak bile mümkün. Bununla birlikte, bu ürünler karmaşıklıktan yoksundur, kurumsal dizilerin yedekliliği ve diğer özellikleriyle birlikte gelmez ve ayrıca performans sınırlıdır. Bir kurumsal sistem saniyede baş döndürücü miktarda işlem işleyen ana bilgisayarlara verimli bir şekilde veri sunabilirken, düşük uçlu disk dizileri esas olarak verilere yalnızca birkaç bilgisayarın veya sunucunun eriştiği ortamları hedefler.

Zamanla, düşük kaliteli kutular bile RAID ve temel veri koruma teknolojilerini cephaneliklerine dahil ediyor. İşlemci ve bağlantı hızları arttıkça, makul bir performans düzeyine ulaşma konusunda giderek daha yetenekli hale gelirler.