sabit disk

Disk sürücüsü veya sabit sürücü olarak da adlandırılan bir sabit disk, bilgisayar verilerini depolamak için kullanılan manyetik bir disktir. Manyetik malzeme ile kaplanmış bir veya daha fazla sert, hızlı dönen plaka kullanarak dijital verileri depolamak ve almak için manyetik depolamayı kullanır. Plakalar, plaka yüzeylerine veri okuyan ve yazan manyetik kafalarla eşleştirilmiştir. Verilere rastgele erişilir, yani bireysel veri blokları herhangi bir sırayla alınabilir ve saklanabilir. Sabit diskler, daha hızlı oldukları ve disketlerden daha fazla veri tuttukları için disketlerle zıttır.

Sabit diskler, 1956'da IBM tarafından tanıtıldı ve 1960'ların başında genel amaçlı bilgisayarlar için baskın ikincil depolama aygıtlarıydı. Günümüzde bilgisayarlar genellikle milyarlarca bayttan trilyonlarca bayta kadar depolama alanı içeren bir sabit diske sahiptir. Bu bilgisayarlarda bir sabit diskin dönüş hızı, dakikada 5,400 devir (rpm) ile 7,200 rpm arasında değişebilir. Daha yüksek devirli sabit diskler normalde üst düzey iş istasyonlarında ve işletmelerde bulunur.

Sabit diskler ve katı hal sürücüler (SSD)

Katı hal sürücüleri (SSD'ler), sabit disk kullanımında ve popülerliğinde bir düşüşe neden oldu. SSD, hareketli parça gerektirmeyen yüksek performanslı, tak ve çalıştır bir depolama cihazıdır. Daha hızlıdır, daha dayanıklıdır ve bir sabit diskten daha az güç kullanır. SSD'nin en büyük dezavantajı, gigabayt başına dolar cinsinden daha pahalı olmasıdır.

Bir SSD, bir sabit diskin aynı harici ve dahili sürücü yuvasına sığar. Sabit diskler daha ucuz ve eski sistemlerde hala mevcut olsa da, SSD'ler artık MacBook Pro gibi çoğu ana sistemde kullanılmaktadır. Çok daha hızlıdırlar ve bir dakikadan daha kısa sürede açılırlar. Bir sabit diskin hızlanması zaman alır ve neredeyse her zaman daha yavaş başlar, daha yavaş başlar ve dosyaları daha yavaş aktarır. Sabit diskler, fiyat için çok daha fazla alan sağlar, bu nedenle yüksek kapasiteye ihtiyaç duyanlar için daha iyidir.