Disk işletim sistemi

Disk işletim sisteminin kısaltması olan DOS, Microsoft tarafından IBM için geliştirilen ve bazen MS-DOS (Microsoft disk işletim sistemi) olarak da anılan orijinal işletim sistemini ifade eder. IBM uyumlu PC'ler için standart işletim sistemi kurulduğunda, DOS, Microsoft Windows'un yükselişiyle birlikte gerilemeye başladı.

DOS'un ilk sürümleri çok basitti ve CP / M adlı başka bir işletim sistemine benziyordu. 1980 ile 1995 arasındaki popülerliğinin zirvesinde olan DOS, temelde 16 bit, tek kullanıcılı, tek görevli bir işletim sistemiydi, bu nedenle modern bilgisayar uygulamalarını destekleyememesi, Windows 95'in temeli olarak DOS'tan uzaklaşmaya neden oldu. ve 98. Sonraki Microsoft işletim sistemleri (32-bit Windows 10 kadar yeni olanlar dahil) DOS komutlarını ve programlarını destekler, ancak DOS artık Windows'u çalıştırmak için gerekli değildir.

Küçük, niş kullanıcı toplulukları, eski yazılımları, klasik DOS oyunlarını ve gömülü sistemleri çalıştırmak için hala FreeDOS ve DR-DOS gibi DOS türevlerinin nostaljik, dikkat dağıtmayan arayüzlerini tercih ediyor. Game of Thrones yazarı George RR Martin, fantastik romanlarının kelime dağarcığını düzeltmek için yazım denetimini kullanmadıkları için DOS üzerinde çalışan kelime işlemcileri tercih ettiğinden bahseden sesli bir DOS savunucusu olmuştur.

Hizmet Reddi (DoS) için DoS saldırısına bakın.

DOS komutlarının örnekleri

Modern Windows sistemlerindeki DOS komut satırına, Başlat menüsünden cmd yazıp Enter tuşuna basarak erişilebilir.

Komuta

işlev

CD ve CHDIR

Mevcut çalışma dizinini değiştirir

DIR

Bir dizinin içeriğini görüntüler

KOPYA

Seçili dosyaların bir kopyasını oluşturur; bitiştirmede de kullanılabilir

DEL ve ERASE

Bir veya daha fazla dosyayı siler

DÜZENLEME

Metin düzenleyiciyi başlatır

HAREKET

Bir veya daha fazla dosyayı başka bir dizine taşıyın

REN

Bir dosyayı veya dizini yeniden adlandırır

DELTREE

Bir veya daha fazla dosyayı veya dizini siler

CLS

Ekranı temizler

TARİH

Sistem tarihini görüntüler veya değiştirir