Bir iPhone’u Disk Modunda Kullanabilir misiniz?

İPhone birçok şeydir: bir telefon, bir medya oynatıcı, bir oyun makinesi, bir İnternet cihazı. 256 GB'a kadar depolama alanıyla, aynı zamanda taşınabilir bir sabit disk veya USB çubuğu gibidir. İPhone'u bir depolama aygıtı olarak düşündüğünüzde, iPhone'u disk modunda kullanıp kullanamayacağınızı merak etmeniz mantıklıdır - iPhone'u her tür dosyayı depolamak ve aktarmak için taşınabilir bir sabit sürücü olarak kullanmanın bir yolu.

Bazı eski iPod modelleri bir disk modu sunuyordu, bu nedenle iPhone gibi daha gelişmiş bir cihazın da bu özelliği desteklemesi gerektiğini düşünmek mantıklı, değil mi?

Kısa cevap hayır, iPhone disk modunu desteklemiyor. Elbette tam yanıt, ek bağlam gerektirir.

Disk Modu Açıklaması

Disk modu ilk olarak iPod'larda iPhone'dan önceki günlerde ve 64 ABD dolarının altında bir 20 GB USB bellek alamadan önce ortaya çıktı. O zamanlar, kullanıcıların müzik dışı dosyaları iPod'larındaki kullanılabilir depolama alanında saklamalarına izin vermek mantıklıydı ve uzman kullanıcılar için güzel bir bonus oldu.

İPod'u disk modunda kullanmak için, kullanıcının iTunes aracılığıyla disk modunu etkinleştirmesi ve iPod'un işletim sisteminin iPod'un dosya sistemine erişimi destekleyecek şekilde ayarlanması gerekiyordu.

Müzik dışı dosyaları iPod'a manuel olarak taşımak için, kullanıcılar iPod'larının içeriğine göz attılar. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızı düşünün: Masaüstünüzdeki veya sabit sürücünüzdeki klasörlere tıkladığınızda, bir dizi klasör ve dosyaya göz atarsınız. Bu bilgisayarın dosya sistemidir. Bir iPod disk moduna geçirildiğinde, kullanıcı, masaüstündeki iPod simgesine çift tıklayarak ve öğeleri ekleyip çıkararak iPod'daki klasörlere ve dosyalara erişebilirdi.

İPhone'un Dosya Sistemi

Öte yandan iPhone, eşzamanlandığında masaüstünde görünen ve basit bir çift tıklama ile açılamayan bir simgeye sahip değildir. Bunun nedeni, iPhone'un dosya sisteminin çoğunlukla kullanıcıdan gizlenmiş olmasıdır.

Artur Debat / Getty Images

Herhangi bir bilgisayar gibi, iPhone'un da bir dosya sistemi vardır - biri olmadan iOS çalışamaz ve telefonda müzik, uygulama, kitap ve diğer dosyaları depolayamazsınız - ancak Apple bunu çoğunlukla kullanıcı. Bu, hem iPhone'u kullanmanın basitliğini sağlamak (dosyalara ve klasörlere ne kadar çok erişirseniz, yanlışlıkla o kadar fazla sorun yaşarsınız) hem de iTunes, iCloud ve bazı iPhone özelliklerinin eklemenin tek yolu olduğundan emin olmak için yapılır. bir iPhone'a (veya başka bir iOS cihazına) içerik.

Dosya sisteminin tamamı mevcut olmasa da, iOS 11 ve üstü ile önceden yüklenmiş olarak gelen Dosyalar uygulaması, iOS cihazınızdaki dosyaları yönetmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Daha fazla bilgi edinmek için iPhone veya iPad'inizde Dosyalar Uygulamasını Kullanma bölümünü okuyun.

İPhone'a Dosya Ekleme

İPhone disk modu olmasa bile, yine de telefonunuzda dosya depolayabilirsiniz. Bunları iTunes aracılığıyla uyumlu bir uygulama ile senkronize etmeniz yeterlidir. Bunu yapmak için, senkronize etmek istediğiniz dosya türünü kullanabilen bir uygulamaya - PDF'leri veya Word belgelerini görüntüleyebilen bir uygulamaya, filmleri veya MP3'leri vb. Oynatabilen bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

İPhone'unuza Müzik veya Filmler gibi önceden yüklenmiş uygulamalarla kullanmak istediğiniz dosyalar için, bu dosyaları iTunes arşivinize ekleyin ve telefonunuzu eşzamanlayın. Diğer dosya türleri için bunları kullanmak üzere doğru uygulamayı yükleyin ve ardından:

 1. İPhone'unuzu bilgisayarınızla senkronize edin.

 2. Sol üst köşedeki iPhone simgesine tıklayın.

 3. Tıkla Dosya paylaşımı iTunes'da soldaki menü.

 4. Bu ekranda, dosya eklemek istediğiniz uygulamayı seçin.

 5. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için Arkadaşlarınızdan İstediğiniz dosyaları bulmak için sabit sürücünüze göz atmak için.

 6. Tüm dosyaları eklediğinizde, tekrar senkronize edin ve bu dosyalar, senkronize ettiğiniz uygulamalarda sizi bekliyor olacak.

Dosyaları AirDrop ile Paylaşma

Dosyaları iTunes aracılığıyla eşzamanlamanın yanı sıra, iOS aygıtları ve Mac'ler arasında, bu aygıtlarda yerleşik olarak bulunan kablosuz bir dosya aktarım aracı olan AirDrop'u kullanarak da dosya alışverişi yapabilirsiniz. İPhone'da AirDrop'u nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

İPhone Dosya Yönetimi için Üçüncü Taraf Yazılım

İPhone'u disk modunda kullanmaya gerçekten kararlıysanız, tamamen şansınız yok. Mac ve Windows için üçüncü taraf programları ve aşağıdakiler dahil yardımcı olabilecek birkaç iPhone uygulaması vardır:

iPhone Uygulamaları
Bu uygulamalar size iPhone'un dosya sistemine erişim sağlamaz, ancak dosyaları depolamanıza izin verir.

 • Kutu: Ücretsiz (ücretsiz bir hesap gerektirir; ücretli abonelik yükseltme seçeneği)
 • Dropbox: Ücretsiz (ücretsiz bir hesap gerektirir; ücretli abonelik yükseltme seçeneği)

Masaüstü Programları
Bu programlar, dosya sistemine erişim sağlayan gerçek bir disk modu özelliği sağlar.

 • Coolmuster Ücretsiz iPad iPhone iPod Disk Modu: Bedava; Mac ve PC
 • iMazing: Bedava; Mac ve PC
 • iExplorer: Ücretli; Mac ve PC
 • TouchCopy: Ücretli; Mac ve PC