Windows’ta Disk Yönetimi Nasıl Açılır

Bir sabit sürücüyü bölümlemek, bir sabit sürücüyü biçimlendirmek, bir sürücü harfini değiştirmek veya diskle ilgili çeşitli diğer görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız Disk Yönetimi aracını açmanız gerekir.

Windows Başlat menünüzde veya Uygulamalar ekranınızda Disk Yönetimi için bir kısayol bulamazsınız çünkü bu, bilgisayarınızdaki diğer yazılımların çoğunda olduğu gibi bir program değildir.

Disk Yönetimi (Windows 10).

Windows'ta Disk Yönetimine erişmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil olmak üzere herhangi bir Windows sürümünde aşağıda belirtildiği gibi Disk Yönetimi'ni açabilirsiniz.

Windows'ta Disk Yönetimi Nasıl Açılır

Disk Yönetimi'ni açmanın en yaygın ve işletim sisteminden bağımsız yolu, aşağıda açıklanan Bilgisayar Yönetimi yardımcı programını kullanmaktır.

0: 41

Bazıları için biraz daha hızlı olabilecek diğer bazı seçenekler için bu öğreticiden sonra Disk Yönetimini Açmanın Diğer Yolları'na bakın.

 1. Denetim Masası'nı açın.

  Windows'un çoğu sürümünde, Denetim Masası'na en kolay şekilde Başlat menüsündeki veya Uygulamalar ekranındaki kısayolundan erişilebilir.

 2. seçmek Sistem ve Güvenlik.

  Sistem ve Güvenlik yalnızca Windows 10, Windows 8 ve Windows 7'de bulunur. Windows Vista'da eşdeğer bağlantı Sistem ve Bakımve Windows XP'de buna Performans ve Bakım. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? eğer emin değilseniz.

  Denetim Masası'nın Büyük simgeler veya Küçük simgeler görünümünü görüntülüyorsanız, bu bağlantıyı görmezsiniz. Bu görünümlerden birindeyseniz, yönetimsel Araçlar ve ardından 4. Adıma atlayın.

 3. seçmek yönetimsel Araçlar. Pencerenin altına yakın bir yerde bulunur, bu yüzden görmek için aşağı kaydırmanız gerekebilir.

  Unutmayın, Vista ve XP'de bu pencerenin adı Sistem ve Bakım or Performans ve Bakım, Sırasıyla.

 4. Şimdi açık olan Yönetimsel Araçlar penceresinde, çift dokunun veya çift tıklayın Bilgisayar Yönetimi.

 5. Seçmek Disk Yönetimi pencerenin sol tarafında. Altında bulunur Depolama.

  Listede görmüyorsanız, sol tarafındaki artı veya ok simgesini seçmeniz gerekebilir. Depolama simgesi.

  Disk Yönetimi'nin yüklenmesi birkaç saniye veya daha uzun sürebilir, ancak sonunda Bilgisayar Yönetimi penceresinin sağ tarafında görünecektir.

 6. Artık bir sabit sürücüyü bölümlere ayırabilir, bir sabit sürücüyü biçimlendirebilir, bir sürücünün harfini değiştirebilir veya Windows'un disk yöneticisi aracında yapmanız gereken her şeyi yapabilirsiniz. Bu sabit sürücü görevleri, çoğu ücretsiz disk bölümleme yazılımı aracıyla da gerçekleştirilebilir.

Disk Yönetimini Açmanın Diğer Yolları

Disk Yönetimi'ni açmak için Windows'un herhangi bir sürümünde basit bir komut da yazabilirsiniz. Çalıştır iletişim kutusunda veya Komut İstemi'nde komut çalıştırmaya alışkınsanız, bu yöntem sizin için çok daha hızlı olabilir.

Sadece çalıştır diskmgmt.msc bu komut satırı arayüzlerinden herhangi birinden. Daha ayrıntılı talimatlara ihtiyacınız varsa, Komut İsteminden Disk Yönetimini Açma bölümüne bakın.

Ayrıca, aracı hemen başlatmak için istediğiniz zaman açabileceğiniz kendi masaüstünüzde Disk Yönetimi kısayolunuzu da oluşturabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünde herhangi bir boş alana sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun.

 2. git yeni > kestirme.

 3. Tip diskmgmt.msc ve ardından tuşuna basın. Sonraki.

 4. İsterseniz adı özelleştirin ve ardından Bitiş.

Windows 10 veya Windows 8 çalıştırıyorsanız ve bir klavyeniz veya fareniz varsa, Disk Yönetimi süper kullanışlı Power User Menu'deki birçok hızlı erişim seçeneğinden biridir. Başlat düğmesine sağ tıklayın veya Galibiyet + X klavyenizdeki kombinasyon.

Explorer çalışmazsa, yani masaüstünü bir kısayol yapmak, Başlat düğmesine erişmek veya Komut İstemi'ni açmak için kullanamazsınız, Görev Yöneticisi tek seçeneğiniz olabilir.

Disk Yönetimi'ni Görev Yöneticisi ile açmak için önce Görev Yöneticisi'ni açın (Ctrl + Üst Karakter + Esc kolay bir yöntemdir) ve ardından fileto > Yeni görev çalıştır (seçmek Daha fazla detay önce Dosya menüsünü görmüyorsanız). Göreceğiniz şey tam olarak Çalıştır iletişim kutusu gibi görünür; giriş diskmgmt.msc programı açmak için oraya komut verin.