Apple’ın Yeni Mac Onarım Programı Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Anahtar Paketler

  • ABD merkezli Mac onarım atölyeleri artık resmi Apple desteği alabilir.
  • Birçok onarım ve yükseltmeyi kendiniz kolayca yapabilirsiniz.
  • Apple onaylı onarımlar, aynı mağazada gerçekleştirilse bile normal onarımlardan daha pahalıdır.

Lifewire / Charlie Sorrel

Apple'ın bağımsız onarım atölyelerine karşı daha gevşek duruşu, onarımlar ve kullanıcı yükseltmeleriyle ilgili olarak yumuşuyor gibi görünebilir, ancak yalnızca Apple, hükümetin gözetiminden kaçınmaya çalışıyor olabilir.

Önceden, Mac'lerinizi Apple veya yetkili servis sağlayıcıları tarafından tamir ettirmeniz gerekiyordu. Artık bozuk Mac'inizi, resmi Apple parçaları ve tekniklerini kullanarak bağımsız bir atölyede tamir ettirebilirsiniz. Bağımsız tamir atölyeleri her zaman üçüncü bir seçenek olmuştur, ancak ancak artık Apple'ın onayıyla çalışabilirler.

Onarım rehberi sitesi iFixit'in kurucusu Kyle Wiens, Lifewire'a e-posta sohbeti aracılığıyla "Bunun mevzuata hazırlanmakla ilgili olduğunu düşünüyorum" dedi. "Ufukta Onarım Hakkını görüyorlar ve buna hazır olmak istiyorlar."

IRP Ne Fark Yaratır?

Bağımsız Onarım Sağlayıcısı Programı (IRP), geçen yıldan beri iPhone onarımları için mevcuttur; artık Apple'ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanılabilir.

Herhangi bir bağımsız geliştirici Mac'inizi zaten onarabilir, ancak bazı onarımlar Apple'ın araçları ve malzemeleri olmadan imkansızdır. Daha basit onarımlar için, Apple onaylı olsun ya da olmasın, güvenilir bir yerel tamir atölyesini de kullanmaya devam edebilirsiniz. Ve aslında, bu daha iyi veya en azından daha ucuz bir seçenek olabilir.

Wiens, "Modern Mac'lerde T2 [güvenlik yongası] ile bazı onarımlar, kalibrasyon yazılımları olmadan mümkün değildir" diyor. "Dürüst olmak gerekirse, Apple'ın IRP özelliği çok yaygın değil ve Apple'ın parçalar için talep ettiği fiyatlar o kadar yüksek ki, bunu yapan çoğu yer müşterilere her iki seçeneği de sunuyor."

iFixit, üreticileri onarım kılavuzlarını yayınlamaya ve ev onarımlarını kolaylaştırmak için ürünlerini tasarlamaya iten bir hareket olan Onarım Hakkı için kitle kaynaklı onarım kılavuzları ve savunucuları yayınlar. Hareket, örneğin dizüstü bilgisayarları bir arada tutmak için özel güvenlik vidaları yerine normal vidaları kullanmaya ve sökme ve parça değiştirmeyi mümkün kılmak için tutkal ve lehim yerine vida kullanmaya itiyor.

Peki bu, Apple'ın Mac'ler için onarım kılavuzlarını kullanıma sunacağı anlamına mı geliyor? Yoksa bağırsaklara girmeyi mi kolaylaştıracak? Muhtemelen değil.

Wiens, "[Apple] 2019 iMac servis kılavuzunu herkese açıkladı, ancak daha fazla yayınlamadı" diyor ve ekliyor: "[Bu] olmalı - bu çok tüketici dostu bir şey. tüm hizmet kılavuzlarını yayınlayarak müşteriler ve gezegen. "

IRP sertifikalı atölyelerden sızan kılavuzlar ne olacak? Olası olmayan. Wiens, "IRP ile ilgili en büyük sorun, sözleşmeden doğan sınırlamalar ve tamir atölyelerine koydukları NDA'lardır" diyor.

DIY Onarımları

İFixit gibi siteler sayesinde, kendi Mac'inizi tamir etmek için resmi bir onarım kılavuzuna ihtiyacınız yok. Daha eski modeller daha kolay onarılabilir çünkü açmaları daha kolay ve ayrı parçaları vidalanmış veya yerine klipslenmiş. Örneğin daha eski bir iMac'iniz varsa, ekranı vantuz ve tornavidayla çıkarmak basit bir iştir. İçeri girdikten sonra, sabit sürücüyü değiştirebilir, eski DVD sürücünüz için bir SSD'yi değiştirebilir ve fanları ve diğer parçaları değiştirebilirsiniz.

Daha yeni Mac'ler, yapıştırıcıyı dikkatlice sıyırırken özel araçlar ve ekstra sabır gerektirir, ancak adım adım onarım kılavuzuyla birçok onarım ve yükseltme yapmak yine de mümkündür.

Mac'inizi veya iPhone'unuzu onarıma götürürseniz, önce bazı önlemleri almalısınız:

  • Verilerinizi Time Machine, iCloud Yedekleme veya diğer yöntemleri kullanarak yedekleyin. Bu yedeklemeyi cihazınıza kolayca geri yükleyebilmelisiniz.
  • Cihazı silin. İPhone, iPad ve T2 donanımlı Mac'ler yalnızca parolanızı girerek güvenli bir şekilde sıfırlanabilir. Bu, bir onarım görevlisinin özel verilerinize erişmesini engeller.
  • Asla, asla bir onarım personeline Apple Kimliği parolanızı vermeyin. Bu, verilerinizin yanı sıra tüm bağlı cihazlarınıza erişmelerini sağlar.

Cihazınızı onarımdan önce silip ardından bir yedekten geri yüklerseniz, makinenize kötü amaçlı yazılım yerleştirilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Onarımın Geleceği

Apple gibi bir şirketin ev kullanıcısı onarımlarına ve yükseltmelerine izin vermek istememesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi, Apple'ın gizliliğe bağımlı olması ve onarım belgelerini şirket sırları olarak görebilmesidir.

Bir diğeri ise tamir edilebilirliğin küçük ve zayıfın düşmanı olmasıdır. Çıkarılabilir bir pil, iPhone veya Mac'in içinde boş alan harcar. Pili, garip boyuttaki bir boşluğa mükemmel şekilde uyacak şekilde şekillendirirseniz, örneğin cihazı daha ince yapabilirsiniz. Apple, geri dönüşümde ve üretim ve dağıtım sırasında daha az kaynak kullanma konusunda oldukça iyidir, ancak diğer insanların da aynı şeyi yapmasına izin vermeyi sevmiyor gibi görünüyor.

Apple

Amerika Birleşik Devletleri Kamu Çıkarı Araştırma Grubu başkanı Nathan Proctor Twitter'da şöyle yazıyor: "#RightToRepair aktivizminin Apple'ı değişime ittiğini söylemenin doğru olduğunu düşünüyorum, ancak Apple'ın onların yaptıklarına çok fazla değer veriyoruz bağımsız tamir atölyesi programı genişletildi. "

Onarım kurallarının bu şekilde gevşetilmesi, Onarım Hakkı mevzuatına verilen önleyici bir yanıt olsa bile, memnuniyetle karşılanır. Kendin yap onarımı herkes için değildir ve eski Mac'inizi tamir ettirebilmek neredeyse arabanız için yeni lastikler almak kadar önemlidir.