Açılmayan veya Çıkarılmayan DVD / BD / CD Sürücüsü Nasıl Onarılır

Hiç CD veya DVD sürücünüzü (genellikle optik sürücünüz olarak adlandırılır) açmanız gerekip açamadınız mı? Sadece şansınız, en sevdiğiniz film, video oyunu veya müzik muhtemelen içeride kalmıştı.

Belki dizüstü bilgisayarın gücü kesildi, belki masaüstünüzdeki sürücü yanıt vermeyi bıraktı ya da belki kapı sıkışmış ya da disk, işleri karıştırmaya yetecek kadar gevşemiş.

Ne olursa olsun veya ne olduğunu düşündüğünüzden bağımsız olarak, diski veya sürücüyü acele edip değiştirmek için hiçbir neden yoktur çünkü çıkarma düğmesi beklediğiniz şeyi yapmaz.

Neyse ki, aşağıdaki iki yöntemden biri neredeyse her zaman sürücüyü açmak için hile yapar:

İşletim Sisteminden Diski Çıkarmaya Zorlama

Sürücüyü açmanın en kolay yolu ile başlayacağız - dışarıdaki fiziksel düğmeyi atlayın ve işletim sisteminizden diski çıkarmaya zorlamasını isteyin. Bunu yalnızca bilgisayarınızda güç varsa ve çalışıyorsa deneyebilirsiniz. Durum böyle değilse, sonraki bölüme geçin.

Zaman gerekli: CD, DVD veya BD sürücünüzü işletim sisteminizin komutları aracılığıyla çıkarmaya zorlamak çok kolaydır ve bunu denemek yalnızca birkaç saniye sürer.

 1. Açılış dosya Gezgini Windows 10 veya Windows 8 kullanıyorsanız arayın veya hızlıca açmak için WIN + X menüsünü kullanın.

  Açılış Windows Gezgini Windows'un önceki sürümlerinde. Bunu, Başlat düğmesine sağ tıkladığınızda bu seçeneği arayarak yapabilirsiniz.

 2. Açtıktan sonra soldaki menüden optik sürücüye gidin. Bu sürücü genellikle sürücünün içindeki diske göre otomatik olarak adlandırılır, ancak tanımlanmasına yardımcı olmak için genellikle küçük bir disk simgesi bulunur.

  Bulmakta sorun yaşıyorsanız, Windows 10 veya 8'de solda Bu PC'yi veya önceki sürümlerde Bilgisayar'ı arayın. Daraltılmışsa genişletmek için soldaki simgeyi seçin.

 3. Optik sürücüye sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve Çıkarmak açılan menüden.

 4. Sürücü yuvası veya disk birkaç saniye içinde dönmeli ve çıkmalıdır.

Mac mi kullanıyorsunuz? Yukarıda Windows için açıklanan yönteme benzer şekilde, disk simgesini bulun, sağ tıklayın ve ardından Çıkarmak. İşte birkaç fikir daha.

Bu işe yaramazsa (Windows, macOS, Linux, vb.), Onunla fizikselleşmenin zamanı geldi!

CD / DVD / BD Sürücüsü Nasıl Açılır ... Kağıt Ataşıyla

Kulağa garip geliyor, evet, ancak harici olanlar ve Xbox ve PlayStation gibi oyun sistemlerinizde bulacağınız olanlar dahil çoğu bilgisayar optik sürücüsünde, sürücü yuvasını açmak için son çare yöntemi olarak tasarlanmış küçük bir iğne deliği vardır.

Gereken Zaman ve Araçlar: Tek bir ağır hizmet ataşına ihtiyacınız olacak - endüstriyel boyutta değil, ama o çürük plastik olanlardan birine de değil. Tüm süreç birkaç dakikadan az sürecektir ve çok kolaydır.

 1. Ataşı, alabildiğiniz kadar düz olana kadar en az 1-2 inç (2 ila 5 cm) kalıncaya kadar açın.

 2. Disk sürücünüze yakından bakın. Sürücü bölmesi kapısının hemen altında veya üstünde (diski 'çıkaran' kısım) çok küçük bir iğne deliği olmalıdır.

  Sürücü bölmesi çıkmadan önce büyük bir kapının aşağıya döndüğü şu masaüstü optik sürücülerden birine sahipseniz, parmağınızla aşağı doğru çekin ve ardından iğne deliğini arayın.

  Bazı eski masaüstü bilgisayarlar bu iğne deliğine ulaşmak için ön panelin, bilgisayar muhafazasına açılan büyük bir "kapı" gibi açılmasını gerektirir.

 3. Ataşı iğne deliğine yerleştirin. Sürücünün içinde, doğrudan iğne deliğinin arkasında, döndürüldüğünde sürücüyü manuel olarak açmaya başlayacak küçük bir dişli vardır.

 4. Sürücü yuvasını tutacak kadar çıkarmak için ataşı gerektiği sıklıkta çıkarıp yeniden takın.

 5. Tamamen geri çekilene kadar sürücü bölmesini yavaşça çekin. Çok hızlı çekmemeye veya direnç hissettiğinizde çekmeye devam etmeye özen gösterin.

 6. CD, DVD veya BD diskini sürücüden çıkarın. Sürücü bölmesini kapanana kadar yavaşça sürücüye geri itin veya sürücü hala çalışıyorsa açma / kapama düğmesine basın.

Bu adımlar işe yaramazsa veya ataç numarasını sık sık kullanırken bulursanız, başka seçeneklere bakmanın zamanı gelmiş olabilir ...

Bunların, adım adım sorun giderme sırasına göre olması gerekmez. Hangi adımları atacağınız, büyük ölçüde sahip olduğunuz bilgisayar ve optik sürücünün türüne ve ayrıca özel durumunuza bağlıdır.

Şanssız? İşte Sonra Ne Yapmalı

Bu noktada, muhtemelen sürücüde veya bilgisayarın başka bir bölümünde fiziksel olarak yanlış bir şeyler vardır. İşte dikkate almanız gereken bazı şeyler:

 • Sürücünüz harici ise, hem veri kablosunu hem de güç kablosunu çıkarıp yeniden takın.
 • Güç ve veri kablolarının sıkıca bağlandığını dahili olarak kontrol edin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
 • Sürücüyü değiştirin. Optik sürücüler nispeten ucuzdur — Amazon pek çoğunu yaklaşık 20 ABD Dolarına satmaktadır.