Bir Programı Zorla Çıkarma (Windows 10, 8, 7, Vista, XP)

Hiç Windows'ta bir programı kapatmayı deneyin, ancak o kadar büyük X hile yapmıyor mu?

Bazen şansınız yaver gider ve Windows size bir programın yanıt vermediğini söyler ve size programı Kapatmak veya Şimdi Sonlandırmak veya hatta programın yanıt vermesini Beklemek için bazı seçenekler sunar.

Diğer zamanlarda aldığınız tek şey, programın başlık çubuğundaki Yanıt Vermiyor mesajı ve tam ekran gri renktir, bu da programın hiçbir yere hızlı gitmediğini gerçekten açıkça ortaya koyar.

Hepsinden kötüsü, donan veya kilitlenen bazı programlar, işletim sisteminizin bile algılayamayacağı ve sizi bilgilendiremeyeceği bir şekilde yapar ve fare düğmelerinizle veya dokunmatik ekranınızla ilgili bir sorununuz olup olmadığını merak etmenizi sağlar.

Bu makaledeki talimatlar Windows 10, 8, 7, Vista ve XP için geçerlidir.

Derek Abella / Cankurtaran

Hangi programın kapanmayacağına veya özel durumun ne olduğuna bakılmaksızın, Windows'ta bir programı "çıkmaya zorlamanın" birkaç yolu vardır:

İlgili görünseler de, bir yazılım programını kapanmaya zorlamak için kullanılan yöntemlerin çoğu kilitli bir dosyanın kilidini açmakla aynı değildir. Kilitli Dosya Nedir? Makalemize bakın. bunu yapma hakkında daha fazla bilgi için.

Bir programı kapatmak yerine zorla kaldırmanız mı gerekiyor? IObit Uninstaller, iş için en iyi yazılım kaldırıcıdır.

ALT + F4 Kullanarak Programı Kapatmayı Deneyin

Az bilinen ama çok kullanışlı ALT + F4 klavye kısayolu, perde arkasında aynı şeyi gerçekleştirir, onu tıklayan veya dokunan program kapatma sihrini X bir program penceresinin sağ üst köşesinde bulunur.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Çıkmak istediğiniz programı üzerine tıklayarak veya üzerine tıklayarak ön plana getirin.

  Bunu yapmakta sorun yaşıyorsanız, deneyin ALT + SEKME ve açık programlarınızda ilerleyin SEKME anahtar (tutmak ALT aşağı) istediğiniz programa ulaşıncaya kadar (sonra ikisini de bırakın).

 2. Şunlardan birine basın ve basılı tutun: ALT anahtarlar.

 3. Hala tutarken ALT aşağı tuşa basın F4 bir Zamanlar.

 4. Her iki anahtarı da bırakın.

1. Adımı yapmanız çok önemlidir. Farklı bir program veya uygulama seçilirse, odakta olan ve kapanacak olan program veya uygulama budur. Herhangi bir program seçilmezse, Windows kendiliğinden kapanacaktır, ancak gerçekleşmeden önce iptal etme şansınız olacaktır (bu nedenle, ALT + F4 bilgisayarınızı kapatma korkusu için bir numara).

Dokunmak da aynı derecede önemlidir. ALT anahtar sadece bir kez. Bunu basılı tutarsanız, her program kapandığında, odak noktasına gelen bir sonraki program da kapanacaktır. Bu, tüm programlarınız kapatılıncaya kadar devam edecek ve sonunda sizden Windows'u kapatmanız istenecektir. Bu nedenle, kapanmayan bir uygulamadan veya programdan çıkmak için ALT tuşuna yalnızca bir kez dokunun.

Çünkü ALT + F4 kullanmakla aynıdır X açık bir programı kapatmak için, bir programı zorla bırakma yöntemi yalnızca söz konusu program bir dereceye kadar çalışıyorsa yararlıdır ve bu programın herhangi bir noktada "oluşturduğu" diğer işlemleri kapatmak için çalışmayacaktır. başladı.

Bununla birlikte, bu zorla bırakma yöntemini bilmek, kablosuz farenizdeki piller bitmişse, dokunmatik ekranınız veya dokunmatik yüzey sürücüleriniz şu anda hayatınızı gerçekten zorlaştırıyorsa veya başka bir fare benzeri gezinme işlevi çalışmıyorsa özellikle yararlı olabilir. meli.

Yine de, ALT + F4 denemek sadece bir saniyenizi alır ve aşağıdaki daha karmaşık fikirlerden çok daha kolaydır, bu nedenle, sorunun kaynağı ne olursa olsun, ilk önce denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Programı Çıkmaya Zorlamak için Görev Yöneticisini Kullanın

Varsayarsak ALT + F4 hile yapmadı, yanıt vermeyen bir programı gerçekten çıkmaya zorlamak - program hangi durumda olursa olsun - en iyi şekilde Görev Yöneticisi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Görev Yöneticisi'ni kullanarak CTRL + SHIFT + ESC klavye kısayolu.

  Bu işe yaramazsa veya klavyenize erişiminiz yoksa, Masaüstü görev çubuğuna sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun ve görev Yöneticisi or Görev Yöneticisi Başlat (Windows sürümünüze bağlı olarak) açılan açılır menüden.

 2. Ardından, kapatmak istediğiniz programı veya uygulamayı bulmak ve Görev Yöneticisi'nin sizi onu destekleyen gerçek işleme yönlendirmesini istersiniz.

  Bu biraz zor geliyor ama değil. Tam ayrıntılar, yine de Windows sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterir.

  Windows 10 ve 8: Zorla kapatmak istediğiniz programı bulun. süreçler sekmesinde, İsim sütun ve muhtemelen altında Uygulamalar başlık. Bulduktan sonra, sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve seçin Ayrıntılara git.

  İşlemler sekmesini görmüyorsanız, Görev Yöneticisi tam görünümde açılmamış olabilir. Seç Daha fazla detay Görev Yöneticisi penceresinin altında.

  Windows 7, Vista ve XP: Peşinde olduğunuz programı şurada bulun: Uygulamalar sekmesi. Sağ tıklayın ve ardından tıklayın Süreç Git.

  Basitçe cazip gelebilirsin Görevi bitir doğrudan bu açılır menüden, ancak yapmayın. Bu bazı programlar için mükemmel olsa da, burada açıkladığımız gibi bunu "uzun yoldan" yapmak, bir programdan çıkmaya zorlamanın çok daha etkili bir yoludur (daha fazlası aşağıda).

 3. Gördüğünüz ve seçtiğiniz vurgulanan öğeye sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun İşlem ağacını sonlandır.

  İçinde olmalısın Ayrıntılar Windows 10 veya Windows 8 kullanıyorsanız sekmesi veya süreçler Windows 7, Windows Vista veya Windows XP kullanıyorsanız sekme.

 4. Tıklayın veya dokunun İşlem ağacını sonlandır görünen uyarıda. Örneğin Windows 10'da bu uyarı şuna benzer:

  [Program dosya adı] işlem ağacını sonlandırmak istiyor musunuz? Açık programlar veya işlemler bu işlem ağacıyla ilişkiliyse, kapanacaklar ve kaydedilmemiş tüm verileri kaybedeceksiniz. Bir sistem işlemini sonlandırırsanız, sistem kararsızlığına neden olabilir. Devam etmek istediğine emin misin?

  Bu iyi bir şey - bu, sadece kapatılmasını istediğiniz bu bireysel programın gerçekten kapanacağı anlamına gelmez, aynı zamanda Windows'un o programın başlattığı, muhtemelen takılı olan ancak izini sürmesi çok daha zor olan tüm işlemleri de sonlandıracağı anlamına gelir.

 5. Görev Yöneticisini kapatın.

Bu kadar! Programın hemen kapanması gerekirdi, ancak donmuş programa bağlı çok sayıda alt işlem varsa veya program çok fazla sistem belleği kullanıyorsa birkaç saniye sürebilir.

Görmek? Pasta kadar kolay ... işe yaramadığı veya Görev Yöneticisi'ni açamadığınız sürece. Görev Yöneticisi hile yapmadıysa işte birkaç fikir daha:

Programı karıştırın! (Windows'un Adım Atmasını ve Yardım Etmesini İsteme)

Muhtemelen bu başka yerlerde gördüğünüz bir tavsiye değil, o yüzden açıklayalım.

Bazı durumlarda, aslında sorunlu bir programı uçurumdan biraz dürtebilirsiniz, tabiri caizse, onu tamamen donmuş bir duruma iterek, Windows'a muhtemelen sonlandırılması gerektiğini belirten bir mesaj gönderebilirsiniz.

Bunu yapmak için, program çöktüğü için hiçbir şey yapmasalar bile, programda yapmayı düşündüğünüz kadar "şeyler" yapın. Örneğin, menü öğelerine tekrar tekrar tıklayın, öğeleri sürükleyin, alanları açın ve kapatın, yarım düzine kez çıkmayı deneyin - programda yaptığınız sürece, çıkmaya zorlamayı umduğunuz sürece.

Bunun işe yaradığını varsayarsak, yanıt vermeyen bir [program adı] olan bir pencere görürsünüz, genellikle çözümü kontrol et ve programı yeniden başlat, Programı kapat, Programın yanıt vermesini bekle veya Şimdi Sonlandır (içinde Windows'un eski sürümleri).

Dokunun veya tıklayın Programı kapat or Şimdi bitti sadece bunu yapmak için.

Görevi Sonlandırmak için TASKKILL Komutunu Çalıştırın!

Bir programı bırakmaya zorlamak için son bir numaramız var, ama bu gelişmiş bir numara. Windows'ta taskkill adı verilen belirli bir komut tam da bunu yapar — belirttiğiniz görevi tamamen komut satırından sonlandırır.

Bu numara, bir tür kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızın normal çalışmasını engellediği, hala Komut İstemi'ne erişiminiz olduğu ve "öldürmek" istediğiniz programın dosya adını bildiğiniz, umarız nadir görülen durumlardan birinde harikadır.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Komut İstemi'ni açın. Genellikle yükseltilmesine gerek yoktur ve onu açmak için kullandığınız herhangi bir yöntem iyidir.

  Windows'un tüm sürümlerinde, Güvenli Mod'da bile Komut İstemi'ni açmanın yaygın bir yöntemi Çalıştır'tır: WIN + R klavye kısayolu ve ardından çalıştır cmd.

 2. Taskkill komutunu şu şekilde yürütün:

  taskkill / im dosyaadı.exe / t / f

  ... filename.exe'yi kapatmak istediğiniz programın kullandığı dosya adıyla değiştirmek. /t seçeneği, tüm alt işlemlerin de kapatılmasını sağlar ve /f seçeneği, süreci zorla sonlandırır.

  Dosya adını bilmediğiniz, ancak PID'yi (işlem kimliği) bildiğiniz çok nadir bir durumda, bunun yerine taskkill'i şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

  taskkill / pid işlem kimliği / t / f

  ... tabii ki işlem kimliğini, çıkmaya zorlamak istediğiniz programın gerçek PID'si ile değiştirin. Çalışan bir programın PID'si en kolay Görev Yöneticisinde bulunur.

 3. Görev öldürme yoluyla zorla çıkardığınız program veya uygulama hemen bitmeli ve Komut İstemi'nde şu yanıtlardan birini görmelisiniz:

  BAŞARI: PID [pid numarası], alt PID [pid numarası] ile işlenmek üzere sonlandırma sinyali gönderildi. BAŞARI: PID [pid numarası] çocuğu olan PID [pid numarası] ile işlem sonlandırıldı.

  Bir işlemin bulunamadığını belirten bir HATA yanıtı alırsanız, taskkill komutuyla kullandığınız dosya adının veya PID'nin doğru girilip girilmediğini kontrol edin.

  Yanıtta listelenen ilk PID, kapatmakta olduğunuz programın PID'sidir ve ikincisi genellikle explorer.exe, Masaüstü, Başlat Menüsü ve Windows'taki diğer önemli kullanıcı arabirimi öğelerini çalıştıran programdır.

 4. Görev öldürme bile işe yaramazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız, esasen çalışan her program için zorla çıkarsınız ... maalesef Windows'un kendisi dahil.

Windows Olmayan Makinelerde Çalışan Programlardan Nasıl Çıkılır?

Yazılım programları ve uygulamalar bazen yanıt vermeyi durdurur ve Apple, Linux ve diğer işletim sistemlerinde ve cihazlarda da kapanmaz. Kesinlikle Windows makinelerine özel bir sorun değil.

Mac'te zorla çıkmanın en iyi yolu Dock'tan veya Zorla ayrılma Apple menüsünden seçenek. Ayrıca Komuta + seçenek + Kaçış Uygulamadan Çıkmaya Zorla penceresi açmak için tuş kombinasyonu. Ayrıntılar için Wayward Mac Uygulamasını Sonlandırmak İçin Çıkmaya Zorla Nasıl Kullanılır konusuna bakın.

Linux'ta, xkill komutu bir programdan çıkmaya zorlamanın gerçekten kolay bir yoludur. Bir terminal penceresi açın, yazın ve ardından kapatmak için açık programa tıklayın. Dünyanızı Sarsacak Linux Terminal Komutları listemizde daha fazlası var.

ChromeOS'de, şunu kullanarak Görev Yöneticisi'ni açın SHIFT + ESC ve ardından sonlandırmak istediğiniz programı seçin, ardından Son işlem düğmesine basın.

İPad ve iPhone aygıtlarında bir uygulamadan çıkmaya zorlamak için, Ana Ekran düğmesine iki kez basın, kapatmak istediğiniz uygulamayı bulun ve ardından, sanki doğrudan aygıtın dışına atıyormuş gibi yukarı kaydırın.

Android cihazlarda da benzer bir işlem vardır: Ekranın altından yukarı kaydırın ve ardından yanıt vermeyen uygulamayı ekranın dışına daha da yukarı kaydırın. Veya bazı Android cihazlarda kare çoklu görev düğmesine dokunun, yanıt vermeyen uygulamayı bulun ve ardından ekranı sola veya sağa atın.