Windows 10’da Başlangıç ​​Programları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bilgisayarınızı başlattığınızda çok sayıda program başlarsa Windows 10 bilgisayarınızın açılması daha uzun sürebilir. Hemen başlayan programların sayısını nasıl azaltacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başlangıç ​​programlarınıza ince ayar yaptıktan sonra, Windows 10 başlangıç ​​sürelerinizi iyileştirmek için diğer ipuçlarımıza göz atın.

Windows'ta Başlangıç ​​Programları Nelerdir?

Bilgisayarınızı açtığınızda ve Windows başladığında, çalışması gereken her şeyi otomatik olarak yükler. Aynı zamanda, Windows başlangıcında çalışacak şekilde ayarlanmış tüm programları otomatik olarak yükler. Bu, her gün kullandığınız temel programları manuel olarak başlatmak için zaman ayırmadan otomatik olarak başlatmanıza olanak tanır.

Windows başlangıç ​​programlarının temel sorunu, bunların yüklenmesinin zaman almasıdır, bu nedenle listeye çok sayıda program eklemek, Windows'un yüklemeyi bitirmesi için gereken süreyi önemli ölçüde artırabilir.

vm / E + / Getty

Başlangıç ​​Programlarınızın Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etme

Bazı yeni bilgisayarlar bir sürü bloatware ile birlikte geldiği için, bilgisayarınız yeni olsa bile muhtemelen çalışan bazı başlangıç ​​programlarınız vardır. Bilgisayarınız daha eskiyse ve yıllar içinde çok sayıda program ve uygulama yüklediyseniz, muhtemelen arka planda çalışan daha da fazla başlangıç ​​programınız vardır.

Arka planda çalıştırdığınız başlangıç ​​programlarını kontrol ederseniz ve kullanmadığınız birçok şey görürseniz, başlangıç ​​programlarınızı değiştirerek veya hatta devre dışı bırakarak Windows'un yüklenmesi için geçen süreyi hızlandırabilirsiniz. Bazı durumlarda, arka planda çalıştırdığınız programların sayısını azaltarak Windows'un genel performansını bile artırabilirsiniz.

Çalışan herhangi bir başlangıç ​​programınız olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  1. Windows Görev Yöneticisi'ni açın ve Başlangıç sekmesi.

  2. Windows 10 başladığında çalışmasını engellemek istediğiniz bir uygulama görürseniz, uygulamanın adına tıklayın ve ardından devre dışı bırakmak Görev yöneticisinin sağ alt köşesindeki düğmesine basın.

  3. Kullanmadığınız çok sayıda program olduğunu fark ederseniz, başlangıç ​​uygulamaları kontrol panelini kullanarak bu programların başlangıçta çalışmasını durdurarak işleri hızlandırabilirsiniz.

Windows 10'da Başlangıç ​​Programları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows'un önceki sürümlerinde ve Windows 10'un eski sürümlerinde, başlangıç ​​programları başlangıç ​​klasörü aracılığıyla yönetiliyordu. Bu, normal bir klasöre benzeyen özel bir klasördür, ancak farklı şekilde çalışır. Bu klasöre bir kısayol yerleştirdiğinizde, Windows her başladığında Windows bunu otomatik olarak yüklemeyi bilir.

Windows 10 başlangıç ​​klasörü hala var ve hala çalışıyor, ancak başlangıç ​​uygulamaları paneli tarafından yerini aldı. Bu panel, Windows başladığında başlatılmak üzere ayarlanmış tüm uygulamaları ve programları listeler ve otomatik olarak başlamalarını önlemek için basit bir geçiş yapmanıza izin verir.

Başlangıç ​​uygulamaları panelini kullanarak Windows 10'da başlangıç ​​programlarını şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

  1. Basın Win + I Windows Ayarlarını açmak için, ardından Uygulamalar kategori.

  2. seçmek Başlangıç kategori.

  3. Başlangıç ​​durumlarını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için herhangi bir uygulamayı tek tek değiştirin.

  4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yalnızca seçtiğiniz programlar yüklenecektir.

Windows 10'da Başlangıç ​​Programlarını Devre Dışı Bırakmak için Başlangıç ​​Klasörünü Kullanabilir misiniz?

Başlangıç ​​klasörü hala Windows 10'da mevcut olsa da, başlangıç ​​uygulamaları kontrol paneli tarafından yerini almıştır. Çalışmalarını engellemek için bu klasördeki kısayolları silebilirsiniz, ancak klasörün kısayolu olmadığını veya etkin başlangıç ​​programlarınızdan çok daha az kısayolu olduğunu fark edebilirsiniz.

Sorun, Windows 10'un artık başlangıç ​​programlarını yönetmek için başlangıç ​​klasörüne dayanmaması nedeniyle, çoğu başlangıç ​​programı yalnızca görev yöneticisinde ve başlangıç ​​uygulamaları kontrol panelinde görünür. Bu programların başlangıç ​​durumunu yönetmek için başlangıç ​​klasörünü kullanamazsınız.

Bunu akılda tutarak, başlangıç ​​klasörünüzü kontrol etmeniz ve istenmeyen kısayolları kaldırmanızda bir sorun yok. Ancak, Windows 10'daki başlangıç ​​programlarınızın çoğunu yönetmek için görev yöneticisini veya başlangıç ​​uygulaması kontrol panelini kullanmanız gerekir.