Veri merkezi nedir?

Veri merkezleri, kuruluşlar tarafından, genellikle bir istemcideki müşterilere büyük miktarda iş açısından kritik verilerin depolanmasını, işlenmesini ve sunulmasını içeren, şirketin bilgi teknolojisi (BT) ihtiyaçları için bilgisayar, sunucu ve ağ sistemleri ve bileşenlerini barındırmak için kullanılan fiziksel veya sanal altyapıdır. / sunucu mimarisi.

Bir veri merkezi veya veri merkezi, işletmenin temel uygulamalarını çalıştırmak için genellikle kapsamlı yedekli veya yedek güç kaynağı sistemleri, soğutma sistemleri, yedekli ağ bağlantıları ve politika tabanlı güvenlik sistemleri gerektirir.

Veri merkezi yönetimi, hem veri merkezine bağlantıların hem de veri merkezinin deposunda bulunan görev açısından kritik bilgilerin güvenilirliğini sağlamayı içerir. Ayrıca, uygulama iş yüklerinin mevcut en uygun maliyetli bilgi işlem kaynağına verimli bir şekilde yerleştirilmesini de gerektirir.

Yazılım Tanımlı Veri Merkezinin Yükselişi

Veri merkezleri geleneksel olarak çok sayıda bilgisayarın ve sunucunun barındırıldığı büyük ölçekli fiziksel ortamlar olarak düşünülürken, yazılım tanımlı veri merkezi (SDDC), genişleyen yeni bir sanallaştırılmış veri merkezleri ve bulut tabanlı veri merkezleri türü yaratmıştır. bir şirketin şirket dışı sitelere yönelik şirket içi altyapısı.

Bu sanal veri merkezleri, kurumun özel veri merkezine hibrit veya harmanlanmış bir şekilde bir köprü görevi görebilir veya şirket, bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcısının genel veri merkezine güvenerek veri merkezi işlemlerini tamamen kaldırabilir.