Bulut yedekleme çözümleri nedir?

Bulut yedekleme çözümleri, kuruluşların veya kişilerin verilerini ve bilgisayar dosyalarını, verileri sabit sürücü veya teyp yedekleme gibi bir fiziksel diskte yerel olarak depolamak yerine, bir depolama hizmeti sağlayıcısı kullanarak İnternet'te depolamasına olanak tanır.

Yedekleme sağlayıcıları, müşterilerin, müşterinin bilgisayarlarından veya veri merkezinden şifreli bir bağlantı kullanarak çevrimiçi depolama sunucusuna dosyaları yedeklemek için güvenli bir istemci oturum açma uygulaması kullanarak hizmete uzaktan erişmesini sağlar.

Bulut Yedekleme Nasıl Geri Yüklenir

Bir bulut yedeklemesini güncellemek veya geri yüklemek için müşterilerin servis sağlayıcının özel istemci uygulamasını veya bir Web tarayıcısı arayüzünü kullanması gerekir. Dosyalar ve veriler otomatik olarak bulut yedekleme hizmetine düzenli, planlı bir şekilde kaydedilebilir veya herhangi bir değişiklik yapıldığında bilgiler otomatik olarak yedeklenebilir ("bulut senkronizasyonu" olarak da bilinir).  

Kurumsal Düzeyde Bulut Yedekleme

Kuruluşlar için, genellikle arşivleme ve olağanüstü durum kurtarma gibi temel özellikler ekleyen kurumsal düzeyde bulut yedekleme çözümleri mevcuttur.

Arşivleme özellikleri, bir kuruluşun veri saklama konusundaki yasal gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur ve bir şirketin olağanüstü durum kurtarma planının bir parçası olarak, bulut yedekleme tarafından sağlanan uzaktan, saha dışı depolama, verilerin güvenli kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Kuruluşun yerel verileri yangın, sel, bilgisayar korsanı saldırısı veya çalışan hırsızlığı gibi bir felaket nedeniyle tehlikeye girer.

Bulut yedekleme, çevrimiçi yedekleme veya çevrimiçi depolama olarak da adlandırılabilir.

Bulut Yedeklemeyle İlgili İlk 5 Soru

1. Bulut yedekleme nedir?
2. Çevrimiçi yedekleme nedir?
3. Uzaktan yedekleme nedir?
4. Çevrimiçi veri depolama nedir?
5. Kurumsal bulut yedeklemesi nedir?

Extensions99.com'dan daha fazla Bulut Bilişim Makalesi

1. Bulut Bilişim Sözlüğü: 42 Bulut Terimi Tanımlı
2. Bulut Bilişim Açıklaması
3. Açık Kaynak Küçük İşletme Bulut Bilişim Uygulamaları
4. Slayt gösterisi: Bulut Bilişim Güvenlik Zorlukları
5. Küçük İşletmeler için Bulut Bilişim Teknik İncelemeleri ve Kaynakları