Köklenme nedir?

Köklendirme, akıllı telefonlar ve tabletler gibi Android tabanlı mobil cihazlarda Android mobil işletim sisteminin alt sistemlerine kök erişim verme sürecini ifade eder.

Özellikle, bir Android mobil cihazı köklendirme, cihazdaki uygulamaların ve komutların yükseltilmiş izinlerle çalışmasına izin veren SuperUser anlamına gelen "su" adlı bir Linux uygulamasının eklenmesini içerir. Temelinde Linux çekirdeğini kullanan Android mobil işletim sistemi ile, bir Android mobil cihazı köklendirmek, Linux işletim sistemlerinde olduğu gibi benzer ancak daha sınırlı erişim sağlar.

Bir kullanıcının root erişimli bir cihazda gerçekleştirebileceği işlemlere örnek olarak yönetici düzeyinde izinlere sahip uygulamaları çalıştırmak, kısıtlanmış sistem ayarlarını ve uygulamaları değiştirmek, kablosuz internet paylaşımını ayarlamak, cihazın görünümünü özelleştirmek ve cihazın işletim sistemini kaldırıp yenisiyle değiştirmek dahildir. veya farklı mobil işletim sistemi.

Neden Bir Android Cihazı Köklendirmek İstiyorsunuz?

Kullanıcılar genellikle, donanım üreticileri veya cihaz taşıyıcısı tarafından cihaza getirilen sınırlamaları veya kısıtlamaları aşmanın bir yolu olarak cihazlarını köklendirmeyi seçerler. Ancak, köklendirme, cihazı güvenlik ve kararlılık sorunlarına açabilir ve ayrıca cihazın garantisini tehlikeye atabilir.

Köklendirmenin tehlikeleri, kullanıcının sistemi değiştirebilecek ve kullanılamaz hale getirebilecek eylemler gerçekleştirmesinden (cihazı "tuğla yapmak"), kullanıcının bilgisi olmadan süper kullanıcı komutlarına erişimi olan ve çalıştıran uygulamalara kadar değişebilir.

Ek olarak, bir Android cihazı köklendirmek, cihaz üreticileri ve operatörler tarafından sağlanan garantiyi sıklıkla geçersiz kılar. Kullanıcılar çoğu durumda cihazlarının kökünden ayrılabilirken, daha önce rootlanmış olan cihazın dijital izleri kalabilir ve sonuç olarak garanti politikasını ihlal edebilir.

Köklendirme ve Jailbreaking

Köklendirme, genellikle Apple iOS mobil cihaz kullanıcılarına daha fazla kontrol sağlayan bir süreç olan jailbreaking'in Android sürümü olarak düşünülür. Hem köklendirme hem de jailbreak işlemi, kullanıcılara aygıtları üzerinde daha yüksek yönetici ayrıcalıkları vermek için tasarlanmıştır, ancak Apple'ın iOS aygıtlarındaki daha kısıtlayıcı yasakları nedeniyle jailbreak işlemi köklendirme işleminden birkaç adım daha ileri gider.

Jailbreaking ayrıca kullanıcıların iOS işletim sistemini değiştirmelerine ve Apple tarafından resmi olarak onaylanmayan uygulamaları yan yükleme adı verilen bir işlem aracılığıyla yüklemelerine ve kullanmalarına da olanak tanır. Çoğu durumda, Android cihazlar, önce telefonu köklendirmeye gerek kalmadan bu işlemlerin her ikisine de izin verir.