Açık veri protokolü (odata) nedir?

Açık Veri Protokolünün kısaltması olan OData, mevcut Web protokollerini kullanarak verilerin sorgulanması ve güncellenmesi için bir protokol tanımlar. OData, verileri sorgulamak ve güncellemek için REST tabanlı bir protokoldür ve HTTP, Atom / XML ve JSON gibi standartlaştırılmış teknolojiler üzerine inşa edilmiştir. Diğer REST tabanlı web hizmetlerinden farklıdır, çünkü hem verileri hem de veri modelini açıklamak için tek tip bir yol sağlar.

Farklı veri kaynakları, uygulamalar, hizmetler ve istemciler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için esnek bir teknoloji olarak kabul edilir.

OData Standardizasyonu

Mayıs 2012'de Citrix, IBM, Microsoft, Progress Software, SAP AG ve WSO2 gibi şirketler OData için resmi standardizasyon sürecini başlatmak için OASIS'e bir teklif sundu. Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server Raporlama Servisleri ve Microsoft Dynamics CRM dahil olmak üzere birçok Microsoft ürünü ve hizmeti OData'yı destekler. OData V4.0, Mart 2014'te yeni bir OASIS standardı olarak resmen onaylandı ve OASIS Açık Veri Protokolü üyeleri tarafından 30 günlük bir kamu incelemesi için sunuldu.

OASIS OData Standartları ve Tasarım Prensipleri

Protokol, veri modellerinin açıklamasını ve bu modellere göre verilerin düzenlenmesini ve sorgulanmasını destekler. Meta veriler, veriler, sorgulama, düzenleme, işlemler ve sözlükler için olanaklar sağlar.

OASIS OData Sürüm 4.0 şu tasarım ilkelerini takip eder:

1) Çeşitli veri depolarında çalışan mekanizmaları tercih edin. Özellikle, ilişkisel bir veri modeli varsaymayın.

2) Genişletilebilirlik önemlidir. Hizmetler, istemcileri bu uzantılardan habersiz bırakmadan genişletilmiş işlevleri destekleyebilmelidir.

3) REST ilkelerine uyun.

4) OData aşamalı olarak oluşturulmalıdır. Çok temel, uyumlu bir hizmetin oluşturulması kolay olmalı ve yalnızca ek yetenekleri desteklemek için gerekli ek çalışmalar olmalıdır.

5) Basit tutun. Sık karşılaşılan durumları ele alın ve gerektiğinde genişletilebilirlik sağlayın.
[Kaynak: OData Sürüm 4.0 Bölüm 1: Protokol]

Yorum yapın