Ubuntu Unity Dash için Tam Kılavuz

Ubuntu'nun Unity Dash, dosya ve uygulamaları aramak, müzik dinlemek, video izlemek, fotoğrafları görüntülemek ve Google+ ve Twitter gibi çevrimiçi hesapları izlemek için Ubuntu için bir kullanıcı arayüzü olarak hizmet etti.

Ubuntu, 2017'de Unity / Dash'i sonlandırdı; bu özellik birkaç yıldır Ubuntu'da mevcut değil. Hala Dash'i kullanan bir Ubuntu sürümü çalıştırıyorsanız, yükseltme zamanı gelmiştir. Bu bilgiler geçmiş amaçlarla saklanır.

Ubuntu - The Unity Dash'i öğrenin.

Unity Kapsamları ve Lensler

Unity, kapsamları ve lensleri kullanır. Dash'i ilk açtığınızda, ekranın altında birkaç simge görürsünüz. Simgelerin her birine tıklamak yeni bir mercek görüntüler.

Aşağıdaki Lensler varsayılan olarak kurulur:

 • Anasayfa
 • Uygulamalar
 • dosyalar
 • Videolar
 • müzik
 • Fotoğraflar

Her mercek, kapsam adı verilen nitelikler sunar. Kapsamlar, bir mercek için veri sağlar. Örneğin, müzik lensinde veriler Rhythmbox kapsamı aracılığıyla alınır. Fotoğraf lensinde veriler Shotwell tarafından sağlanır.

Rhythmbox'ı kaldırmaya ve Audacious gibi başka bir ses çalar kurmaya karar verirseniz, müziğinizi müzik lensinde görüntülemek için Audacious kapsamını kurun.

Ev Lensi

Ana Lens, klavyedeki Süper tuşuna bastığınızda varsayılan görünümdür. Uygulamaları, dosyaları ve klasörleri görüntüler.

Her kategori için yalnızca yaklaşık altı simgeden oluşan bir liste görürsünüz, ancak bağlantıları tıklayarak listeleri daha fazlasını gösterecek şekilde genişletebilirsiniz. Daha fazla sonuç görün. Tıklarsanız Sonuçları Filtreleyin bağlantı, kategori ve kaynak listelerini görürsünüz.

Uygulama Lensi

Uygulama lensi üç kategori gösterir:

 • Son kullanılan uygulamalar
 • Yüklü uygulamalar
 • Dash eklentileri

Bu kategorilerden herhangi birini tıklayarak genişletin. Daha fazla sonuç görün bağlantılar. Sağ üst köşedeki filtre bağlantısı, uygulama türüne göre filtreleme yapmanızı sağlar. Ayrıca, yerel olarak yüklenmiş uygulamalar veya Yazılım Merkezi uygulamaları gibi kaynaklara göre de filtre uygulayabilirsiniz.

Dosya Lensi

Unity File Lens aşağıdaki kategorileri gösterir:

 • Son erişilen dosyalar
 • Dosya İndir
 • Klasörler

Varsayılan olarak, yalnızca bir avuç sonuç görüntülenir. Tıklayarak daha fazla sonuç göster Daha fazla sonuç görün bağlantılar. Tarihe, dosya türüne ve dosya boyutuna göre filtreleyin.

Video Merceği

Video merceği yerel ve çevrimiçi videoları arar, ancak çalışmadan önce çevrimiçi sonuçları açmanız gerekir. Video merceğinin herhangi bir filtresi yoktur, ancak belirli videoları bulmak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Müzik Merceği

Müzik merceği, sisteminizde yüklü olan ses dosyalarını görüntüler ve bunları masaüstünden çalar.

Ancak çalışmadan önce Rhythmbox'ı açın ve müziği klasörlerinize aktarın. Müzik içe aktarıldıktan sonra, Dash'deki sonuçları on yıla veya türe göre filtreleyebilirsiniz.

Fotoğraf Lensi

Fotoğraf merceği, Dash aracılığıyla fotoğraflarınıza bakmanıza olanak tanır. Müzik lensinde olduğu gibi, önce Shotwell'i kullanarak fotoğrafları içe aktarmalısınız.