Ost dosya

Bir OST dosyası veya çevrimdışı depolama tablosu (.ost) dosyası, posta kutusu bilgilerinin eşitlenmiş bir kopyasını yerel bir bilgisayarda depolayan Çevrimdışı Outlook Veri Dosyasıdır. Bu dosya türü, Office 365, Exchange, IMAP (İnternet İleti Erişim Protokolü) ve Outlook.com dahil olmak üzere Microsoft Outlook e-posta uygulamaları tarafından kullanılır.

OST dosyaları, internet bağlantısı olmayan kullanıcıların e-posta kaynaklarını görüntülemesine ve belirli görevleri gerçekleştirmesine izin verir. İnternet bağlantısı geri yüklendiğinde, bu dosyalar, yerel OST dosyasında güncellenen sunucudaki tüm yeni öğeleri veya dosyaları otomatik olarak senkronize eder.

Bu dosyalar, bir Microsoft e-posta kullanıcısı bir sunucuya ilk kez bağlandığında otomatik olarak oluşturulur. Çevrimdışı çalışma yeteneği, sınırlı veya güvenilmez bağlantıya sahip ortamlarda sık seyahat edenler veya düzenli olarak çalışanlar için değerlidir. Uzaktan çalışmadaki son patlama ile bu ihtiyaç daha da önemli hale geldi.

OST Dosyasında neler saklanır?

OST dosya deposu, aşağıdakiler dahil bir dizi e-posta kaynağına çevrimdışı erişim sağlayabilir:

  • Tüm e-postalar
  • Takvim verileri
  • İletişim
  • Görevler
  • notlar
  • Gizli öğeler ve diğer "ek yük" ??
  • Ortak Klasör Sık Kullanılanları
  • Bir Exchange hesabına bağlı ek posta kutularının paylaşılan klasörleri

OST dosyalarının en sık kullanılan işlevleri, e-postaları okumak ve oluşturmak, takvimlerde randevular oluşturmak ve kişi eklemek veya değiştirmektir. Ancak, bağlantı olmadan e-posta mesajları gönderemez veya alamazlar. Exchange sunucusuna bağlantı yeniden kurulduğunda e-postalar gönderilecek ve alınacaktır.

OST ve PST dosyaları

Microsoft Outlook, Outlook Veri Dosyalarını iki türe ayırır: OST dosyaları ve PST dosyaları. PST veya kişisel depolama tablosu (.pst), dosyalar kişisel klasörlerinizde depolanan verileri içerirken, OST dosyaları Exchange Sunucusundan indirilen verileri içerir.

Outlook hesaplarını e-posta sunucularıyla senkronize etmek için OST dosyaları oluşturulurken, PC'ler veya dizüstü bilgisayarlar gibi yeni makinelerde hesaplar oluşturmak veya olay dosyalarının bozulmasında veya bir depolama cihazının çökmesinde yedek oluşturmak için PST dosyaları oluşturuldu. Bunun nedeni, Outlook'un bir PST dosyasındaki gibi bir OST dosyasındaki dosyaları ve verileri doğrudan içe aktaramamasıdır.

Çevrimdışı verileri başka bir bilgisayara kopyalamanız gerekirse, iki seçeneğiniz vardır:

  1. E-posta istemcisini sunucunuza bağlanacak ve yeni bir OST dosyası oluşturacak şekilde yapılandırabilirsiniz.
  2. OST içeriğinizi PST formatına dönüştürebilir ve Outlook'a aktarabilirsiniz.