Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’de Dosya Nasıl Kopyalanır

Özellikle bir sorunu çözmeye çalışıyorsanız, Windows'ta dosya kopyalamak isteyebileceğiniz birçok neden vardır.

Örneğin, bozuk veya eksik bir sistem dosyasından şüpheleniyorsanız, sorun giderme işlemi sırasında bir dosya kopyası gerekli olabilir. Öte yandan, önemli bir dosyada sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilecek değişiklikler yaparken bazen yedekleme sağlamak için bir dosyayı kopyalarsınız.

Nedeni ne olursa olsun, dosya kopyalama işlemi, Windows'un tüm sürümleri dahil olmak üzere herhangi bir işletim sisteminin standart bir işlevidir.

Dosya Kopyalamak Ne Anlama Gelir?

Bir dosya kopyası tam da budur — tam bir kopya veya bir kopya. Orijinal dosya hiçbir şekilde kaldırılmaz veya değiştirilmez. Bir dosyayı kopyalamak, orijinal dosyada herhangi bir değişiklik yapmadan aynı dosyayı başka bir yere tekrar koymaktır.

Bir dosya kopyasını, orijinali normal bir kopya gibi kopyalayan, ancak daha sonra kopya yapıldıktan sonra orijinali silen bir dosya kesimiyle karıştırmak kolay olabilir. Bir dosyayı kesmek farklıdır çünkü aslında dosyayı bir konumdan diğerine taşır.

Windows'ta Dosya Nasıl Kopyalanır

Bir dosya kopyası en kolay şekilde Windows Gezgini içinden yapılır, ancak dosya kopyaları oluşturmanın başka yolları da vardır (bu sayfanın en altındaki bölüme bakın).

Hangi Windows işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, Windows Gezgini içinden dosya kopyalamak gerçekten çok kolaydır. Windows Gezgini'ni Bilgisayarım, Bilgisayarım, Dosya Gezgini veya Bilgisayarım olarak biliyor olabilirsiniz, ancak hepsi aynı dosya yönetimi arabirimidir.

Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP'nin tümü dosya kopyalamak için biraz farklı işlemlere sahiptir:

Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? Bilgisayarınızda bu birkaç Windows sürümünden hangisinin yüklü olduğundan emin değilseniz.

Windows 10 ve Windows 8

 1. Windows 10 kullanıyorsanız, Başlat düğmesini seçin ve ardından evraklar sol taraftan. Bir dosyaya benzeyen.

  Windows 8 kullanıcıları şunları arayabilir Bu PC Başlangıç ​​ekranından.

  Windows'un her iki sürümü de Dosya Gezgini'ni veya Bu PC'yi açmayı destekler. Windows Anahtarı+E klavye kısayolu.

 2. Dosyaya ulaşana kadar gerekli olan klasörleri veya alt klasörleri çift tıklatarak dosyanın bulunduğu klasörü bulun.

  Dosyanız birincil sabit diskinizden farklı bir sabit sürücüde bulunuyorsa, simgesine tıklayın veya dokunun. Bu PC açık pencerenin sol tarafından ve ardından doğru sabit sürücüyü seçin. Bu seçeneği görmüyorsanız, Bak pencerenin üst kısmındaki menüden Gezinme bölmesiseçeneğini belirleyin ve ardından Gezinme bölmesi Bu yeni menüdeki seçeneği.

  Klasöre erişimi onaylamanız gerektiğini söyleyen bir izin istemi alırsanız, devam edin.

  Dosyanızın birkaç klasörün derinliklerinde bulunması muhtemeldir. Örneğin, kopyalamak istediğiniz dosyaya ulaşmadan önce harici bir sabit sürücüyü veya diski ve ardından iki veya daha fazla alt klasörü açmanız gerekebilir.

 3. Dosyayı bir kez tıklayarak veya dokunarak seçin. Bu onu vurgulayacaktır.

  Bu klasörden aynı anda birden fazla dosya kopyalamak için, Ctrl tuşuna basın ve kopyalanacak her ek dosyayı seçin. Aynı süreç klasörleri kopyalamak için de geçerlidir.

 4. Dosya (lar) hala vurgulanmış haldeyken, Anasayfa pencerenin üst kısmındaki menüyü seçin ve kopya seçeneği.

  Yeni kopyaladığınız her şey artık başka bir yerde kopyalanmaya hazır şekilde panoda saklanır.

 5. Dosyanın kopyalanması gereken klasöre gidin. Bir kez orada, içinde zaten var olan herhangi bir dosya veya klasörü görebilmek için klasörü açın (boş bile olabilir).

  Hedef klasör herhangi bir yerde olabilir; Farklı bir dahili veya harici sabit sürücüde, DVD'de, Resimler klasörünüzde veya Masaüstünüzde, vb. Dosyayı kopyaladığınız pencereyi bile kapatabilirsiniz ve başka bir şey kopyalayana kadar dosya panonuzda kalır.

 6. itibaren Anasayfa hedef klasörün üstündeki menüden makarna.

  Klasörün dosyaları yapıştırmak için yönetici izinleri gerektirmesi nedeniyle yapıştırmayı onaylamanız istenirse, devam edin ve bunu sağlayın. Bu, yalnızca klasörün Windows tarafından önemli kabul edildiği ve oraya dosya eklerken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

 7. Orijinal dosyanın bulunduğu aynı klasörü seçerseniz, Windows ya otomatik olarak bir kopya oluşturur ancak dosya adının sonuna (dosya uzantısının hemen öncesine) "kopya" kelimesini ekler veya sizden dosyayı değiştirmenizi / üzerine yazmanızı ister. dosyaları veya bunları kopyalamayı atlayın.

Adım 3'ten seçilen dosya artık Adım 5'te seçtiğiniz konuma kopyalanmıştır. Orijinal dosyanın, kopyaladığınız sırada hala bulunduğu yerde olduğunu unutmayın; yeni bir kopya kaydetmek orijinali hiçbir şekilde etkilemedi.

Windows 7 ve Windows Vista

 1. Tıkla Başlama düğmesine ve ardından Bilgisayar.

 2. Kopyalamak istediğiniz orijinal dosyanın bulunduğu sabit sürücüyü, ağ konumunu veya depolama aygıtını bulun ve sürücünün içeriğini açmak için çift tıklayın.

  İnternetten son indirilen bir dosyadan dosya kopyalamayı planlıyorsanız, indirilen dosya için İndirilenler klasörünüzü, Belgeler kitaplığınızı ve Masaüstü klasörlerinizi kontrol edin. Bunlar şurada bulunabilir: Kullanıcılar klasör.

  İndirilen dosyaların çoğu ZIP gibi sıkıştırılmış bir biçimde gelir, bu nedenle peşinde olduğunuz tek bir dosyayı veya dosyaları bulmak için dosyayı açmanız gerekebilir.

 3. Kopyalamak istediğiniz dosyayı bulana kadar gerekli olan sürücüler ve klasörler arasında gezinmeye devam edin.

  "Şu anda bu klasöre erişim izniniz yok" mesajı görüntülenirse, şunu seçin: Devam et klasöre devam etmek için.

 4. Kopyalamak istediğiniz dosyayı bir kez seçerek vurgulayın. Dosyayı açmayın.

  Birden fazla dosyayı (veya klasörü) kopyalamak mı istiyorsunuz? Basılı tutun Ctrl klavyenizdeki tuşuna basın ve kopyalamak istediğiniz dosya ve klasörleri seçin. Kopyalamak istediğiniz tüm dosya ve klasörleri vurguladığınızda Ctrl tuşunu bırakın. Vurgulanan tüm dosyalar ve klasörler kopyalanacaktır.

 5. Seçmek düzenlemek ve sonra kopya klasör penceresinin üst tarafındaki menüden.

  Dosyanın bir kopyası artık bilgisayarınızın belleğinde saklanır.

 6. Dosyayı kopyalamak istediğiniz yere gidin. Klasörü bulduğunuzda, vurgulamak için üzerine bir kez tıklayın.

  Tekrarlamak gerekirse, kopyalanan dosyanın içinde yer almasını istediğiniz hedef klasörü seçiyorsunuz. Hiçbir dosyayı tıklamamalısınız. Kopyaladığınız dosya zaten bilgisayarınızın belleğinde.

 7. Seçmek düzenlemek ve sonra makarna klasör penceresinin menüsünden.

  Klasöre kopyalamak için yönetici izinleri sağlamanız istenirse, Devam et. Bu, kopyaladığınız klasörün Windows 7 tarafından bir sistem veya başka bir önemli klasör olarak kabul edildiği anlamına gelir.

  Dosyayı orijinalin bulunduğu aynı klasöre yapıştırırsanız, Windows, dosya adının sonunda "kopya" kelimesi olacak şekilde kopyayı yeniden adlandırır. Bunun nedeni, aynı klasörde tam olarak aynı ada sahip iki dosya bulunamamasıdır.

4. Adımda seçtiğiniz dosya şimdi 6. Adımda seçtiğiniz klasöre kopyalanacaktır. Orijinal dosya değiştirilmeden bırakılacak ve belirttiğiniz konumda tam bir kopya oluşturulacaktır.

Windows XP

 1. seçmek Başlama ve sonra Bilgisayarım.

 2. Kopyalamak istediğiniz orijinal dosyanın bulunduğu sabit sürücüyü, ağ sürücüsünü veya başka bir depolama aygıtını bulun ve sürücünün içeriğini açmak için çift tıklayın.

  İnternetten son indirilen bir dosyadan dosya kopyalamayı planlıyorsanız, indirilen dosya için Belgelerim ve Masaüstü klasörlerinize bakın. Bu klasörler, her kullanıcının klasöründe saklanır. Belgeler ve Ayarlar dizin.

  İndirilen dosyaların çoğu sıkıştırılmış bir biçimde gelir, bu nedenle peşinde olduğunuz tek bir dosyayı veya dosyaları bulmak için dosyayı açmanız gerekebilir.

 3. Kopyalamak istediğiniz dosyayı bulana kadar gerekli olan sürücüler ve klasörler arasında gezinmeye devam edin.

  "Bu klasör, sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan dosyalar içeriyor. İçeriğini değiştirmemelisiniz." Şeklinde bir mesaj görüntülenirse, seçin Bu klasörün içeriğini göster Devam etmek.

 4. Kopyalamak istediğiniz dosyayı bir kez seçerek vurgulayın (çift tıklamayın yoksa dosyayı açacaktır).

  Birden fazla dosyayı (veya klasörü) kopyalamak mı istiyorsunuz? Basılı tutun Ctrl klavyenizdeki tuşuna basın ve kopyalamak istediğiniz dosya ve klasörleri seçin. Tamamladığınızda Ctrl tuşunu bırakın. Tüm vurgulanan dosyalar ve klasörler kopyalanacaktır.

 5. Seçmek Düzenleme ve sonra Klasöre Kopyala klasör penceresinin üst tarafındaki menüden.

 6. Öğeleri Kopyala penceresinde, (+4. Adımda seçtiğiniz dosyayı kopyalamak istediğiniz klasörü bulmak için simgeler.

  Dosyayı kopyalamak istediğiniz klasör henüz mevcut değilse, Yeni Klasör Yap.

 7. Dosyayı kopyalamak istediğiniz klasörü seçin ve ardından kopya.

  Dosyayı orijinalin bulunduğu aynı klasöre kopyalarsanız, Windows yinelenen dosyayı şu sözcükleri içerecek şekilde yeniden adlandırır: Kopyası orijinal dosya adından önce.

4. Adımda seçtiğiniz dosya 7. Adımda seçtiğiniz klasöre kopyalanacaktır. Orijinal dosya değiştirilmeden bırakılacak ve belirttiğiniz konumda tam bir kopya oluşturulacaktır.

Windows'ta Dosya Kopyalamanın İpuçları ve Diğer Yolları

Metni kopyalamak ve yapıştırmak için en iyi bilinen kısayollardan biri Ctrl+C ve Ctrl+V. Aynı klavye kısayolu, Windows'ta dosya ve klasörleri kopyalayıp yapıştırabilir. Neyin kopyalanması gerektiğini vurgulayın, tıklayın Ctrl+C panoda bir kopyasını saklamak ve ardından Ctrl+V içeriği başka bir yere yapıştırmak için.

Ctrl+A bir klasördeki her şeyi vurgulayabilir, ancak vurguladığınız her şeyi kopyalamak ve bunun yerine birkaç öğeyi hariç tutmak istiyorsanız, daha sonra Ctrl herhangi bir vurgulanan öğenin seçimini kaldırmak için tuşuna basın. Vurgulanan şey, kopyalanacak olan şeydir.

Dosyalar, herhangi bir Windows sürümünde Komut İstemi'nden de kopyalanabilir. kopya veya xcopy komutu.

Windows Gezgini'ni sağ tıklayarak da açabilirsiniz. Başlama buton. Seçenek denir dosya Gezgini or Hello, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak.

Dosyanın bilgisayarınızda nerede olduğunu bilmiyorsanız veya bulmak için çok sayıda klasörde arama yapmak istemiyorsanız, ücretsiz Everything aracıyla sistem genelinde hızlı bir dosya araması yapabilirsiniz. Dosyaları doğrudan bu programdan kopyalayabilir ve Windows Gezgini'ni kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Diğer dosya arama araçları benzer özelliklere sahiptir.

Yorum yapın