D3dx9_42.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

D3dx9_42.dll sorunları, şu ya da bu şekilde Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır.

D3dx9_42 DLL dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_42.dll hataları genellikle yalnızca bu programları kullanırken görünür.

Image

Bilgisayarınızda d3dx9_42.dll hatalarının gösterilmesinin birkaç yolu vardır. İşte en yaygın olanlardan birkaçı:

D3dx9_42.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir
D3dx9_42.DLL Bulunamadı
D3dx9_42.dll dosyası bulunamadı
D3dx9_42.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.
D3dx9_42.dll dosyası eksik

D3dx9_42.dll hataları, bir oyun veya başka bir yazılım programı başlatıldığında ortaya çıkar, bu nedenle Autodesk'in Maya veya başka herhangi bir yazılım programı gibi Microsoft DirectX kullanan herhangi bir programa uygulanabilir. Ancak, d3dx9_42 DLL hataları en çok video oyunları oynamaya çalışırken görülür.

DirectX ile ilgili bir sorun olduğunda d3dx9_42.dll hatası gösterdiği bilinen bazı video oyun örnekleri arasında Sid Meier's Civilization V, ArcheAge, State of Decay, Batman, The Lord of the Rings Online, Need for Speed ​​Hot Pursuit 2011, The Legend of Pirates Online, F1 2010, Street Fighter ve Assassin's Creed: Brotherhood.

Windows 98'den beri Microsoft'un işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_42.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dx9_42.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

D3dx9_42.dll dosyasını herhangi bir "DLL indirme sitesinden" tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL'leri indirmenin hiçbir zaman iyi bir fikir olmamasının birçok mükemmel nedeni vardır. D3dx9_42 DLL dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlara devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  D3dx9_42.dll hatası bir şans eseri olabilir ve birçok bilgisayar sorunu gibi, basit bir yeniden başlatma, sorunu tamamen ortadan kaldırabilir.

 2. Microsoft DirectX'in en son sürümünü yükleyin. DirectX'in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_42.dll bulunamadı hatasını düzeltir.

  Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile en son sürümü yüklediğinizden emin olun.

  Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

 3. Microsoft'un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_42.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama DVD'si veya CD'sinde bir DirectX yükleme programı arayın (dxsetup veya benzeri bir şey olabilir). Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX'in bir kopyasını ekler.

  Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, program için çevrimiçi olarak bulunan en son sürüme göre daha uygundur.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırın ve ardından yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_42.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

  Bazen, bazı programlar ve oyunlar için standart kaldırma sihirbazı, program dosyalarının her bir izini sürücüden ve kayıt defterinden kaldırmaz, bu da ek sorunlara neden olabilir veya DLL'nin daha sonra düzgün bir şekilde kullanılmasını engelleyebilir. Hepsinin silindiğinden emin olmak için ücretsiz bir kaldırıcı programı kullanmayı deneyin.

 5. D3dx9_42.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları d3dx9_42.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dx9_42.dll dosyasını DirectX indirilebilir paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

 6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm bu olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.