D3dx9_28.dll Eksik veya Bulunamadı Hataları Nasıl Düzeltilir

Karmaşık nedenleri ve düzeltmeleri olabilecek diğer birçok DLL hatasından farklı olarak, d3dx9_28.dll sorunları şu veya bu şekilde tek bir sorundan kaynaklanır: Microsoft DirectX ile ilgili bir sorun.

D3dx9_28.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_28.dll hataları genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken görünür.

Windows 98'den beri Microsoft'un işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_28.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dx9_28.dll Hataları

Bilgisayarınızda d3dx9_28.dll DLL hatalarının görünmesinin birçok farklı yolu vardır. Daha yaygın d3dx9_28.dll hata mesajlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • D3DX9_28.DLL Bulunamadı
 • D3DX9_28.DLL eksik. D3DX9_28.DLL dosyasını değiştirin ve yeniden deneyin.
 • D3dx9_28.dll dosyası bulunamadı
 • D3dx9_28.dll dosyası eksik
 • D3dx9_28.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
 • D3dx9_28.dll bulunamadığı için uygulama başlatılamadı. Yeniden yüklemek sorunu giderebilir.

D3dx9_28.dll hataları genellikle bir yazılım programı, genellikle bir oyun başlatıldığında ortaya çıkar.

Diğer oyun dışı grafik uygulamalarında, d3dx9_28.dll hatası, programın bazı gelişmiş grafik özellikleri kullanılmadan önce görünebilir.

D3dx9_28.dll hata mesajı, en yaygın olarak video oyunları olmak üzere Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir.

D3dx9_28.dll hataları oluşturduğu bilinen bazı yaygın oyunlar ve diğer uygulamalar arasında Singles 2: Triple Trouble, Futuremark'ın 3DMark06, Digital Leisure eJay Techno 5, Pacific Storm, Puzzle Quest, Breakpoint: Rumble In The Jungle ve daha fazlası bulunur.

D3dx9_28.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Hiçbir koşulda d3dx9_28.dll DLL dosyasını herhangi bir "DLL indirme sitesinden" tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç farklı nedeni vardır. DLL dosyasını zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve aşağıdaki adımlara devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  D3dx9_28.dll hatası bir şans eseri olabilir ve basit bir yeniden başlatma işlemi tamamen ortadan kaldırabilir. Bunun sorunu çözmesi pek olası değildir, ancak yeniden başlatmak her zaman iyi bir ilk adımdır.

 2. Microsoft DirectX'in en son sürümünü yükleyin. Şanslar, DirectX'in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_28.dll bulunamadı hatasını düzeltir.

  Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile en son sürümü yüklediğinizden emin olun.

  Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

 3. Microsoft'un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_28.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama CD veya DVD'nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX'in bir kopyasını ekler.

  Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, program için çevrimiçi olarak bulunan en son sürüme göre daha uygundur.

 4. Oyunu veya başka bir programı kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_28.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

 5. D3dx9_28.dll dosyasını en son DirectX paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki adımlar d3dx9_28.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dx9_28.dll dosyasını DirectX paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

 6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.