3d xpoint bellek nedir?

3D XPoint, Intel ve Micron Technology tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni bir kalıcı bellek türünün arkasındaki teknolojidir. Micron Technology tarafından açıklandığı gibi, 3D XPoint, bellek hücrelerinin sözcük çizgilerinin ve bit çizgilerinin kesişme noktasında bulunduğu ve hücrelerin ayrı ayrı adreslenmesini sağlayan üç boyutlu bir dama tahtası oluşturmak için transistörsüz bir çapraz nokta mimarisi kullanır.

Sonuç, verilerin küçük boyutlarda yazılabilmesi ve okunabilmesidir, bu da hızlı ve verimli okuma / yazma süreçlerine yol açar. 3D XPoint hakkındaki giriş açıklamaları, bugünün NAND teknolojisinin 1,000 katı performans ve dayanıklılık sunacağını öne sürüyor.

Ana Bellek mi Depolama mı?

3D XPoint, kalıcı olmadığı için ana bellek ve depolama işlevi görebilir. Temel olarak bu, DRAM ile birlikte veya tek bellek teknolojisi olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Ağustos 2015'te Intel, 3D XPoint'in, işletim sisteminizde veya uygulamalarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan bellek performansını artırmak için 3D XPoint tabanlı DIMM'lerde kullanılacağını açıkladı.

Bu duyuru ile karşılandı karışık reaksiyonlar: 3D XPoint DIMM hem elektronik hem de DDR4 ile pin uyumlu olsa da Intel'in uyumluluk çözümü tescillidir.

İlgili Bağlantılar