Z Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

Z dosya uzantısına sahip bir dosya, UNIX Sıkıştırılmış dosyadır. Diğer arşiv dosyası biçimleri gibi, Z dosyaları da yedekleme / arşivleme amacıyla bir dosyayı sıkıştırmak için kullanılır. Bununla birlikte, daha karmaşık formatların aksine, Z dosyaları yalnızca bir dosya depolayabilir ve klasör içermez.

GZ, biraz Z'ye benzeyen, Unix tabanlı sistemlerde daha yaygın olan bir arşiv biçimidir, Windows kullanıcıları ise genellikle benzer arşiv dosyalarını ZIP biçiminde görür.

Küçük harfli Z (.z) Z dosyaları GNU ile sıkıştırılmış dosyalardır, .Z dosyaları (büyük harf) ise sıkıştırmak bazı işletim sistemlerinde komut.

Z Dosyası Nasıl Açılır

Z dosyaları çoğu zip / unzip programıyla açılabilir.

Unix sistemleri, bu komutu kullanarak herhangi bir yazılım olmadan .Z dosyalarını (büyük harfli Z ile) açabilir. name.z .Z dosyasının adı:

sıkıştırılmış ad.z

Küçük .Z (.z) harfini kullanan dosyalar GNU sıkıştırmasıyla sıkıştırılır. Bu komutla bu dosyalardan birini açabilirsiniz:

gunzip -name.z

Bazı .Z dosyalarının içinde başka bir biçimde sıkıştırılmış başka bir arşiv dosyası olabilir. Örneğin, name.tar.z dosyası, açıldığında bir TAR dosyası içeren bir Z dosyasıdır. Yukarıdan dosya açma programları, bunu, Z dosya türünü yaptıkları gibi halledebilir - içindeki asıl dosyaya ulaşmak için bir yerine iki arşiv açmanız gerekir.

Bazı dosyalar 7Z.Z00, .7Z.Z01, 7Z.Z02 vb. Gibi dosya uzantılarına sahip olabilir. Bunlar, UNIX Sıkıştırılmış dosya biçimiyle hiçbir ilgisi olmayan tam bir arşiv dosyasının (bu örnekte bir 7Z dosyası) parçalarıdır. . Çeşitli dosya zip / unzip programlarını kullanarak bu tür Z dosyalarını bir araya getirebilirsiniz.

Z Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir dosya dönüştürücü, Z gibi bir arşiv biçimini başka bir arşiv biçimine dönüştürdüğünde, aslında dosyayı çıkarmak için Z dosyasını açmak ve ardından içindeki dosyayı, içinde olmasını istediğiniz başka bir biçime sıkıştırmaktır.

Örneğin, önce dosyayı bir klasöre açıp ardından çıkarılan dosyayı ZIP, BZIP2, GZIP, TAR, XZ, 7Z gibi farklı bir biçime sıkıştırarak bir Z dosyasını manuel olarak dönüştürmek için yukarıdan ücretsiz dosya çıkarıcılardan birini kullanabilirsiniz. , vb.

Z dosyasının kendisi değil, .Z dosyası içinde depolanan dosyayı dönüştürmeniz gerekirse benzer bir işlemden geçebilirsiniz. Örneğin Z dosyasında saklanan bir PDF'niz varsa, Z'den PDF'ye dönüştürücü aramak yerine, PDF'yi Z dosyasından çıkarabilir ve ardından ücretsiz bir belge dönüştürücü kullanarak PDF'yi yeni bir biçime dönüştürebilirsiniz.

Aynısı, AVI, MP4, MP3, WAV vb. Gibi herhangi bir format için de geçerlidir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Z nadir bir dosya uzantısıdır çünkü sadece bir harftir. Bu, ZI veya ZW gibi diğer benzer görünümlü dosya uzantılarının karıştırılmasını kolaylaştırır.

Ancak, iki dosya uzantısının benzer olması, bunların ilişkili oldukları veya aynı araçlarla açılabilecekleri veya dönüştürülebilecekleri anlamına gelmez. Örneğin ZI dosyaları, ZIP dosyaları olarak yeniden adlandırılır ve ZW dosyaları, Zooper Widget Şablon dosyaları veya Çince Metin dosyalarıdır.