7Z Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

7Z dosya uzantısına sahip bir dosya, 7-Zip Sıkıştırılmış dosyadır. Bilgisayarınızdaki bir klasöre benziyor, ancak gerçekten bir dosya gibi davranıyor.

Hem bir klasör hem de bir 7Z dosyası bir veya daha fazla dosyayı ve hatta başka klasörleri depolayabilir. Ancak, klasörlerin aksine bu, verilerin sıkıştırılmış bir arşivi olarak hizmet veren .7Z uzantısına sahip tek bir dosyadır.

Bilgisayar yazılım programları, resim albümleri, belge koleksiyonları gibi internetten bir arada paketlenmiş dosyaları indirdiğinizde büyük olasılıkla yalnızca bir tane göreceksiniz ...

Bazı 7Z dosyaları, göndermeyi veya depolamayı kolaylaştırmak için daha küçük parçalara bölünmüştür. .7Z.001 gibi farklı bir dosya uzantısıyla sonuçlanırlar.

7Z Dosyası Nasıl Açılır

Giderek artan sayıda sıkıştırma / açma programıyla açılabilirler, ancak formatın yapımcıları tarafından oluşturulan ücretsiz 7-Zip aracı muhtemelen Windows'ta en iyisidir. Yalnızca ayıklamanıza (açmanıza) değil, aynı zamanda kendi 7Z dosyalarınızı oluşturmanıza da olanak tanır.

p7zip, Linux için 7-Zip'in komut satırı sürümüdür.

PeaZip, hem Windows hem de Linux'ta 7Z formatından ayıklamayı ve sıkıştırmayı destekleyen başka bir favori.

MacOS için; Her ikisi de ücretsiz olan Keka veya The Unarchiver, dosyaları birinden çıkarmak için iki harika alternatiftir. Komutan Bir başka bir seçenektir.

Bazen, bir dosya çıkarıcı programı kurduktan sonra bile, sadece çift tıklamak dosyayı açmaz. Hızlı ve basit bir çözüm, dosyaya sağ tıklamak ve ardından onu açma programında açmayı seçmektir.

7-Zip'te bu şu yolla yapılabilir: 7-Zip > Açık Arşiv, 7Z dosyasını 7-Zip Dosya Yöneticisinde açacaktır.

7Z dosyalarını çift tıkladığınızda her zaman açacak bir programı önceden seçmek istiyorsanız, Windows'ta Dosya İlişkilendirmelerini Değiştirme kılavuzumuza bakın. Bu, 7Z dosyalarını otomatik olarak açan programı değiştirmenize izin verse de, önce diğer dosya çıkarıcıyı açıp ardından dosyayı oradan yükleyerek her zaman farklı bir araç kullanabilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir yazılım indirmenizi gerektirmeyen ve modern bir web tarayıcısına sahip herhangi bir işletim sisteminde çalışan birçok ücretsiz çevrimiçi 7Z dosya açıcısı da vardır. Bunlar, çıkarma işlemi için web sitesine yüklemenizi sağlayarak çalışır, daha sonra buradan tek tek dosyaları indirebilirsiniz.

ezyZip, B1 Online Archive ve Unzip-Online birkaç ücretsiz çevrimiçi 7Z dosya açıcıdır.

Bir mobil cihazda bir tane açmanız gerekirse, iZip (iOS) ve 7Zipper (Android) gibi ücretsiz uygulamalar çalışmalıdır.

7Z Parça Dosyaları Nasıl Açılır

Birlikte açılması gereken birden fazla 7Z dosyanız mı var? Farklı parçalara bölünmüşse, daha sonra normal şekilde ayıklayabileceğiniz orijinal dosyayı yapmak için bunları çok özel bir şekilde birleştirmeniz gerekir.

Örneğin, belki bir part1.7z, part2.7z, part3.7z, vb. Olabilir. Bu kafa karıştırıcı olabilir çünkü bunlardan sadece birini açarsanız, muhtemelen bir şey.001 adında başka bir dosya bulacaksınız ve bu kalıp devam ediyor diğer 7Z dosyalarının her biri ile.

Çok parçalı 7Z dosyalarıyla hiç uğraşmadıysanız kavramak biraz kafa karıştırıcıdır, bu nedenle, bu parçalarda depolanan içeriğe ulaşmak için bunları nasıl birleştireceğinize dair bazı resim talimatları için Nexus Wiki'deki bu adımları okumanızı öneririz.

Nexus Wiki'deki talimatlar belirli bir şeyi açmak içindir ve bu nedenle dosya adları dosyalarınızla aynı olmayacaktır, ancak yine de birden fazla 7Z parçası olan benzer herhangi bir şeyi açmak için adımları kullanabilirsiniz. Bu talimatlar ayrıca yalnızca 7-Zip için de geçerlidir.

7Z Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir 7Z dosyasının gerçekten bir veya daha fazla dosya içeren bir klasöre benzediğini unutmayın. Bu, birini PDF, DOCX, JPG veya bunun gibi başka bir biçime dönüştüremeyeceğiniz anlamına gelir. Bu tür görevler, dosyaların önce arşivden çıkarılmasını ve ardından farklı bir dosya dönüştürücüsüyle ayrı ayrı dönüştürülmesini gerektirir.

Bunun yerine, dönüştürülebilecek diğer dosya formatları ZIP, RAR, ISO vb. Gibi diğer arşiv formatlarıdır.

Küçük bir 7Z dosyasını dönüştürmenin en kolay ve hızlı yolu, çevrimiçi bir hizmet kullanmaktır. Zamzar, özellikle birini ZIP, TAR, LZH ve CAB gibi bir dizi başka arşiv biçimine dönüştürebilen bir tanesidir.

Diğer iki örnek, tarayıcınızda 7Z'yi ücretsiz olarak RAR'a ve ayrıca TGZ gibi diğer biçimlere dönüştürebilen web siteleri olan CloudConvert ve Convert Files'dır. Zamzar gibi, bu siteleri daha küçük 7Z dosyaları için ayırın, çünkü dönüştürmeden önce tüm arşivi siteye yüklemeniz gerekir ve daha sonra kaydetmek için indirilmesi gerekir.

Birini dönüştürebilen diğer bazı web siteleri için bu Ara sıra Kullanılan Biçimler için Ücretsiz Dosya Dönüştürücülere bakın.

Sizinki büyükse veya 7Z'yi ISO'ya dönüştürmek istiyorsanız, muhtemelen IZArc, TUGZip veya Filzip gibi özel, "çevrimdışı" bir sıkıştırma / açma programı kullanmak en iyisidir.

7Z Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

7Z, GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı altında açık bir dosya formatıdır.

7Z dosya formatı ilk olarak 1999'da piyasaya sürüldü. 16 milyar GB'a kadar dosya boyutlarını destekler.

Biçim, dosya sistemi izinlerini saklamaz. Bu, dosyaların izinlerini ayarlayamayacağınız, onları bir 7Z dosyasında saklayamayacağınız ve onları çıkardığınızda aynı izinlerin korunmasını bekleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

AES 256-bit şifreleme, 7Z dosyalarında, şifre bilinmedikçe açılmalarını önlemek için kullanılabilir.

7-Zip programı, En Hızlı'dan Ultra'ya yeni bir dosya oluştururken beş farklı sıkıştırma seviyesi seçmenize izin verir. Sıkıştırmak istemiyorsanız, Mağaza'yı bile seçebilirsiniz; bu, daha sonra dosya oluşturmak ve çıkarmak için daha hızlı olur, ancak aynı zamanda en fazla depolama alanını da kaplar.

Bir sıkıştırma düzeyi seçerseniz, LZMA2, LZMA, PPMd ve BZip2 gibi çeşitli sıkıştırma yöntemlerinden seçim yapabilirsiniz. Bir 7Z dosyası oluşturmak için 7-Zip kullanırken diğer bazı seçenekler arasında farklı bir sözlük boyutu, kelime boyutu, katı blok boyutu, CPU iş parçacığı sayısı ve daha fazlası bulunur.

Bir 7Z dosyası oluşturulduktan sonra, 7-Zip'te (ve muhtemelen diğer dosya sıkıştırma programlarında) açıldığında dosyaları klasöre sürükleyerek yeni dosyalar ekleyebilirsiniz.

7-Zip İncelememiz

Biçimle ilgili ayrıntıları okumakla ilgileniyorsanız, 7-Zip.org adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıda bahsedilen programlar ve web siteleri 7Z dosyasını yeterince açmadıysa, muhtemelen gerçekten 7-Zip Sıkıştırılmış bir dosya değildir! Muhtemelen dosya uzantısını yanlış okumuşsunuzdur ...

Z7, bir 7Z dosyası olarak kolayca yanlış okunabilecek bir dosya uzantısı örneğidir. Z7 dosyaları, bir oyun motoru, özellikle eski metin macera oyunları için Z makinesi motoru tarafından kullanılan Z makinesi Z kodu Sürüm 7 dosyalarıdır.

Windows Frotz ve Zoom, Z7 dosyalarını açabilmesi gereken iki programdır.