FLV Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

Bilinmesi gereken

  • FLV dosyası, Flash Video dosyasıdır.
  • Flash Player, VLC veya Web FLV Player ile birini açın.
  • CloudConvert veya Any Video Converter ile MP4, MOV, GIF ve diğerlerine dönüştürün.

Bu makale FLV dosyalarının ne olduğunu, herhangi bir platformda nasıl oynatılacağını ve aygıtınızda doğru şekilde oynatılması için birini farklı bir video formatına nasıl dönüştüreceğinizi açıklar.

FLV Dosyası Nedir?

Flash Video anlamına gelen .FLV dosya uzantısına sahip bir dosya, internet üzerinden video veya ses iletmek için Adobe Flash Player veya Adobe Air kullanan bir dosyadır.

Flash Video uzun süredir YouTube, Hulu ve daha birçok web sitesinde bulunan videolar dahil olmak üzere internetteki neredeyse tüm gömülü videolar tarafından kullanılan standart video formatı olmuştur. Ancak, birçok akış hizmeti Flash'ı HTML5 lehine bırakmıştır.

Lifewire / Theresa Chiechi

F4V dosya formatı, FLV'ye benzer bir Flash Video dosyasıdır. Bazı FLV dosyaları SWF dosyalarına gömülüdür.

FLV dosyaları, en yaygın olarak Flash Video dosyaları olarak bilinir. Ancak, Adobe Flash Professional artık Animate olarak adlandırıldığından, bu formattaki dosyalara Animate Video dosyaları da denebilir.

FLV Dosyası Nasıl Oynanır

Bu formattaki dosyalar genellikle Adobe Animate'te bulunan Flash Video Exporter eklentisi kullanılarak oluşturulur. Bu nedenle, bu program FLV dosyalarını gayet iyi açmalıdır. Ancak, Adobe'nin ücretsiz Flash Player'ı da olabilir.

Diğer FLV oynatıcıları arasında VLC, Winamp, AnvSoft Web FLV Player ve MPC-HC bulunur. Diğer popüler medya oynatıcıları da muhtemelen formatı destekliyor.

Ücretsiz PlayerXtreme Media Player, FLV dosyalarını telefonunuzda veya tabletinizde oynatır. Diğer birçok dosya formatını da destekler. FLV dosyalarını Android için Google Play veya iOS için iTunes üzerinden açmak için bu uygulamayı indirin.

Adobe Premiere Pro ve DVDVideoSoft'un Ücretsiz Video Düzenleyicisi dahil olmak üzere birçok program FLV dosyalarını düzenler ve dışa aktarır.

FLV Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Belirli bir cihaz, video oynatıcı, web sitesi vb. FLV'yi desteklemiyorsa bir FLV dosyasını başka bir formata dönüştürün. Örneğin, iOS, Adobe Flash kullanmaz ve bu nedenle FLV dosyalarını oynatmaz.

Birçok ücretsiz dosya dönüştürücü, FLV dosyalarını çok çeşitli aygıtlar ve oynatıcılar tarafından tanınabilecek diğer biçimlere dönüştürür. Freemake Video Converter ve Any Video Converter, FLV'yi diğer birçok dosya formatının yanı sıra MP4, AVI, WMV ve MP3'e dönüştürür.

Küçük bir FLV dosyasını dönüştürmek için, dosyayı ücretsiz bir çevrimiçi dosya dönüştürücü olan Zamzar'a yükleyin. FLV dosyaları, diğerlerinin yanı sıra MOV, 3GP, MP4, FLAC, AC3, AVI ve GIF gibi çeşitli biçimlere ve aynı zamanda PSP, iPhone, Kindle Fire, BlackBerry, Apple TV, DVD gibi bir avuç video ön ayarına geçer. ve dahası.

CloudConvert, kullanımı gerçekten kolay olan ve FLV dosyalarını SWF, MKV ve RM gibi bir dizi farklı formatta kaydetmeyi destekleyen başka bir ücretsiz çevrimiçi FLV dönüştürücüsüdür.

Ücretsiz Video Dönüştürücü Programları ve Çevrimiçi Hizmetler

Flash Video Dosya Biçimleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

FLV, tek Flash Video dosyası formatı değildir. Diğer uygulamalar bir Flash Video belirtmek için F4V, F4A, F4B veya F4P dosya uzantısını kullanabilir.

Facebook, Netflix, YouTube, Hulu vb. Gibi akış içeriği sunan bazı web siteleri, varsayılan video dosyası formatı olarak Flash'ı destekliyordu, ancak yeni HTML5 formatı lehine tüm Flash video dosyalarını değiştiriyor veya tamamen ortadan kaldırıyor.

Bu değişiklik, Adobe'nin 2020'den sonra artık Flash'ı desteklemeyeceği gerçeğiyle beslendi. Ayrıca Flash bazı cihazlarda desteklenmediğinden, Flash içeriğinin bir web sitesinde oynatılabilmesi için bir tarayıcı eklentisinin kurulu olması gerekiyor. Flash içeriğini güncellemek, HTML5 gibi diğer biçimlerden çok daha uzun sürer.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıda bahsedilen programlar dosyanızı açmazsa, dosya uzantısını doğru okuyup okumadığınızı iki kez kontrol edin. Bu sayfadaki yazılım sahip olduğunuz dosyayı açmazsa, bunun nedeni muhtemelen bir .FLV dosyasına benzediği, ancak gerçekten farklı bir sonek kullanmasıdır.

Örneğin, FL Studio Project, Floppy Disk Image, ActivPrimary Flipchart veya FruityLoops Project formatına ait olabilecek bir FLP dosyanız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumların herhangi birinde, yukarıdaki FLV oynatıcılar dosyayı açmak için uygun değildir.

FLP dosyaları örneğinde, aslında bir Flash Proje dosyanız olabilir ve bu nedenle Adobe Animate ile açılmalıdır.

FLS dosyaları, Adobe Animate ile çalışan Flash Lite Sound Bundle dosyaları olsalar da, ArcView GIS Windows Yardım Destek dosyaları olabilirler ve ESRI'nin ArcGIS Pro yazılımı tarafından kullanılabilirler.

LVF, dosyanın Logitech Video Effects dosya formatına ait olduğu ancak dosya uzantısının FLV'ye çok benzediği başka bir örnektir. Bu durumda, dosya bir video oynatıcıda değil, Logitech'in web kamerası yazılımıyla açılacaktır.

Buradaki fikri anlıyorsunuz: dosya uzantısını kontrol edin ve eğer ".FLV" değilse, dosya biçimini ve sonunda onu açmaktan veya dönüştürmekten sorumlu olan programı belirlemek için gerçek harf / sayı kombinasyonunu araştırmalısınız.