XLS Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

XLS dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Microsoft Excel 97-2003 Çalışma Sayfası dosyasıdır. Excel'in sonraki sürümleri, elektronik tablo dosyalarını varsayılan olarak XLSX biçiminde kaydeder.

XLS dosyaları, verileri biçimlendirilmiş metin, resimler, grafikler ve daha fazlasını destekleyerek satır ve sütun tablolarında depolar.

Makro özellikli dosyalar olan Microsoft Excel dosyaları, XLSM dosya uzantısını kullanır.

XLS Dosyası Nasıl Açılır

XLS dosyaları, Microsoft Excel'in herhangi bir sürümüyle açılabilir. XLS dosyalarını Microsoft Excel olmadan, XLS dosyalarını açıp yazdırmayı ve bunlardan veri kopyalamayı destekleyen Microsoft'un ücretsiz Excel Görüntüleyicisini kullanarak açabilirsiniz.

XLS dosyalarını hem açmak hem de düzenlemek için kullanılabilecek birkaç ücretsiz Excel alternatifi arasında WPS Office ve OpenOffice Calc bulunur.

Microsoft Office'e 9 Ücretsiz Alternatif

Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme adlı ücretsiz uzantı ile XLS dosyalarını açmak ve düzenlemek Chrome web tarayıcısında çok kolaydır. Çevrimiçi bulduğunuz XLS dosyalarını bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan açıp düzenleyebilir, ayrıca bilgisayarınızdaki dosyaları tarayıcıya sürükleyerek açabilirsiniz.

XLS dosyalarını Chrome uzantısını kullanarak bu şekilde kaydetmek, onları daha yeni XLSX biçiminde depolanmaya zorlar.

Chrome kullanmıyorsanız, XLS dosyalarını yalnızca çevrimiçi olarak ücretsiz Zoho Sheet ile açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Dosyayı çevrimiçi bir hesaba veya bilgisayarınıza XLS'ye geri dönme dahil olmak üzere çeşitli formatlarda kaydetmeyi destekler.

DocsPal, düzenleyici değil, tamamen görüntüleyici olan başka bir ücretsiz XLS görüntüleyicidir. Herhangi bir kurulum gerektirmeden online çalıştığı için tüm tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde çalışır.

XLS Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Zaten bahsettiğimiz elektronik tablo programlarından birini kullanıyorsanız, dönüştürme en kolayı XLS dosyasını o programda açıp ardından farklı bir biçime kaydetmektir. Bu, XLS dosyalarını CSV, PDF, XPS, XML, TXT, XLSX, PRN, vb. Gibi diğer biçimlere dönüştürmenin en hızlı yoludur.

Yüklü bir XLS editörünüz yoksa veya kurmak istemiyorsanız, ücretsiz bir belge dönüştürücü kullanmak başka bir seçenektir. Zamzar, XLS'yi MDB'ye, ODS'ye ve JPG ve PNG gibi görüntü formatlarını içeren diğerlerine dönüştüren ücretsiz bir çevrimiçi XLS dosya dönüştürücüsünün bir örneğidir.

XLS dosyanız açık, yapılandırılmış bir biçimde ihtiyacınız olan verilere sahipse, Mr. Data Converter çevrimiçi aracı harika bir seçenektir. XLS'yi XML, JSON veya bir dizi başka benzer biçime dönüştürür.

XLS Şifresi Nasıl Kırılır veya XLS'nin Kilidi Nasıl Açılır

Excel gibi bir program kullanarak XLS dosyalarını kolayca parola ile koruyabilirsiniz. Parolayı kaldırmak için aynı programı da kullanabilirsiniz. Ancak, XLS dosyanızın şifresini unuttuysanız ne yaparsınız?

Bir "açma şifresi" şifresiyle korunan bir XLS dosyasının kilidini açmak için ücretsiz bir şifre kurtarma aracı kullanılabilir. Bir XLS dosyasının şifresini bulması gereken deneyebileceğiniz ücretsiz bir araç, ücretsiz Word ve Excel şifre kurtarma sihirbazıdır.

Ücretsiz olmasa da, Excel Password Recovery Lastic başka bir seçenektir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız, yukarıdaki önerileri kullanarak hala düzgün bir şekilde açılamıyor mu? Dosya uzantısını doğru okuduğunuzdan ve bir XLR, XSL, XLW veya XSLT dosyasını bir XLS dosyasıyla karıştırmadığınızdan emin olun.