OGG Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

OGG dosya uzantısına sahip bir dosya, ses verilerini tutmak için kullanılan bir Ogg Vorbis Sıkıştırılmış Ses dosyasıdır. OGG dosyaları, sanatçı ve parça bilgilerinin yanı sıra meta verileri de içerebilir.

"Vorbis" kelimesi OGG formatının geliştiricileri, Xiph.org tarafından sağlanan kodlama şemasına ilişkindir. Ancak, Vorbis olarak kabul edilmeyen OGG dosyaları, FLAC ve Speex gibi diğer ses sıkıştırma türlerini içerebilir ve .OGA dosya uzantısını kullanabilir.

Bir ses dosyası değilse, OGG dosyası bunun yerine bir Origin Graph dosyası olabilir. Bu tür OGG dosyaları bir medya oynatıcıda oynatılmaz, bunun yerine bir grafik programıyla açılır.

OGG Dosyası Nasıl Açılır

VLC, Miro, Windows Media Player (Directshow filtreli), MPlayer, Xion Audio Player, Audials One ve Adobe Audition gibi pek çok müzik çalar ve ses yazılımı OGG dosyalarını çalabilir. OGG dosyalarını Google Drive üzerinden çevrimiçi olarak da oynatabilirsiniz.

Bu programlardan bazıları, Roxio Toast ve Elmedia Player dahil olmak üzere, Mac'lerde de OGG dosyalarını açabilir. Miro ve VLC gibi programlar, OGG dosyalarını Linux'ta ve ayrıca Zinf, Totem ve Amarok'ta oynatabilir.

GPS cihazları ve diğer medya oynatıcılar muhtemelen OGG formatını destekler, ancak Apple cihazları desteklemez. Bu, OGG dosyalarını iPhone, iPad veya iPod touch'ta oynatmak için VLC for Mobile veya OPlayer HD gibi bir uygulama yüklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Çevrimiçi bir OGG dosyasını açarsanız veya yerel bir dosyayı Google Chrome'a ​​sürüklerseniz, OGG dosyasını ayrı bir program indirmenize gerek kalmadan oynatabilirsiniz. Opera ve Mozilla Firefox, OGG dosyalarını da yayınlayabilir.

Origin, Origin Graph formatında grafik dosyaları olan OGG dosyalarını açmak için gereken programdır. Origin Viewer, bir OGG dosyasındaki bilgileri görüntülemenizi ve kopyalamanızı sağlayan, Origin'i geliştiren aynı şirketten ücretsiz bir programdır.

Origin'in modern sürümleri (v2018'den başlayarak) grafikleri OGGU formatında kaydeder, ancak aynı görüntüleyici program ile Origin ve Origin Pro bu formatı da açabilir.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın OGG dosyasını oynatmayı denediğini, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın OGG dosyalarını açmasını tercih ederseniz, belirli bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme kılavuzumuza bakın. Windows'ta bu değişiklik.

OGG Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bazı ücretsiz ses dosyası dönüştürücüleri, bir OGG dosyasını MP3, WAV, MP4 ve diğer benzer biçimlere dönüştürmenize izin verir. En kolay yol, FileZigZag veya Zamzar gibi çevrimiçi bir OGG dönüştürücü kullanmaktır.

Örneğin, FileZigZag ile OGG Vorbis Sıkıştırılmış Ses dosyalarını WMA, OPUS, M4R, M4A, AAC ve AIFF gibi az önce bahsedilenlere ek olarak çeşitli formatlara dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, OGG dosyalarını Vorbis ile sıkıştırılmamış olsalar bile çevrimiçi olarak dönüştürmek için kullanılabilir. Zamzar da aynı şekilde çalışır.

Dosyalarınızı çevrimiçi olarak yüklememeyi tercih ediyorsanız veya OGG dosyalarını toplu olarak dönüştürmeniz gerekiyorsa, OGG dosyalarını indirilebilir bir programla da dönüştürebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ücretsiz ses dosyası dönüştürücüleri bağlantısı aracılığıyla, Free Audio Converter ve MediaHuman Audio Converter gibi OGG dönüştürücülerini de bulabilirsiniz.

Origin OGG dosyaları, Origin programı ile OTP'ye dönüştürülebilir. fileto > Şablonu Farklı Kaydet. Bu komut bir Orijin Grafik Şablonu dosyası oluşturur.

OGG Vorbis Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

OGG Vorbis, OGG formatının yerini alması amaçlanan bir kapsayıcı formatı olarak da işlev görür. Ses, video ve altyazı akışlarını veya diğer metinleri tutabilir. Bu tür çoklanmış medya dosyaları, OGX dosya uzantısını kullanır.

OGX dosyalarına OGG Vorbis Multiplexed Media dosyaları adı verilir ve VLC, Windows Media Player ve QuickTime ile açılabilir.

.OGM dosya uzantısını kullanan OGG Media dosya biçimi, yukarıda belirtilen diğer biçimlerden biraz farklıdır. Windows Media Player'ın VLC ve daha eski sürümleri ile de çalınabilirken, Xiph.org, OGG spesifikasyonunun sınırları dahilinde olmadığı için formatı desteklemez.

MOGG dosya uzantısı, aynı dosyada birden fazla OGG dosyası depolandığında bazı video oyunlarında kullanılır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıdaki önerilerle açılmıyorsa, dosya uzantısında .OGG yazdığından ve buna benzer bir şey olmadığından emin olun:

  • OGS (Origons Film Verileri): Karınca Film Kataloğu
  • OGZ (Küp 2 Haritası): Küp 2: Sauerbraten
  • OGF (STALKER Modeli): OGF Master

Bunlar ve muhtemelen diğerleri, OGG dosyalarıyla aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşsalar da, bunların hiçbiriyle ilişkili oldukları veya aynı programlarla açılabilecekleri veya dönüştürülebilecekleri anlamına gelmez. Yapabilirler, ancak bu dosya formatlarını, onları açmak için hangi uygulamaların oluşturulduğunu görmek için özellikle araştırmanız gerekmesi ihtimali yüksektir.