DOC Dosyalarını Açma, Düzenleme ve Dönüştürme

DOC dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Microsoft Word Belgesi dosyasıdır. Microsoft Word 97-2003'te kullanılan varsayılan dosya biçimidir, MS Word'ün daha yeni sürümleri (2007+) varsayılan olarak DOCX dosya uzantısını kullanır.

Microsoft'un DOC dosya biçimi görüntüleri, biçimlendirilmiş metinleri, tabloları, grafikleri ve kelime işlemciler için ortak olan diğer şeyleri depolayabilir.

Bu eski DOC formatı, DOC'nin kullanmadığı halde içeriği sıkıştırmak ve saklamak için ZIP ve XML kullanması bakımından DOCX'ten farklıdır.

Lifewire / Theresa Chiechi

DOC dosyalarının DDOC veya ADOC dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur, bu nedenle açmaya çalışmadan önce dosya uzantısını dikkatlice okuduğunuzu iki kez kontrol edebilirsiniz.

DOC Dosyası Nasıl Açılır

Microsoft Word (sürüm 97 ve üzeri), DOC dosyalarını açmak ve bunlarla çalışmak için kullanılan birincil programdır, ancak kullanımı ücretsiz değildir (MS Office ücretsiz deneme sürümünde değilseniz).

Ancak, LibreOffice Writer, OpenOffice Writer ve WPS Office Writer gibi DOC dosyaları için destek içeren Microsoft Office'e ücretsiz alternatifler vardır. Bu uygulamaların tümü DOC dosyalarını açabilir ve düzenleyebilir.

DOC Dosyaları.

Bilgisayarınızda yüklü bir kelime işlemciniz yoksa ve bir tane eklemek istemiyorsanız, Google Dokümanlar, MS Word'e, görüntülemek, düzenlemek ve görüntülemek için Google Drive hesabınıza DOC dosyalarını yüklemenize olanak tanıyan güzel bir alternatiftir. hatta dosyayı web tarayıcınız üzerinden paylaşın. Bir kelime işlemci uygulaması yüklemek yerine bu rotaya gitmek çok daha hızlıdır, ayrıca Google Dokümanlar'ın bu incelemesinde okuyabileceğiniz ek avantajlar (ancak dezavantajlar) vardır.

Microsoft, bilgisayarınızda herhangi bir MS Office programına ihtiyaç duymadan DOC dosyalarını görüntülemenize (düzenlemenize değil) izin veren kendi ücretsiz Word Görüntüleyici aracına bile sahiptir.

Chrome web tarayıcısını kullanıyor musunuz? Öyleyse, Google'ın ücretsiz Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme uzantısı ile DOC dosyalarını oldukça hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Bu araç, internette karşılaştığınız DOC dosyalarını doğrudan tarayıcınızda açar, böylece onları bilgisayarınıza kaydetmeniz ve ardından bir DOC açıcısında yeniden açmanız gerekmez. Ayrıca yerel bir DOC dosyasını doğrudan Chrome'a ​​sürüklemenize ve Google Dokümanlar ile okumaya veya düzenlemeye başlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, DOC dosyalarını açabilen bazı ek ücretsiz programlar için bu Ücretsiz Kelime İşlemcileri listesine bakın.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın DOC dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın DOC dosyalarını açmasını tercih ederseniz, belirli bir dosya uzantısı için varsayılan programı şu şekilde değiştirme kılavuzumuza bakın: Windows'ta bu değişikliği nasıl yapacağınızı öğrenin.

DOC Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir DOC dosyasının açılmasını destekleyen herhangi bir iyi kelime işlemcisi, dosyayı en kesin şekilde farklı bir belge biçiminde kaydedebilir. Yukarıda bahsedilen tüm yazılımlar - WPS Office Writer, Microsoft Word, Google Docs, vb., Bir DOC dosyasını farklı bir biçimde kaydedebilir.

DOC'tan DOCX'e gibi belirli bir dönüşüm arıyorsanız, yukarıda MS Office alternatifleri hakkında söylediklerimizi aklınızda bulundurun. Bir DOC dosyasını DOCX formatına dönüştürmek için başka bir seçenek, özel bir belge dönüştürücü kullanmaktır. Bir örnek Zamzar web sitesidir - sadece DOC dosyasını, dönüştürmek için bir dizi seçenek verilmesi için bu web sitesine yükleyin.

Bir DOC dosyasını PDF ve JPG gibi biçimlere dönüştürmek için ücretsiz bir dosya dönüştürücü de kullanabilirsiniz. Kullanmaktan hoşlandığımız bir tanesi FileZigZag çünkü kullanmak için herhangi bir program indirmenize gerek olmadığı için Zamzar'a benziyor. Bir DOC dosyasını RTF, HTML, ODT ve TXT gibi PDF ve JPG'ye ek olarak birçok biçime kaydetmeyi destekler.