Tts

Metinden konuşmaya (TTS), bir yardım dosyası veya web sayfası gibi bir sayfadaki metni sözlü ses çıkışına dönüştüren bir konuşma sentezi biçimidir. TTS, araba kullanan birine kısa mesaj okumak veya görme engelli bir kişi için bilgisayar ekran bilgilerini okumak gibi şeyler için kullanılabilir. Herhangi bir metin tabanlı mesajı alabilir ve onu kolay anlaşılır bir sözlü mesaja dönüştürebilir. TTS, bir insan sesinin doğal olarak ürettiği duygusal ifadeden yoksun olsa da, konuşma sentezi tipik olarak çok doğrudur. TTS sistemleri şunlar tarafından kullanılabilir:

  • Disleksi olan öğrenciler
  • Hareket halindeki okuyucular
  • Tarifin yüksek sesle okunmasını isteyen fırıncı gibi çok görevli kişiler
  • Yaşlı okuyucular
  • Görme engelli okuyucular
  • Yabancı dil öğrencileri

TTS ve sesli yanıt sistemleri

TTS, sesli yanıt sistemleri (VRS) ile karıştırılmamalıdır. Etkileşimli sesli yanıt olarak da bilinen bir sesli yanıt sistemi, önceden kaydedilmiş kelimelerin bir veritabanındaki cümleleri birleştirerek konuşmayı sentezler ve bir dilin grafik ve ses birimlerine dayalı cümleler ve / veya ifadeler oluşturan bir TTS sisteminden farklı bir amaç için kullanılır.

Sesli yanıt sistemleri, yalnızca sistem tarafından önceden belirlenmiş sözcükleri içeren cümleleri sentezlemekle sınırlıdır. TTS sistemleri, tersine, teorik olarak orijinal cümleleri oluşturmak için herhangi bir metin karakter dizisini “okuyabilir”.

Basitçe söylemek gerekirse, VRS, arayan kişi çaldığında çalan kaydedilmiş bir sestir. İnsan sesi gibi ses çıkarır ve bu ses, belirli bir eylemin gerçekleşmesi için telefonun tuş takımında belirli bir numaraya basmak gibi arayan seçenekleri sunar. . Örneğin, bir VRS, "Faturalama departmanı ile konuşmak isterseniz, lütfen ikiye basın" diyebilir. İkiye basıldıktan sonra, aramayı faturalama departmanına aktarma işlemini tetikler.

Ancak, TTS sistemleri olmasaydı VRS ortalıkta olmazdı. TTS, bir VRS servisi tarafından yazılan tüm metinlerin seslendirilmesinden sorumludur. İşletmeler için hem bir TTS sistemine hem de VRS'ye sahip olmak faydalıdır. Bir TTS sistemine sahip olmak, bir işletmenin görme engelli veya okuma güçlüğü çekenleri içeren yeni bir toplum demografisine ulaşmasını sağlar. Çağrı herhangi bir dilde önceden kaydedilebilir, yani dil engelleri kaldırılır. Bir TTS sistemi ve bir VRS kombinasyonu ile, bir işletme müşterilere hem ses hem de metin biçiminde mesajlar gönderebilir, bu da daha iyi bağlantı ve daha hızlı iletişim sağlar.