Dalgalanma koruyucusu

Dalgalanma Koruyucu nedir?

Bilgisayarı ve diğer elektronik cihazları, güç kaynağından gelen elektrik gücündeki dalgalanmalardan veya geçici voltajdan koruyan bir cihaz. Ev ve ofis binaları için standart Amerikan voltajı 120 volttur. Bu miktarın üzerindeki herhangi bir şey geçici olarak kabul edilir ve bir prize takılan elektronik cihazlara zarar verebilir. Güç dalgalanmaları nanosaniye cinsinden ölçülebilecek kadar kısa olsa da, elektronik ekipmana önemli ölçüde zarar verebilir.

Nasıl çalışır

Bir aşırı gerilim koruyucu, fazladan voltajı prizin topraklama teline kanalize ederek, elektronik cihazların içinden akmasını önlerken aynı zamanda normal voltajın kendi yolunda devam etmesine izin vererek çalışır. Elektrik dalgalanmaları, kablolarını yakarak veya zamanla aygıtın dahili bileşenlerini aşındırarak bilgisayar ekipmanına zarar verebilir ve hatta kaydedilen verileri silebilir. Aşırı gerilim koruyucuları ayrıca elektrik akımı taşıdığından telefon ve kablo hatlarını da koruyabilir.

Dalgalanma Koruyucular ve Aydınlatma

Aşırı gerilim koruyucuların sistemleri, güç dalgalanmalarının en bilinen kaynağı olan yıldırımdan koruyacağı yaygın bir yanlış anlaşılmadır. En etkili aşırı gerilim koruyucuları bile, yıldırımın sağlayabileceği milyonlarca voltluk elektrik basıncındaki ani artıştan ekipmanı koruyamaz.

Şimşek fırtınası sırasında hasarı önlemenin en iyi yolu, onarılamayacak şekilde hasar görebilecek cihazları fişten çıkarmaktır. Aşırı gerilim koruyucuları, ekipmanı daha yaygın olarak modern elektrik kablolarında sıklıkla meydana gelen düşük voltaj dalgalanmalarından korur. Örneğin, buzdolapları ve klimalar gibi cihazlar, motorları ve kompresörleri açıp kapatmak için büyük miktarda enerji gerektirir ve bu da sürekli voltaj akışını bozan güç dalgalanmalarına neden olur. Güç kaynağındaki (kamu hizmeti şirketi) hatalı kablolama, kesilmiş güç hatları ve hatalı ekipman da güç dalgalanmalarına neden olabilir.

Dalgalanma koruyucularına ayrıca güç şeritleri, aşırı gerilim bastırıcılar ve geçici bastırıcılar da denir.