Displayport (dp) nedir?

DisplayPort (DP), bir video kaynağını bir görüntüleme cihazına bağlamak için kullanılan bir ses / video (A / V) görüntü arayüzüdür. Örneğin, DisplayPort'u kullanarak bilgisayara bir bilgisayar monitörü bağlayabilirsiniz. DisplayPort, öncelikle VGA ve DVI gibi eski arayüz teknolojilerinin yerini alır.

Arabirim genellikle tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda ve monitörlerde bulunur. Görüntü arabirimi ayrıca bazı dijital televizyonlarda bulunur, ancak daha çok bilgi işlem ve dijital tüketici elektroniği (CE) ile ilgili cihazlarla ilişkilendirilir.

DisplayPort Özellikleri

DisplayPort, bir PC ve yonga üreticileri konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir ve Video Elektronik Standartları Birliği (VESA) tarafından standartlaştırılmıştır. DisplayPort özelliği, tam A / V performansı (8 Hz'de 60 k'ye kadar), SuperSpeed ​​USB (USB 3.1) verileri, tek bir kablo üzerinden 100 watt'a kadar güç, ters çevrilebilir fiş yönü ve kablo yönü ve HDMI 2.0a'yı destekleyen adaptörleri gerektirir ve tam 4K UHD çözünürlük.

Mevcut sürüm DisplayPort 1.4a, Nisan 2018'de yayınlanmıştır. Bu sürüm, bileşen ve sistem tasarımı için yeni normatif gerekliliği ve bilgilendirici kılavuzu tanımlar.

DisplayPort Uyumluluğu

DisplayPort, öncelikle eski arayüz teknolojilerinin yerini alır. Daha yeni GPU'lar ve elektronik bilgi işlem cihazları DisplayPort için hazır olsa da, arayüz diğer arayüzlerle geriye dönük olarak uyumludur. Bu, PC sahiplerinin, DisplayPort özellikli cihazları DVI, HDMI ve VGA teknolojilerini kullanarak eski monitörlere veya projektörlere bağlamak için pasif veya aktif bir adaptör (fiş adaptörü veya adaptör kablosu olarak da adlandırılır) kullanmasına olanak tanır.

DisplayPort ve HDMI

HDMI ve DisplayPort arasında bazı çakışan rekabet olsa da, iki özellik oldukça farklıdır ve her birinin farklı bir ürün odağı vardır. HDMI'nın ev eğlence sistemleri için fiili bağlantı olarak kabul edildiği ve HDTV'lerde bir A / V arayüzü olarak yaygın olarak kullanılabildiği yerlerde, DisplayPort kişisel bilgisayarların daha yüksek performans gereksinimlerini desteklemek için geliştirilmiştir, güncellenmiş sinyal ve protokol teknolojisine dayanmaktadır.

Apple Mini-DisplayPort (mDP)

Mini DisplayPort, Apple tarafından yayınlanan DisplayPort'un daha küçük bir Apple sürümüdür ve Mini DisplayPort, Thunderbolt veya Thunderbolt 2 bağlantı noktasına sahip bir Mac'i DVI veya VGA kablosu kullanan bir ekrana bağlamak için kullanılır.