piksel

Resim öğesi için kısa olan piksel, bir grafik ekran veya dijital görüntüdeki en küçük birimdir. Bilgisayar ekranları bir piksel ızgarasından oluşur. Her piksel, milyonlarca farklı renk oluşturmak için farklı kombinasyonlarda ve yoğunluklarda kullanılan kırmızı, mavi ve yeşil aydınlatma öğelerinden oluşur.

Pikseller nasıl çalışır?

Pikseller, ikili kod verilerini ekrandaki görüntüye dönüştürmek için kullanılan araçtır. RGB monitördeki her piksele, belirli bir rengin nasıl görüntüleneceğini söyleyen bir kod parçası gönderilir. Her pikselde kırmızı, yeşil ve mavi aydınlatma öğeleri olduğundan, kod ikili kodla yazılmış sekiz basamaklı sayıların üçlüsünden oluşur. Bu, üç renk öğesinin her birine hangi yoğunlukta görüntüleneceğini söyler ve üç rengin tümü birleştirildiğinde istenen rengi görüntüler. Her piksel bir renk gösterir ve renkler birlikte bir görüntü oluşturur.

Çözünürlük ve piksel yoğunluğu

Görüntü veya ekran kalitesinden bahsederken genellikle çözünürlük terimi kullanılır. Ekran çözünürlüğü, bir ekrandaki piksel sayısı olarak tanımlanabilir. Örneğin, 13 inçlik bir Macbook Air, 2560 x 1600 çözünürlüğe sahiptir, bu da ekranın 4,000,000 pikselden oluştuğu anlamına gelir. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi o kadar yüksek olur.

Ekran kalitesini ölçerken çözünürlüğün dikkate alınması önemlidir, ancak piksel yoğunluğunu da dikkate almak önemlidir. Piksel yoğunluğu ya PPI (inç başına piksel) veya PPC (santimetre başına piksel) cinsinden ölçülür. Örneğin, hem iPhone'da hem de film ekranında, hem 1792 x 828 çözünürlükte bir fotoğrafa bakarsanız, iPhone ekranındaki ÜFE daha yüksek olduğu için iPhone görüntüsünün kalitesi daha iyi olacaktır. İPhone ile aynı çözünürlüğe sahip bir film ekranında resim patladığında, görüntü pikselleşir.