Tehdit istihbaratı beslemesi

Bir tehdit istihbaratı beslemesi, kötü niyetli faaliyetlerdeki eğilimleri, tipik siber saldırıları ve ağlardaki saldırganların alışkanlıklarını listeler. Tehdit istihbaratı yayınları, siber saldırı ve bilgisayar korsanlığı eğilimlerini incelemek ve buna göre güvenlik çözümlerini uygulamak isteyen işletmeler için bir kaynaktır. Bir güvenlik çözümüyle birlikte dağıtıldıktan sonra, olası tehditleri ortaya çıkarır ve şüpheli etkinlik meydana geldiğinde sistem yöneticilerine uyarılar gönderir. Tehdit istihbaratı yayınları, ağ trafiğini ve IP adreslerini izler ve bir saldırganın bir ağı nerede ihlal ettiğini veya bir suç işlediğini gösterir, böylece bir işletmenin neye benzediğini bilir. Genellikle ihlaller, saldırılar ve kötü amaçlı yazılımlar hakkında belirli ayrıntılar sunan açık kaynaklı veya üçüncü taraf kaynaklar olarak bulunurlar.

Tehdit istihbaratı, kuruluşların kendilerini daha iyi hazırlayabilmeleri için ağlar içindeki tehdit ve saldırılara karşı çok ihtiyaç duyulan farkındalığı sağlar. Yayınlar genellikle ihlaller, saldırılar ve kötü amaçlı yazılımlar hakkında belirli ayrıntılar sunan bir üçüncü taraf tarafından sağlanır. Beslemeler, günlük verilerini kaydeder ve anormal davranış ve tehdit unsuru hareketinin verilerini sağlayabilir. Birçok açık kaynak tehdit istihbaratı beslemesi, kuruluşların incelemesi için ücretsiz veriler sağlar. Ancak, güvenlik yazılımı uygulanana ve teknoloji ve BT personeli tam olarak ne aradıklarını bilene kadar özellikle yararlı değillerdir.

İdeal olarak, tehdit istihbaratı akışları, daha iyi bilgi ve görünürlük için bir kuruluş içindeki tüm güvenlik ekipleri tarafından kullanılabilir olmalıdır. Silolar, bir ekibin başarılı tehdit istihbaratı ve saldırı tespiti ve önleme planlarını uygulamasına yardımcı olmaz. Tüm BT ekiplerinin ve personelinin olası tehditlerden ve farklı saldırı türlerinden haberdar olduğundan emin olmak, saldırıları daha iyi izleme ve durdurma olasılığını artırır. Ayrıca, tehdit istihbaratı için özel bir ekibe sahip olmak, bir kuruluşu doğru ağ trafiğini izlemeye, hangi tehditlerin meydana gelme olasılığının en yüksek olduğunu bilmeye ve bunları hafifletmeye veya önlemeye hazır olmaya en iyi şekilde hazırlayabilir.

Bir işletmenin, kuruluşları için hangi belirli tehditlerin en olası olduğunu bilmesi önemlidir: Olası her saldırı hakkında istihbaratta boğulmak, bir şirketin anormallikleri başarılı bir şekilde tespit etmesine yardımcı olmaz. Bunun yerine BT personeli, tehditleri normal trafikten ayırt edemeyecek ve uyarılarla boğulacaktır. İşletmeniz bir tehdit istihbarat platformu düşünüyorsa, işletmenizin karşılaşacağı en olası tehditlere göre hangisinin en iyi olacağını dikkatlice düşünün.