M4A Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

M4A dosya uzantısına sahip bir dosya, bir MPEG-4 Ses dosyasıdır. Çoğunlukla Apple'ın iTunes Store'da şarkı indirme formatı olarak bulunurlar.

Dosyanın boyutunu küçültmek için birçok M4A dosyası, kayıplı Gelişmiş Ses Kodlaması (AAC) codec bileşeniyle kodlanmıştır. Bazı M4A dosyaları bunun yerine Apple Lossless Audio Codec'i (ALAC) kullanabilir.

İTunes Store üzerinden kopyalamaya karşı korumalı bir şarkı indiriyorsanız, bunun yerine M4P dosya uzantısıyla kaydedilir.

Tim Fisher / Lifewire

M4A dosyaları, her ikisi de MPEG-4 kapsayıcı formatını kullandığından MPEG-4 Video dosyalarına (MP4'ler) benzer. Ancak M4A dosyaları yalnızca ses verilerini tutabilir.

M4A Dosyası Nasıl Açılır

VLC, iTunes, QuickTime, Windows Media Player (v4, K-Lite Codec Pack gerektirir), Media Player Classic, Winamp ve büyük olasılıkla diğer bazı popüler medya oynatıcı uygulamaları dahil olmak üzere M11A dosyalarının oynatılmasını destekler.

Android tabletler ve telefonların yanı sıra Apple'ın iPhone, iPad ve iPod touch'ı da M4A oynatıcı olarak işlev görür ve dosyanın AAC veya AAC kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın, özel bir uygulamaya ihtiyaç duymadan ses dosyasını doğrudan bir e-postadan veya web sitesinden açabilir. ALAC. Diğer mobil cihazlar da M4A oynatma için yerel desteğe sahip olabilir.

Rhythmbox, Linux için başka bir M4A oynatıcısıdır, Mac kullanıcıları ise M4A dosyalarını Elmedia Player ile açabilir.

MPEG-4 formatı hem M4A hem de MP4 dosyaları için kullanıldığından, bir dosyanın oynatılmasını destekleyen herhangi bir video oynatıcı da diğerini oynatmalıdır çünkü ikisi aynı dosya formatıdır.

M4A Dosyası Nasıl Dönüştürülür

M4A dosyaları yaygın bir dosya türü olsa da, kesinlikle MP3 formatını gölgede bırakmaz, bu yüzden M4A'yı MP3'e dönüştürmek isteyebilirsiniz.

İTunes'u kullanarak bir M3A dosyasından MP4 oluşturabilirsiniz, bu parça zaten iTunes arşivinizdeyse yararlıdır. Başka bir seçenek de M4A dosyasını ücretsiz bir dosya dönüştürücüsüyle dönüştürmektir.

M4A'yı iTunes ile MP3'e dönüştürmek için, iTunes içe aktarma ayarlarını değiştirmeniz ve ardından dönüştürmek MP3 kopyası yapmak için menü seçeneği.

M4A'yı iTunes ile MP3'e dönüştürme.

  1. git Düzenleme > Tercihler ve sonra odaklandığınızdan emin olun. genel sekmesi.

  2. Tıkla Alma Ayarları düğmesine basın.

  3. seçmek MP3 Enkoder açılır menüden.

  4. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için OK ve sonra OK tekrar Genel Tercihler penceresinde.

  5. Kitaplığınızdan dönüştürmek istediğiniz M4A dosyasını seçin.

    İTunes'daki müzik kitaplığınıza erişmek için Kütüphane programın üst kısmına gidin ve ardından müzik soldaki açılır menüden seçilir. Son olarak, seçin şarkılar sol bölmeden tüm müziklerinizi listelemek için.

  6. git fileto > dönüştürmek > MP3 Sürüm oluşturma.

iTunes, M4A'yı MP3'e dönüştürdüğünüzde silmez. Her ikisi de iTunes arşivinizde kalacaktır.

Formatı sadece MP4'e değil, WAV, M3R, WMA, AIFF ve AC4 gibi diğerlerine de dönüştürebilen birkaç ücretsiz M3A dosya dönüştürücüsü arasında Switch Sound File Converter, Freemake Audio Converter ve MediaHuman Audio Converter bulunur.

Yapabileceğiniz başka bir şey, FileZigZag veya Zamzar gibi bir dönüştürücü kullanarak M4A dosyasını MP3'e çevrimiçi olarak dönüştürmektir. M4A dosyasını bu web sitelerinden birine yüklediğinizde MP3'e ek olarak FLAC, M4R, WAV, OPUS ve OGG dahil olmak üzere birçok farklı çıktı biçimi seçeneği sunulur.

Çevrimiçi M4A dönüştürücüler faydalıdır çünkü herhangi bir işletim sisteminden çalışırlar ve temelde bir yazılım yüklemesi olmadan anında çalışırlar. Ancak, masaüstü dönüştürücülerden farklı olarak, M4A dosyasını yüklemeniz, dönüştürülmesini beklemeniz ve ardından dönüştürülen dosyayı indirmeniz gerekir; bu, yavaş bir internet bağlantınız varsa biraz zaman alabilir.

Ayrıca Dragon gibi konuşma tanıma yazılımını kullanarak M4A dosyasını metne "dönüştürebilirsiniz". Bunun gibi programlar canlı, konuşulan kelimeleri metne dönüştürebilir ve Dragon bunu bir ses dosyasıyla bile yapabilen bir örnektir. Ancak, önce yukarıda bahsedilen dönüştürücülerden birini kullanarak M4A dosyasını MP3'e dönüştürmeniz gerekebilir.

M4A Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bazı sesli kitap ve podcast dosyaları M4A dosya uzantısını kullanır, ancak bu biçim dosyadaki son eriştiğiniz yeri kaydetme yer imlerini desteklemediğinden, bunlar genellikle bu bilgileri depolayabilen M4B biçiminde kaydedilir.

MPEG-4 Ses formatı, Apple'ın iPhone'u tarafından zil sesleri biçiminde kullanılır, ancak bunlar M4A yerine M4R dosya uzantısıyla kaydedilir.

MP3'lerle karşılaştırıldığında, M4A dosyaları genellikle daha küçüktür ve daha iyi kaliteye sahiptir. Bunun nedeni, algı temelli sıkıştırma, sabit sinyallerdeki daha büyük blok boyutları ve daha küçük örnek blok boyutları gibi MP4'ün yerini alması amaçlanan M3A formatındaki geliştirmelerdir.

M4A Dosyalarıyla Daha Fazla Yardım

Dosyanız yukarıda belirtilen programlarla açılmıyorsa veya dönüştürülmüyorsa, dosya uzantısını yanlış okuyor olabilirsiniz.

Örneğin, 4MP dosyaları M4A dosyalarıyla karıştırılabilir, ancak bir M4A oynatıcıyla bir dosya açmaya çalışırsanız düzgün çalışmayacaktır. 4MP dosyaları, ses dosyalarına referansları tutan ancak aslında herhangi bir ses verisi içermeyen 4-MP3 Veritabanı dosyalarıdır.

M ve MFA dosyaları, dosya uzantılarının ".M4A" ya çok benzemesi bakımından benzerdir, ancak bunlar da M4A oynatıcılarla çalışmaz ve çoğunlukla ses dosyalarıyla tamamen ilgisizdir.