PNG Dosyası Nedir? (Ve Nasıl Açılır)

Bilinmesi gereken

  • PNG dosyası, Taşınabilir Ağ Grafikleri dosyasıdır.
  • XnView gibi herhangi bir tarayıcı veya görüntü programıyla birini açın.
  • FileZigZag veya başka bir görüntü dönüştürücü ile JPG, SVG, ICO ve diğer görüntülere dönüştürün.

Bu makale, PNG dosyalarının ne olduğunu, belirli durumlarda neden diğer görüntü formatlarına göre tercih edildiğini ve hangi programların birini açabileceğini veya diğer görüntü türlerine dönüştürebileceğini açıklar.

PNG Dosyası Nedir?

PNG dosyası, Taşınabilir Ağ Grafikleri dosyasıdır. Biçim, kayıpsız sıkıştırma kullanır ve genellikle GIF görüntü biçiminin yerini aldığı kabul edilir.

Ancak GIF'ten farklı olarak PNG dosyaları animasyonları desteklemez. Bununla birlikte, çok benzer MNG (Çoklu Görüntü Ağ Grafikleri) formatı var, ancak GIF veya PNG dosyalarının sahip olduğu popülerliği henüz kazanmadı.

PNG dosyaları grafikleri web sitelerinde depolar. MacOS ve Ubuntu gibi bazı işletim sistemleri, ekran görüntülerini varsayılan olarak PNG formatında saklar.

PNG'lerin başka bir kullanımı da görüntünün bölümlerinin şeffaf olması gerektiğidir; bu, çizim yaparken, bir web sitesi tasarlarken, fotoğrafçılık oluştururken vb. Yardımcı olabilir. Örneğin, bir fotoğrafın üzerine yerleştirmek istediğiniz bir logonuz varsa, Logoyu "kesmek" çok daha kolay, çevresinde şeffaf pikseller bırakarak, böylece diğer resmin üzerine yerleştirildiğinde, bu resim şeffaflık içinde görünecektir.

PNG Dosyası Nasıl Açılır

Windows'taki varsayılan fotoğraf görüntüleme programı PNG dosyalarını açar ancak birini görüntülemenin başka birçok yolu vardır.

Tüm web tarayıcıları (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb. Gibi), internetten açtığınız PNG dosyalarını otomatik olarak görüntüler, yani çevrimiçi bakmak istediğiniz her PNG dosyasını indirmenize gerek yoktur. PNG dosyalarını bilgisayarınızdan açmak için web tarayıcısını da kullanabilirsiniz. Ctrl + O dosyaya göz atmak için klavye kombinasyonu.

Çoğu tarayıcı ayrıca sürükle ve bırak özelliğini de destekler, bu nedenle PNG dosyasını açmak için tarayıcıya sürüklemeniz yeterli olabilir.

Ayrıca PNG dosyalarını açan birkaç bağımsız dosya açıcı, grafik aracı ve hizmet vardır. Birkaç popüler olanı arasında XnView, IrfanView, FastStone Image Viewer, Google Drive, Eye of GNOME ve gThumb bulunur.

PNG dosyalarını düzenlemek için, az önce bahsedilen XnView programının yanı sıra Paint adlı Microsoft Windows dahil grafik programı, Windows 10 Paint 3D aracı, popüler GIMP yardımcı programı ve popüler Adobe Photoshop kullanılabilir.

PNG dosyalarını açan programların sayısını ve büyük olasılıkla şu anda en az iki tane yüklemiş olduğunuz göz önüne alındığında, varsayılan olarak onları açacak şekilde ayarlanmış olanın (yani çift tıkladığınızda veya çift dokunduğunuzda) çok gerçek bir şans vardır. Bir) kullanmak istediğiniz değil.

Durumun böyle olduğunu fark ederseniz, bu "varsayılan" PNG programını nasıl değiştireceğinizle ilgili ayrıntılı talimatlar için Windows eğitiminde Dosya İlişkilendirmelerini Değiştirme bölümüne bakın.

PNG Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Muhtemelen karşılaştığınız her bir görüntü dosyası dönüştürücü, bir PNG dosyasını başka bir formata (JPG, PDF, ICO, GIF, BMP, TIF vb.) Dönüştürür. Ücretsiz Görüntü Dönüştürücü Yazılım Programları listemizde, FileZigZag ve Zamzar gibi bazı çevrimiçi PNG dönüştürücüler dahil olmak üzere birkaç seçenek vardır.

PNG'yi SVG'ye dönüştürmek için Pngtosvg.com adresini ziyaret edin.

PNG Dosyaları Ne Zaman Kullanılmalı

PNG dosyaları kullanmak için harika bir formattır, ancak her durumda zorunlu değildir. Bazen bir PNG boyut olarak çok büyük olabilir ve yalnızca gereksiz disk alanı kullanmaz veya e-posta göndermeyi zorlaştırmaz, aynı zamanda bir web sayfasını kullanıyorsanız büyük ölçüde yavaşlatabilir.

Görüntü kalitesi avantajlarının bu alandan ödün vermek için yeterli olup olmadığını (veya web sayfasının yavaş yüklenmesi vb.) Düşünün. PNG dosyası görüntüyü JPEG gibi diğer kayıplı biçimler gibi sıkıştırmadığından, görüntü PNG biçiminde olduğunda kalite o kadar azalmaz.

JPEG dosyaları, görüntü düşük kontrastlı olduğunda kullanışlıdır, ancak PNG'ler, görüntüde çizgiler veya metinlerin yanı sıra düz renkli geniş alanlar olduğunda olduğu gibi keskin kontrastla uğraşırken daha iyidir. O halde ekran görüntüleri ve çizimler en iyi PNG biçiminde, "gerçek" fotoğraflar ise JPEG / JPG olarak en iyisidir.

Tekrar tekrar düzenlenmesi gereken bir görüntüyle uğraşırken JPEG üzerinden PNG formatını kullanmayı da düşünebilirsiniz. Örneğin, JPEG formatı nesil kaybı olarak adlandırılan duruma maruz kaldığından, dosyayı tekrar tekrar düzenlemek ve kaydetmek, zamanla daha düşük kaliteli bir görüntüye neden olacaktır. Kayıpsız sıkıştırma kullandığı için bu PNG için geçerli değildir.

PNG Dosyaları ile Daha Fazla Yardım

Bir PNG'de arka planı saydam yapmak için seçenekleriniz, Clipping Magic veya ücretsiz Background Burner aracı veya neredeyse tüm görüntü düzenleme programları gibi otomatik araçları içerir.

Örneğin, Photoshop'unuz varsa, görüntüyü kendi katmanına yerleştirin, arka plan katmanını silin ve ardından görüntünün saydam olması gereken kısımlarını silmek için herhangi bir araç (örn. Silgi, Seçim Çerçevesi, Kement) kullanın.