GIF Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

GIF dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Grafik Değişim Biçimi dosyasıdır. GIF dosyaları ses verileri içermese de, genellikle çevrimiçi olarak video klipleri paylaşmanın bir yolu olarak görülürler. Web siteleri, düğmeler veya başlık resimleri gibi hareketli nesneleri görüntülemek için genellikle GIF dosyalarını da kullanır.

GIF dosyaları kayıpsız bir biçimde kaydedildiğinden, GIF sıkıştırmasıyla kullanıldığında görüntü kalitesi düşmez.

"GIF" i telaffuz etmenin iki yolu varken, yaratıcı Steve Wilhite bunun jif gibi yumuşak bir G ile konuşulacağını söylüyor.

GIF Dosyası Nasıl Açılır

Aşağıda belirtilen programlara bakmadan önce, neyin peşinde olduğunuza karar verin. GIF'i bir video veya resim görüntüleyici gibi oynatabilen bir program mı yoksa GIF'i düzenlemenize izin verecek bir şey mi istiyorsunuz?

Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde, çoğu web tarayıcısı (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) Çevrimiçi GIF'leri sorunsuz bir şekilde açar - bilgisayarınızda başka bir programa ihtiyacınız yoktur. Yerel GIF'leri şununla açın: Açılış menü veya muhtemelen tarayıcı penceresine sürükleyip bırakarak.

Bununla birlikte, Adobe Photoshop gibi diğer uygulamalarla, yazılım GIF'i diğer grafiklerde olduğu gibi teknik olarak açabilirken, GIF'i beklediğiniz gibi gerçekten görüntülemiyor. Bunun yerine, GIF'in her karesini Photoshop'ta ayrı bir katman olarak açar. Bu, GIF'i düzenlemek için harika olsa da, bir web tarayıcısında olduğu gibi kolaylıkla oynatmak / görüntülemek için harika değildir.

Temel bir web tarayıcısının yanında, Windows'ta Microsoft Windows Fotoğrafları adı verilen varsayılan grafik görüntüleyici, bunları o işletim sisteminde açmanın muhtemelen en kolay yoludur.

Windows için GIF dosyalarını açabilen diğer bazı programlar Adobe'nin Photoshop Elements ve Illustrator programları, CorelDRAW, Corel PaintShop Pro, ACD Systems 'Canvas ve ACDSee, Laughingbird's The Logo Creator, Nuance's PaperPort ve OmniPage Ultimate ve Roxio Creator NXT Pro'dur.

MacOS, Apple Preview, Safari ve yukarıda bahsedilen Adobe programları kullanıyorsanız GIF dosyalarıyla çalışabilir. Linux'ta GIMP'yi kullanın; iOS ve Android cihazlar (ve herhangi bir masaüstü işletim sistemi) Google Drive'da GIF dosyalarını görüntüleyebilir.

Bazı mobil cihazlar, kendi varsayılan fotoğraf uygulamalarında GIF dosyalarını açar. Cihazınızın kaç yaşında olduğuna veya yazılımın güncel olup olmadığına bağlı olabilir, ancak çoğu, fazladan uygulama yüklemenize gerek kalmadan GIF dosyalarını indirebilir ve görüntüleyebilir.

GIF dosyalarını açan programların sayısını ve şu anda en az iki tane yüklemiş olabileceğinizi göz önünde bulundurarak, varsayılan olarak onları açacak şekilde ayarlanmış olanın (yani bir tanesine çift tıkladığınızda veya çift dokunduğunuzda) çok büyük bir şans vardır. ) kullanmak istediğiniz değil. Durumun böyle olduğunu fark ederseniz, o varsayılan GIF programını değiştirebilirsiniz.

GIF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çevrimiçi bir dosya dönüştürücü kullanıyorsanız, bir GIF dosyasını farklı bir dosya biçimine dönüştürmek en kolay yoldur. Bu şekilde, birkaç GIF'i dönüştürmek için bir program indirmenize gerek kalmaz.

FileZigZag, GIF'i JPG, PNG, TGA, TIFF ve BMP gibi görüntü formatlarına ve ayrıca MP4, MOV, AVI ve 3GP gibi video dosya formatlarına dönüştüren harika bir web sitesidir. Zamzar benzerdir.

Yukarıda bahsedilen GIF görüntüleyicileri, GIF dosyasını yeni bir biçime kaydetmek için başka seçenekler olabilir. Bu programların çoğu görüntü düzenleyicilerdir, bu nedenle bunları GIF'i düzenlemek ve bir video veya görüntü dosyası biçiminde kaydetmek için kullanma şansınız vardır.

GIF'ler Nasıl Oluşturulur ve Ücretsiz GIF'ler Nasıl İndirilir

Bir videodan kendi GIF'inizi oluşturmak için ücretsiz çevrimiçi GIF oluşturma araçlarını kullanın. Örneğin Imgur, videonun hangi bölümünün GIF olması gerektiğini seçmenize izin vererek çevrimiçi videolardan GIF'ler oluşturur. Metni kaplamanıza bile izin verir.

Imgur'a ek olarak, GIPHY, indirebileceğiniz veya başka web sitelerinde kolayca paylaşabileceğiniz popüler ve yeni GIF'leri bulmak için en iyi yerlerden biridir. GIF'i Facebook, Twitter, Reddit ve diğer birçok yerde paylaşabilir ve kendiniz için indirebilirsiniz. GIPHY ayrıca GIF'lerinin her birinin HTML5 sürümüne bir bağlantı yayınlar.

İPhone ve iPad'lerde bulunan İş Akışı otomasyon uygulaması, kendi fotoğraflarınızdan ve videolarınızdan GIF oluşturmanın başka bir kolay yoludur.

GIF Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bir GIF dosyasının parçaları, resmin arkasındaki arka planı ortaya çıkarmak için şeffaf olabilir.

GIF dosyaları genellikle görüntüleyebilecekleri renk sayısıyla sınırlı olduğundan (yalnızca 256), milyonlarca rengi saklayabilen JPG gibi diğer grafik formatları, dijital kamerayla oluşturulanlar gibi tam görüntüler için en iyi sonucu verir. O halde GIF dosyaları, düğmeler veya afişler gibi çok çeşitli renklere ihtiyaç duyulmayan web sitelerinde kullanılır.

GIF dosyaları aslında 256'dan fazla renk depolayabilir, ancak dosyanın boyutunun olması gerekenden çok daha büyük olmasına neden olan bir işlemi içerir - bu, boyutu çok fazla etkilemeden JPG tarafından gerçekleştirilebilecek bir şeydir.

GIF Biçiminde Bazı Geçmiş

Orijinal GIF formatının adı GIF 87a idi ve 1987'de CompuServe tarafından yayınlandı. Birkaç yıl sonra, şirket formatı güncelledi ve buna GIF 98a adını verdi. Şeffaf arka planlar ve meta verilerin depolanması için destek içeren ikinci yinelemeydi.

GIF formatının her iki sürümü de animasyonlara izin verirken, gecikmeli animasyon desteğini içeren 98a idi.