D3dcompiler_43.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Düzeltin

D3dcompiler_43.dll sorunları, şu ya da bu şekilde Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır.

D3dcompiler_43.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dcompiler_43.dll hataları genellikle yalnızca bu programları kullanırken görünür.

PC'nizde d3dcompiler_43.dll hatalarının görünmesinin birçok yolu vardır, ancak bunlar görebileceğiniz daha yaygın belirli mesajlardan bazılarıdır:

D3dcompiler_43.DLL Bulunamadı
D3dcompiler_43.dll dosyası eksik
D3dcompiler_43.dll dosyası bulunamadı
D3dcompiler_43.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir

D3dcompiler_43.dll hatası, oyun veya yazılım programı başlatıldığında veya yükleme sırasında bir noktada DirectX bileşenlerinin güncellenmeye çalıştığı zaman gösterebilir.

D3dcompiler_43.dll hata mesajı, AutoDesk 3ds Max, MonoGame ve diğerleri gibi Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir, ancak çoğunlukla video oyunlarıyla ilişkilendirilir.

"Grand Theft Auto", "Chivalry: Medieval Warfare", "Sniper: Ghost Shooter", "Far Cry Primal", "Battlefield" "Need for Speed", "MechWarrior Online (MWO)" ve "The Elder Scrolls Online : Morrowind "d3dcompiler_43.dll hata mesajı attığı bilinen video oyunlarından sadece birkaç örnektir.

Windows 98'den beri Microsoft'un işletim sistemlerinden herhangi biri d3dcompiler_43.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dcompiler_43.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

D3dcompiler_43.dll DLL dosyasını herhangi bir "DLL indirme sitesinden" tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç nedeni vardır.

D3dcompiler_43.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlara devam edin.

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. D3dcompiler_43.dll hatası bir şans eseri olabilir ve yeniden başlatma birçok bilgisayar sorunu için yaygın bir düzeltme olduğundan, bu DLL hatasını tamamen ortadan kaldırabilir.

  2. Microsoft DirectX'in en son sürümünü yükleyin. Büyük olasılıkla, DirectX'in en son sürümüne yükseltme "d3dcompiler_43.dll bulunamadı" hatasını düzeltecektir, ancak değilse, bunun yerine DirectX Son Kullanıcı Çalışma Sürelerini (Haziran 2010) deneyin.

    Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile en son sürümü yüklediğinizden emin olun. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

  3. Microsoft'un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dcompiler_43.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama DVD'si veya CD'sinde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX'in bir kopyasını ekler. Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, çevrimiçi olarak bulunan en son sürümden program için daha uygundur.

  4. Oyunu veya yazılım programını kaldırın ve ardından yeniden yükleyin. Programdaki d3dcompiler_43.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

    Bu işe yaramazsa, tüm program dosyalarının gerçekten silinmemiş olması veya DLL dosyasıyla ilgili bazı kayıt defteri girdilerinin kalması mümkündür ve yazılımı yeniden yükledikten sonra bile hataya neden olan şey budur. Ücretsiz bir kaldırma aracı ile tekrar deneyin ve bunun d3dcompiler_43.dll hata mesajını düzeltip düzeltmediğine bakın.

  5. D3dcompiler_43.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları d3dcompiler_43.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dcompiler_43 DLL dosyasını DirectX indirilebilir paketinden ayrı ayrı çıkarmayı deneyin.

  6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.