Alexa

Alexa, Amazon'un Echo ve Echo Dot hesaplama cihazları için geliştirdiği ve fiyatı 50-200 USD arasında değişen sanal bir asistandır. Alexa nın yetenekleri, Apple Siri, Microsoft Cortana, Google Assistant ve Samsung Bixby gibi diğer sanal asistanların becerilerine benzer.

Alexa, sesli komutlara göre hareket eder ve sorgulara Amazon ürünleri, müzik, haberler, hava durumu, spor ve daha fazlasıyla ilgili bilgilerle yanıt verir. Amazon Web Services, Alexa'nın bir kullanıcının alışkanlıklarını, rutinlerini ve tercihlerini öğrenmesine ve işlevselliğini zaman içinde buna göre genişletmesine olanak tanır.

Echo ürünlerinin yanı sıra Alexa, şu anda Fire HD tabletler ve Fire TV set üstü kutusu ürünleri de dahil olmak üzere Amazon'un Fire cihaz serisinin çoğunda yer alıyor. Alexa'yı destekleyen, Ford'un SYNC otomobil bilgi-eğlence sistemleri, Ring ev güvenlik sistemleri ve Philips Hue akıllı ışık setleri gibi Amazon Echo'nun piyasaya sürülmesinden bu yana çok sayıda üçüncü taraf ürünü de geliştirildi.

Alexa nasıl çalışır

Alexa, tetikleyici bir kelime (Alexa, Computer, Echo veya Amazon) ve ardından kullanıcının sorgusu veya isteği duyduğunda etkinleştirilir. Alexa, 20 dil / lehçe kombinasyonundan birini kullanarak yanıt verecek şekilde özelleştirilebilir ve istekleri işlemek ve bunlara göre hareket etmek için doğal dil yorumunu kullanır.

Bilgilerin döndürülmesine ek olarak, Alexa ayrıca Echo cihazlarının akıllı prizler, termostatlar ve Facebook Portal akıllı ekranları gibi Nesnelerin İnterneti cihazlarını kontrol eden akıllı ev merkezleri olarak işlev görmesini sağlar. Yerleşik yeteneklerinin ötesinde, Alexa, diğer bağlı cihazlar arasındaki etkileşimi koordine etmeye ve otomatikleştirmeye yardımcı olabilecek IFTTT için bir tane de dahil olmak üzere, kullanıcıların Alexa'nın işlevselliğini genişletmek için kullanabilecekleri Amazon ve üçüncü taraf geliştiricilerden 3,000'den fazla "Beceri" sunar.

Alexa ile ilgili gizlilik endişeleri

Alexa, tetikleme kelimesinin etkinleştirilmesi için arka planda sürekli olarak dinleyecek şekilde yapılandırılmıştır. İzinler değiştirilebilse de, Alexa ayrıca tetikleyici kelime söylenmemiş olsa bile tüm etkinleştirmeleri ve olası etkinleştirmeleri kaydedecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu, Amazon'un Alexa kullanıcıları hakkında süresiz olarak veri toplayıp depoladığı anlamına gelir, bu da tüketiciler arasında büyük gizlilik endişelerine yol açar.

Bu endişeler, Alexa'nın yanlışlıkla Alexa komutunu duyduğu için beklenmedik bir şekilde kullanıcıların cihazlarında gülme sesi çalmaya başlayacağı 2018 fenomeni ile daha da arttı, gül. Bu hata nihayetinde komutu daha anlamlı olacak şekilde değiştiren Amazon geliştiricileri tarafından düzeltildi Alexa, gülebilir misin? Bununla birlikte, objektif üçüncü şahıslar sorunu test edememiş ve bu açıklamayı / çözümü doğrulayamamıştır.

Gizlilik savunucuları, Alexa nın ses tanıma yerine doğal dil tercümesini kullanmasıyla ilgili benzer endişelere sahiptir. Gerilla pazarlamasının bir biçimi olarak Google Home cihazlarını kasıtlı olarak etkinleştiren bir Burger King reklamında gösterildiği gibi, bir kullanıcının sesini diğerinden ayırmaya izin verecek çok az cihaz ayarı vardır. Bu, Amazon Echo gibi akıllı hoparlör cihazlarının kötü amaçla kullanılması potansiyelini yaratır; Bir Echo cihazı, bir kullanıcının evinin dışında birinin menzilinde bulunuyorsa, bağlı herhangi bir Alexa özellikli cihazı kontrol etmek için sesli komutları kullanabilir.

Amazon Echo cihazlarında, cihazın mikrofonlarını devre dışı bırakan bir sessiz düğmesi bulunur, ancak Alexa'nın dinlemeyi durdurması için kullanıcıların düğmeye fiziksel olarak basması gerekir. Sonuç olarak, Amazon Echo (ve diğer akıllı ev cihazı) kullanıcıları, Alexa'nın hayatlarına kattığı rahatlık ve verimlilikle kendi gizlilik endişelerini tartmalıdır.