Fare

Fare, bilgisayarın görüntü ekranında bir imlecin veya işaretçinin hareketini kontrol ederek bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) ile doğrudan etkileşim kurmak için kullanılan elde tutulan bir cihazdır. Fare, operatörün iki boyutlu hareketini algılar ve bunu ekrandaki imlecin hareketine çevirir. En yaygın işlemler, üzerine gelip tıkla ve sürükle bırak işlemidir.

Tarihçe

Farenin icadından önce, bilgisayar kullanıcıları bilgisayar ekranlarıyla yalnızca klavye oklarını kullanarak ve komutları yazarak etkileşime girebiliyordu. Soruna yanıt olarak, Stanford'da Douglas Engelbart adlı bir bilgisayar teknolojisi araştırmacısı 1963'te bilgisayar faresini icat etti. Farenin ilk versiyonu, çalışma yüzeyiyle temas eden ve iki metal tekerlek üzerine yerleştirilmiş küçük bir ahşap kutuydu. üstte tek bir düğme. Cihaz, telin bir farenin kuyruğuna benzemesi nedeniyle fare olarak adlandırıldı.

1981'de, top mekanik faresi Engelbart'ın tekerlekli prototipinin yerini aldı. Yeni iztopu teknolojisi, tekerleklere güvenmek ve yalnızca yukarı ve aşağı veya soldan sağa hareket edebilmek yerine, farenin içindeki kauçuk top nedeniyle kullanıcının fareyi herhangi bir yönde hareket ettirmesine izin verdi. Xerox yalnızca fotokopi makineleri ile değil, aynı zamanda fareyi yeni kişisel bilgisayar sistemlerinin bir parçası olan Xerox 8010 Yıldız Bilgi Sisteminin bir parçası haline getirdiklerinde halka tanıtmasıyla da bilinir. Steve Jobs, Xerox ile ortak oluncaya ve 1984 yılında orijinal Macintosh bilgisayarına geliştirilmiş bir versiyon ekleyene kadar fare evde satılan bir ürün haline gelmedi.

Bilgisayar faresi türleri

  • Optik fare: Optik fare en yaygın fare türüdür ve daha iyi kalitesi ve artan doğruluğu nedeniyle top / mekanik farenin yerini almıştır. Bir yüzeye bir LED veya kızılötesi ışık yansıtır, saniyede binlerce görüntü alır, bu görüntüleri farenin hareketini izlemek için kullanır ve imlecin ekranda kesintisiz hareketi için bu verileri bilgisayara geri gönderir.
  • Lazer fare: Lazer fare, bir LED veya kızılötesi ışık yerine bir lazer kullanması dışında optik fareye benzer, bu farenin optik fareden biraz daha hassas olmasına neden olur.
  • İztopu faresi:İztopu faresi, kullanıcının imleci hareket ettirmek için yerinde yuvarlayabileceği, farenin üstünde büyük bir top bulunan sabit bir fare seçeneğidir. Optik veya lazer farenin yanında daha küçük bir iztopu içeren bazı başparmakla çalıştırılan iztopu hibrit seçenekleri vardır.

Farenizi bilgisayarınıza bağlamak söz konusu olduğunda birden fazla bağlantı seçeneği de vardır. Kablolu fareler USB veya ps / 2 bağlantı noktasını kullanarak bağlanır ve kablosuz seçenekler USB veya Bluetooth ile bağlanır.