Çevrimiçi veri depolama

Çevrimiçi veri depolama, elektronik verilerin İnternet üzerinden erişilen üçüncü taraf bir hizmetle depolanması uygulamasını ifade eder. Geleneksel yerel depolamaya (disk veya teyp sürücüleri gibi) ve taşınabilir depolamaya (optik ortam veya flash sürücüler gibi) bir alternatiftir. Aynı zamanda "barındırılan depolama", "İnternet depolama" veya "bulut depolama" olarak da adlandırılabilir.

Son yıllarda, hem tüketiciler hem de işletmeler için çevrimiçi veri depolaması sunan satıcıların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bazı hizmetler fotoğraflar, müzik veya yedekleme verileri gibi yalnızca belirli türde verileri saklarken, diğerleri kullanıcıların her tür dosyayı depolamasına izin verir. Bu satıcıların çoğu, genellikle aylık veya yıllık olarak ödenen bir ücret karşılığında kullanılabilen ek depolama kapasitesiyle küçük miktarda ücretsiz depolama sunar.

Çevrimiçi Depolamanın Yararları

Çevrimiçi depolamanın en büyük avantajlarından biri, verilere her yerden erişme yeteneğidir. Ortalama bir kişinin kullandığı cihaz sayısı artmaya devam ettikçe, cihazlar arasında verileri senkronize etmek veya aktarmak daha önemli hale geldi. Yalnızca cihazlar arasında veri aktarımına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi veri depolama, dosyaları farklı kullanıcılar arasında paylaşma olanağı sağlar. Bu, özellikle iş kullanıcıları için yararlıdır, ancak fotoğrafları, videoları ve benzer materyalleri arkadaşları ve aileleriyle paylaşmak isteyen tüketiciler arasında da popülerdir.

Çevrimiçi veri depolama ayrıca, site dışında bulunduğu için yedekleme ve felaket kurtarma durumları için farklı avantajlar sunar. Yangın, sel, deprem veya benzeri bir durumda yerinde yedeklemeler zarar görebilir, ancak felaket çok yaygın olmadığı sürece çevrimiçi yedeklemeler etkilenmeyecektir.

Bununla birlikte, çevrimiçi veri depolamanın bazı potansiyel dezavantajları vardır. Bazı insanlar bulut depolama hizmetlerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor ve bazı satıcılar zaman zaman önemli kesintiler yaşıyor ve bu da güvenilirlikle ilgili endişelere yol açıyor.

Çevrimiçi Depolama, Veri Korumasını ve Kullanılabilirliği Geliştirir

İnternetin geliştirilmesinden önce, bilgisayar sistemleri, önce bantlar ve disketler, ardından CD'ler, DVD'ler ve USB flash sürücüler şeklinde yerel depolama veya taşınabilir depolama ile sınırlıydı. Genel olarak, yerinde depolamayı kullanmak İnternet depolama kullanmaktan daha hızlıdır çünkü dosyaların yüklenmesini veya indirilmesini beklemeniz gerekmez. Bununla birlikte, yerinde depolama, hırsızlık, doğal afetler veya cihaz arızası nedeniyle kaybolmaya daha duyarlıdır. Buna karşılık, çoğu çevrimiçi veri depolama tesisi, verilerin kaybolmamasını sağlamak için gelişmiş fiziksel güvenlik ve otomatik yedekleme özellikleri sunar. Çevrimiçi veri depolama, daha kolay veri aktarımı ve paylaşımı da sağlar.

Yerel depolama gibi, taşınabilir depolama aygıtları da bazı veri aktarımı ve paylaşım özelliklerinin yanı sıra hızlı veri aktarımı sunar. Bununla birlikte, taşınabilir depolama, özellikle dosyaları çok sayıda kullanıcıyla paylaşmak istiyorsanız, çevrimiçi veri depolama kadar kullanışlı değildir. Taşınabilir depolama cihazlarının kaybolması veya hasar görmesi de kolaydır ve sınırlı depolama kapasitesi sunarlar.

Son zamanlarda, bulut depolama terimi giderek daha yaygın hale geldi. Birçok kişi "bulut depolama" ve "çevrimiçi depolama" terimlerini birbirinin yerine kullansa da, teknik olarak bulut depolama, belirli bir çevrimiçi veri depolama türüdür. Bulut depolama olarak kabul edilebilmesi için, bir hizmetin talep üzerine satılması, esneklik sağlaması (kullanıcı istediği kadar veya azına sahip olabilir) ve self servis yetenekleri sunması gerekir.

Birçok kişi ve kuruluş, yerinde ve çevrimiçi depolama özelliklerini bir arada kullanır. Örneğin, sık kullandıkları dosyalar için yerel depolamayı ve verileri yedeklemek veya arşivlemek için çevrimiçi depolamayı kullanabilirler. Veya kişisel veriler için yerel depolamayı ve başkalarıyla paylaşmak istedikleri dosyalar için çevrimiçi depolamayı kullanabilirler.

Çevrimiçi Depolama Uygulaması

Çoğu durumda, çevrimiçi veri depolamayı kurmak inanılmaz derecede kolaydır, ancak kesin süreç satıcıya bağlı olacaktır. Çoğu çevrimiçi tüketici depolama hizmeti için, işlem, bir kullanıcı adı ve parolası ile bir hesap oluşturmaktan başka bir şey gerektirmez, ancak bazı durumlarda kullanıcıların bazı yazılımları indirmesi ve yüklemesi de gerekebilir. Bu çevrimiçi veri depolama hizmetlerini kullanmak da çok basittir ve çoğu sezgisel sürükle ve bırak arayüzleri sunar. Yine, kesin ayrıntılar satıcıya göre değişir.

İş odaklı çevrimiçi depolama hizmetleri için, kurulum ve kullanım prosedürleri biraz daha karmaşık olabilir çünkü genellikle yapılandırma, güvenlik ve güvenilirlik için daha fazla seçenek sunarlar. Ancak, olabildiğince çok müşteriye hitap etmek istedikleri için, kurumsal satıcılar genellikle hizmetlerinin kullanımını ve bakımını olabildiğince kolay hale getirir.