Akış Şeması

Akış çizelgesi, bir iş akışını, süreci, sistemi veya bilgisayar algoritmasını temsil eden bir diyagramdır. Bir sürecin ayrı adımlarını sırayla gösterir. Açık ve anlaşılması kolay bir diyagram aracılığıyla karmaşık veya uzun süreçleri belgelemek, incelemek, planlamak, iyileştirmek veya iletmek için kullanılabilir. Bir akış şeması, adımları tanımlamak için genellikle dikdörtgenler, ovaller, elmaslar veya kareler kullanır. Bu şekiller, işlemin akışını veya sırasını gösteren oklarla birbirine bağlanır. Bir akış şemasına dahil edilebilecek unsurlar, sürece giren veya çıkan eylemler, materyaller veya hizmetler, alınması gereken kararlar, dahil olan kişiler, dahil olan zaman ve süreç ölçümlerini içerir. Aşağıda bir akış şeması örneği gösterilmektedir:

Akış çizelgesi kullanımları

Bir akış şemasının genel kullanımları şunları içerir:

  • Bir sürecin nasıl yapıldığını tasvir etmek
  • Darboğazları belirlemek gibi iyileştirme sürecini incelemek
  • Bir süreci belgelemek ve analiz etmek için
  • Verimlilik ve kalite için bir süreci standartlaştırmak

Bir eğitimci, ders çalışmalarını ve akademik gereksinimleri planlamak veya seçmen kaydı gibi yasal veya medeni bir süreci göstermek için bir akış şeması kullanabilir. Bir satış görevlisi, bir satış sürecini planlamak veya araştırma stratejileri planlamak için kullanabilir. Bir üretici, bir ürünün fiziksel veya kimyasal yapısını belirtmek için kullanabilir. Bir mühendis, bir yapının yaşam döngüsünü değerlendirmek için kullanabilir.

Akış şeması türleri

Bir akış çizelgesinin sonsuz sayıda varyasyonu ve sürümü varken, diğerlerinin de dahil olduğu dört ana tür vardır:

  • Süreç akış şeması: Bir süreç akış şeması, rollerin ve sorumlulukların belirlenmesi gibi neredeyse her şeye uygulanabildiğinden, genellikle en çok yönlü şemadır.
  • İş akışı akış şeması: Bir iş akışı şeması, bir işletmenin veya sürecin nasıl işlediğini gösterir. Yeni çalışanları eğitmek veya bir süreç içindeki olası sorun alanlarını keşfetmek için kullanılabilir.
  • Kulvar akış şeması: Bir kulvar akış şeması, ayrı departmanların, süreçlerin veya çalışanların nasıl etkileşimde bulunduğunu gösterir. Bu akış şeması, faaliyetlerin gerçekleştiği farklı kategorilerin oluşturulmasına izin vermesi açısından bir iş akışı şemasından farklıdır. Bu çizelge, bir organizasyonun farklı segmentleriyle etkileşime giren eksiksiz bir süreci göstermek için kullanılabilir.
  • Veri akış şeması: Bir veri akış şeması, verilerin bir bilgi sistemine girip çıkma şeklini gösterir. Veri akış şeması çoğunlukla yazılım geliştirme ve tasarım için kullanılır.