Vimeo

Vimeo, kullanıcıların videoları reklamsız olarak yüklemelerine ve tanıtmalarına olanak tanıyan çevrimiçi bir video barındırma, paylaşma ve hizmet platformudur. Gelir, bunun yerine işletmeler ve içerik üreticileri için abonelik planları sağlayarak yönlendirilir. Planlar, video oluşturma, düzenleme, yayınlama ve kurumsal yazılım araçları için çeşitli hizmet olarak yazılım (SaaS) yetenekleri sunar. Kullanıcılar, platform aracılığıyla diğer video uzmanları veya müşterilerle bağlantı kurabilir. Yüksek kaliteli videolar, platform içindeki gelişmiş özelliklerle özelleştirilebilir ve bir izleyici ile paylaşılabilir. Aylık Vimeo izleyicilerinin toplamı yaklaşık 170 milyon.

Vimeo, film yapımcıları Jake Lodwick ve Zach Klien tarafından 2004 yılında yaratıldı ve adı video ve ben kelimelerinin bir yansımasıydı. Bir Amerikan medya şirketi olan IAC, 2006 yılında Vimeo'yu satın aldı. Google aynı yıl YouTube'u satın aldıktan sonra, IAC, YouTube'a karşı rekabet etmek için Vimeo'ya daha fazla çaba gösterdi. Vimeo, odak noktasını seçilmiş içerik ve yüksek tanımlı video sağlamaya kaydırdı.

Vimeo ve YouTube

Bir video paylaşım platformu seçerken, YouTube ve Vimeo dikkate değer iki şeydir. İkisi arasındaki temel fark video kalitesidir. Vimeo, kullanıcılarının daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi oluşturarak yüksek kaliteli videolar yüklemelerine ve paylaşmalarına olanak tanır. Bunun aksine, YouTube birçok düşük kaliteli videoyu barındırır. YouTube'un kullanımı ücretsizdir ve izleyicilere reklam göstererek gelir elde eder. Vimeo, video barındırma hizmetleri için ücret alır, ancak izleyicilere reklam göstermez. Vimeo'nun çok daha küçük bir kullanıcı kitlesine sahip olması nedeniyle YouTube, kitle boyutu ve erişim avantajına sahiptir.

Hem YouTube hem de Vimeo, kullanıcılarının videolarından para kazanmalarına izin veriyor. YouTube, içerik oluşturucuların videolarından para kazanmak için Google Adsense kullanmalarına izin verir. İçerik oluşturucuların Google Adsense'i kullanmak için en az 10,000 görüntüleme biriktirmesi gerekecek. Vimeo'da reklam yoktur, ancak içerik oluşturucular videoları doğrudan izleyicilere Netflix'in Vimeo sürümü gibi satarak para kazanabilirler. Vimeo, kullanıcıların YouTube'da olduğu gibi, videolarında sponsorlardan bahsetmelerine olanak tanır.

Vimeo özellikleri

Vimeo'nun sunduğu özellikler ve erişilebilir görüntüleyiciler üyelik düzeyine bağlıdır:

  • Temel (ücretsiz): İçerik oluşturmaya yeni başlayanlar için en iyisi. Kullanıcılar video yükleme için haftada 500 MB depolama alanına sahip olur ve video yüklemelerini şifre korumalı yapabilir.
  • Artı: Üyelere haftalık 5 GB depolama alanı ve Vimeo oynatıcıda sınırsız bant genişliği verilir. Özelleştirme sunulmaktadır.
  • başına: Üyelerin haftalık 20 GB depolama alanı vardır ve stok fotoğraflara, videolara ve lisanslı müziklere sınırsız erişim ile birlikte gelir. Kullanıcılar logolarını ve video bölümlerini ekleyebilir ve izleyiciler için oynatma hızını kontrol edebilir.
  • : Haftalık depolama sınırı yoktur ve 10 üyeye kadar izin verilir. Özel markalama ve olası satış oluşturma özellikleri eklendi.
  • Ayrıcalıklı: Ayrıca haftalık depolama sınırı yoktur, Premium kullanıcılara sınırsız canlı akışa ve izleyici sohbeti ve canlı Soru-Cevap gibi özelliklere izin verir.